Úrazy v těhotenství

Ani těhotným se úrazy nevyhýbají. Nejčastěji k nim dochází následkem dopravních nehod a pádů. Je potřeba bát se rentgenového vyšetření?

shutterstock_613585865-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Úrazy v těhotenství nejsou naštěstí příliš časté díky tomu, že jsou na sebe těhotné ženy více opatrné. Mezi velmi vzácné patří sportovní úrazy, naopak přibývá úrazů dopravních. Na ně připadá asi 70 % všech těžkých úrazů během těhotenství.

Správné zapnutí pásů

Ženy dnes řídí vozidlo častěji, a to i ve vyšším stupni těhotenství. Při úrazu těhotné je ohrožen život ženy i život nenarozeného dítěte. Nejčastěji se řidička zraní, když se nepřipoutává. Některé těhotné ženy neznají správné použití bezpečnostních pásů nebo se bojí připoutat, aby nepoškodily své dítě nebo při nehodě nebyly v autě uvězněny.

Lékař by měl při prvních návštěvách v těhotenské poradně ženě vysvětlit správné a bezpečné připoutání ve vozidle. Připoutaná žena má až třikrát vyšší šanci, že při autonehodě přežije ona i její plod.

Správné upnutí pásů

Spodní pás je pod dělohou, ramenní pás musí být umístěn mezi prsy ženy. Upnutí by mělo být pohodlné, ani ne těsné, ale ani příliš volné. Poutat by se měly těhotné ženy jak na předním tak na zadním sedadle. Bezpečnost ženy dále zvyšují různé typy airbagů.

Pás do auta pro těhotné

Na trhu jsou už běžně dostupné těhotenské pásy do auta. Jejich hlavním cílem je udržet spodní část pásu co nejvíce pod břichem těhotné ženy. Při případné nehodě se pás tzv. nezařízne do břicha.

Následky dopravních nehod

Nejčastější příčinou smrti nebo vážného poranění těhotné je úraz hlavy po nárazu na část interiéru vozidla. Z porodnického hlediska jsou závažná poranění břicha a pánve.

Při prudkém nárazu nebo tlaku na břišní stěnu může dojít k závažnému vnitřnímu krvácení, předčasnému odlučování lůžka (abrupce placenty) či poranění děložní stěny. Důsledkem může být smrt plodu, předčasný porod nebo potrat.

Při přímém střetu hrozí ženě zlomenina pánevního kruhu a následná deformace pánve může způsobit mozkolebeční poranění u plodu zejména v posledním trimestru těhotenství.

robné povrchové úrazy těla a končetin většinou na další průběh těhotenství nemají vliv. Jsou i případy, kdy došlo ke smrti plodu při úrazu elektrickým proudem nebo při popálení.

Čtěte dále:

Nebezpečné pády

Nebezpečné úrazy pro těhotnou ženu vznikají následkem pádu po uklouznutí. Může to být na hladké podlaze, schodech nebo zimním chodníku.

Je proto důležité dávat si větší pozor, nosit vhodnou obuv a protiskluzové ponožky.

Podpatky schovejte do botníku

V těhotenství je důležité přizpůsobit stavu i obuv. Nejen, že na podpatcích hrozí častěji pád. Žena na botách s jehlami má jinak prohnutou páteř a s rostoucím bříškem dochází k zbytečné zátěži, už tak unavených, kloubů, páteře a achilovky.

Sportujte opatrně

Sportu se v těhotenství nemusíte vyhýbat. Je ale dobré zmírnit a přizpůsobit aktivity svému stavu. Je důležité vyhnout se aktivitám, při kterých hrozí pády a nárazy. Ideální jsou nejrůznější cvičení pro maminkyjóga.

Rentgen v těhotenství

Těhotné ženy se rentgenologického vyšetření obávají. Pokud jsou dodrženy určité zásady, není lékařské vyšetření rentgenem nebezpečné, ale záleží na stupni těhotenství.

Vždy je nutné, aby žena lékaři před vyšetřením oznámila, že je těhotná.

V těhotenství se rentgenové vyšetření dělá výjimečně, jen je-li podezření na vážné onemocnění, a to s použitím olověné zástěry, která chrání břicho těhotné ženy.

Největší riziko poškození plodu hrozí ženě mezi 15. dnem a 3. měsícem těhotenství. Pokud se žena snaží otěhotnět, měla by se rentgenologická vyšetření provádět v první polovině cyklu, tedy před oplodněním. Je zakázáno dělat více snímků v pokročilém stadiu těhotenství, zejména pokud je vyšetřovaná část v okolí břicha.

 

7.2.2023 4:22 | autor: MUDr. Radka Gregorová | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s MUDr. Radkou Gregorovou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist