Svatební kytice šité na míru

Co si vybrat? Klasiku z růží, něžnou luční nebo extravagantní kytici ve tvaru kabelky? Záleží jen na vás. A s kým kytici vybírat?

„Jsem konzervativní a myslím, že svatební kytici by měl vybírat ženich, ale to se dnes děje tak v jednom procentu případů,“ vysvětluje Kateřina Poličová, majitelka květinářství Pražská růže. Obvykle přichází nevěsta s maminkou, kamarádkou nebo tchyní, to je prý nejvražednější kombinace.

Mít svou květinářku

Kateřina Poličová má nejraději stálou klientelu. Zákazníky, které provází nejrůznějšími rodinnými událostmi, zná je, a ví, jaké květiny vybrat. Pak je pro ni čest a radost uvázat svatební kytici a vyzdobit svatební hostinu.
A přijdou – li naprosto neznámí lidé? „Už na první pohled je jasné, zda půjde o konzervativní nevěstu nebo ženu, která má jasnou vyhraněnou představu a chce něco extravagantního,“ usmívá se.

Jaké kytice nejvíc „frčí“?

Přes širokou nabídku jsou mezi nevěstami stále nejoblíbenější klasické biedermaierovské kulaté kytice růží. „Záleží na typu nevěsty, na šatech, které si vybrala a na její odvaze,“ tvrdí květinářka. „Samozřejmě se snažím přesvědčovat, když vidím, že je to úplně mimo. Vždyť je to moje dílo, ale ne vždy se mi zákazníka podaří přesvědčit. „Mám takovou perličku – dnes v době šatů z půjčoven se mi stalo, že jsem v jednom měsíci vázala pět svatebních květin ke stejným šatům a vždycky to byly kulaté klasiky,“ směje se. I klasické svatební kytičky se dají ozvláštnit, alespoň barevností – širokou paletou od jemné růžové přes oranžovou až po rudé růže.
Oblíbené jsou kaly, u mladých lidí třeba karafiáty, ale ve svatební kytici se může objevit v podstatě cokoli – jablíčka, ostružiny, kopr, hrachor…. Druhým klasickým typem je svatební vazba dlouhá, převislá. Ta sluší vysokým nevěstám v šatech s jednoduchou siluetou. Ale dnes můžete mít kytici uvázanou jako košík, kabelku, kornout, ozdobu na ruce, šperk na krku. Kromě jemných květinových ozdob do vlasů si můžete nasadit i květinový klobouk. Zkrátka můžete mít všechno, nač si troufáte.

Barokní nebo pod širým nebem

Záleží na tom, v jakém duchu se svatba koná. Dnes nejsou výjimkou kostýmové svatby na hradech, svatby barokní, sportovní, romantické ve stylu amerických filmů, na louce pod širým nebem, opulentní selské…“Když tak ti lidé žijí, cítí to, je to fajn. Pokud je to stylizace, připadá mi to trochu úsměvné,“ komentuje Poličová.

Detaily v hlavní roli

Právě detaily jsou při přípravě svatby zásadní. Coursage (ozdoba na klopě ženicha) ze stejných květin jako svatební kytice, stejně tak květiny pro maminky, babičky. Tón v tónu by mělo být vyzdobené i auto či místnost, kde se odehrává hostina. Novinkou a zajímavým doplňkem jsou polštářky na svatební prstýnky.  V Čechách stále udržujeme tradici myrty, ale může být přizdobená dalšími květinami. Tím se dá odstupňovat důležitost svatebčanů při obřadu.

Čtyři hlediska

Typ nevěsty, její odvaha, typ svatby a finanční rozvaha. To jsou hlediska, která hrají při volbě květinové výzdoby roli. Mít můžete cokoli, jen zvažte své možnosti a povahu. Pak stačí málo, dva týdny před obřadem navštívit květinářství. „Raději pracuji s aktuální nabídkou květin a jejich kvalitou v daném termínu. S nevěstou proberu všechny podrobnosti, včetně barvy laku na nehty a rtěnky,“ dodává květinářka. „Cenu nedokážu říct, ale jen běžná kulatá svatební kytice bude určitě za 1200 korun, a pak připočtěme další doplňky“. „Květiny však podle mého trochu ztratily symboliku,“ zdůrazňuje Poličová. „Muži jimi odedávna vyjadřovali úctu k ženě. Když však přijde nevěsta, vybere si květiny, objedná je, zaplatí a vyzvedne si je opět ona, vytrácí se z toho pel romantiky, který by měl být se svatbou spojený.“

27.2.2009 6:18 | autor: Regina Rothová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist