Rozvíjejte potenciál svého dítěte už odmalička

„Je úžasné, co děti dokážou, když jim k tomu dáme příležitost,“ praví jeden ze slavných citátů Lindy Dobson, autorky mnoha knih o vzdělávání dětí. A něco na tom určitě bude. Duše i mozek dítěte jsou nespoutané, nezkažené a neomezené nastavenými mantinely moderní společnosti. V hlavičkách našich nejmenších se mnohdy rodí geniální nápady, které se my dospělí ani neodvážíme vyslovit. Jenže – jak v dítěti onoho malého génia probudit?

Věnujte se mu. Hned od narození

Dítě má po narození ve svém mozku asi 100 miliard neuronů. Samy o sobě tyto neurony nevypovídají vůbec nic o tom, jak inteligentní jedinec je. Intelekt se totiž buduje až propojováním těchto neuronů – vytvářením tzv. neuronových sítí.

Asi vás nepřekvapí informace, že neurony se propojují tím rychleji, čím více dítě poznává svět okolo sebe, rozvíjí své smysly, rozvíjí svůj mozek. Už od narození proto s dítětem hodně komunikujte, věnujte se mu, poznávejte s ním svět. V dospělosti vám za to mnohokrát poděkuje.

Místo stříleček vzdělávací hry

Jakmile váš andílek dospěje do školního věku, převezme částečnou odpovědnost za jeho mentální výchovu instituce zvaná základní škola. Není účelem tohoto článku hodnotit kvalitu vzdělání na základních školách – s tou ostatně v krátkodobém horizontu stejně nic neuděláme. Zaměřte se raději na to, co dítě dělá po škole.

Jde si ihned sednout k televizi? Nebo stráví odpoledne hraním stříleček na svém počítači/laptopu/mobilním telefonu? Rozhodně mu nic z toho nezakazujte, ale snažte se, aby tyto aktivity proložil i něčím smysluplnějším. Co třeba vzdělávacími hrami?

Stačí jenom 15 minut denně

Na portále Mentem.cz, který se věnuje tréninku kognitivních funkcí mozku, se vaše dítě skvěle zabaví a navíc udělá něco pro své mentální zdraví. Po krátké registraci, která zabere asi minutu, se může ihned pustit do hraní jedné z více než 20 zábavných her určených k rozvoji paměti, pozornosti, rychlosti rozhodování nebo třeba představivosti.

Hry může hrát buďto zcela náhodně, nebo se držet denního plánu, který mu systém v závislosti na jeho výsledcích automaticky generuje. Splnění denního plánu zabere sotva 15 minut – a přitom už po několika dnech může dítě zvýšit výkon svého mozku v řádu jednotek procent!

To už stojí za to vyzkoušet, co říkáte?

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist