S dětmi do zámeckého biosadu

POZVÁNKA do míst, kde je DÍTĚ VÍTÁNO Přemýšlíte, kam o víkendu s dětmi? Dnes vám přinášíme druhý z tipů na výlet, které na našich stránkách najdete každý týden v pátek.

Přijměte pozvání na příjemný výlet i do naší stále se rozšiřující databáze Dítě vítáno, jejímž prostřednictvím, spolu s vámi, milí čtenáři, vytváříme databázi míst, kde je dobře vám i vašim dětem:

V chráněné krajinné oblasti České středohoří se nacházejí Zámecké sady Chrámce, rodinná farma manželů Syrovátkových. I na této farmě je samozřejmě Dítě vítáno.

Jen tak se projít bio sadem

Zámecké sady Chrámce jsou rodinnou farmou s největší plochou ucelených sadů v ekologickém režimu u nás. V bio kvalitě se zde produkují kromě samotného ovoce také mošty, odrůdové pálenky, sušené ovoce a džemy. Sady jsou velmi rozsáhlé, celková plocha dosahuje cca 95 ha. Procházka sadem se vzrostlými stromy je velice příjemná a bude bavit i malé děti. V sadech se totiž volně pohybují ovečky, které zde spásají trávu. Ročně se na farmě narodí přes 200 jehňat, takže je v sadech stále živo.

V létě třešně, na podzim švestky

V zámeckém sadu se pěstuje mnoho druhů ovoce a proto je celé léto co ochutnávat. Ale i se začátkem školního roku si při víkendovém výletě dobře pochutnáte. Postupně dozrávají švestky, hrušky a jablka, a to v několika odrůdách. Třešně, višně a meruňky jsou již sice zavařeny nebo usušeny, ale stále jim zůstává letní kouzlo a čerstvá chuť.

Novinka – vinný mošt

Po příjemné procházce se můžete posadit před zámkem a v klidu se osvěžit čerstvým moštěm, který se zde připravuje z čistě přírodní šťávy. Mošty nejsou ani doslazovány, ani neobsahují žádné chemické konzervanty. V letošním roce můžete také ochutnat novinku – mošty z vinných hroznů. K zámeckým sadům totiž náleží také 1,9 ha vinic.

Jak se v Chrámcích začínalo:

Pan Syrovátka se svou ženou Olgou získali v restituci zámeček Chrámce spolu s rozsáhlými sady, které v té době již několik let „ležely ladem“. Rozhodli se hospodařit sami jen s pomocí několika sezónních brigádníků.

Nejprve pravidelně dojížděli z Prahy, kde žili, po čase se však museli přestěhovat do Chrámců. Prošli si krušnými okamžiky, prokličkovali složitou státní legislativou a v současnosti již mají zajištěný odbyt. Přesto říkají: „Kdybychom tenkrát věděli, do čeho jdeme, asi bychom se do toho nepouštěli.“

Za 13 let hospodaření už si zvykli na všechna úskalí a člověk by řekl, že je již nic nepřekvapí. „Čas od času narážíme na úřední šimly, nad kterými zůstává rozum stát. Už jsem se ale naučil nad nimi mávnout rukou“, dodává pan Syrovátka s úsměvem. Bez patřičného nadhledu a hlavně bez humoru to zkrátka nejde.

Manželé Syrovátkovi hospodaří v ekologickém režimu od roku 1997, kdy ještě ekologické zemědělství nebylo dotačně podporováno.

Více se o zámeckých sadech Chrámce můžete dozvědět také na: www.zameckesadychramce.com

Více o tématu: ovocepodzimvýlet

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist