Těhotenství v padesáti letech?

VÁŠ DOTAZ Zdravím. Jsem ročník 1966 a jsem zřejmě těhotná. Již několik let se cítím vitálnější a zdravější než ve dvaceti třiceti letech. Miminko bych si chtěla nechat, jaké jsou vaše zkušenosti s graviditou v tomto věku? Děkuji Eva

Názor odborníka:

S rostoucím věkem výrazně klesá schopnost ženy otěhotnět. Pokud dojde k otěhotnění ve vyšším věku, je těhotenství spojeno s vysokým rizikem komplikací pro matku i plod. Ženy po 40 roce věku mají 5x vyšší riziko potratů než ženy, kterým je mezi 30 až 35 roky. Kromě toho s rostoucím věkem matky roste i riziko vrozených vývojových vad plodu, předčasného porodu a porodu novorozenců s nízkou porodní hmotností.

I když se žena cítí v padesáti letech zdravá a vitální, hrozí jí během těhotenství řada závažných komplikací, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, porucha srážlivosti či předčasné odlučování placenty. To jde ruku v ruce s akutním ukončením těhotenství císařským řezem a horším hojením. Komplikace vyplývají se snížené funkčnosti dělohy a celkového zdravotního stavu organismu.

Z výše uvedeného vyplývá, že donošení zdravého novorozence v takto pokročilém věku je velkou vzácností, nicméně není to nemožné. Rozhodnutí je pouze na ženě a jejím partnerovi. Ještě je třeba zdůraznit, že i když se nyní cítíte dobře, nemusí tomu tak být za 10 let a uvědomte si, že Vaše dítě Vás bude ještě dlouhou dobu potřebovat. V tomto případě je třeba opravdu velmi důkladně zvážit, zda závažnost rizik převáží nad důvody, proč si těhotenství ponechat.


Odpověděla: gynekoložka MUDr. Radka Gregorová, www.ld.cz

1.4.2019 1:25 | autor: MUDr. Radka Gregorová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist