Těhulka LIVE! Lucie (28): Tohle všechno je hlavička?

Ani nevím, jak popsat uplynulý týden. Jen 7 dní, ale přitom se toho tolik stalo! Jsem maminkou krásného chlapečka a strávila jsem s ním první týden jeho života.

Ahoj těhulky,

pondělí pro nás začalo v 5:30 hodin na rizikovém oddělení v porodnici v Podolí. Byla jsem tam hospitalizována od pátečního odpoledne. V neděli se objevily první slabší kontrakce na monitoru, proto jsem byla v neděli večer a pak v pondělí ráno vyšetřena. Výsledek ale stále zněl – neotevřená.

Kubíčkovi se pořád nechtělo, a to ani v pondělí, kdy jsme byli 41 + 3 tt. Váhový odhad byl stále 4,9 kg (+/– 700 gramů), a proto mělo padnout rozhodnutí, zda půjdeme na císaře nebo budeme vyvolávat. Rozhodli jsme se pro císařský řez vzhledem k velikosti Kubíka a jeho bezpečnějšímu příchodu na svět. Pak už šlo všechno ráz na ráz. Kontrola u lékaře, příprava a přesun na operační sál. Domluvili jsme se s anesteziologem na částečné anestézii s tím, že pokud by to bylo třeba, převedou mě do celkové narkózy (má záda totiž nejsou úplně fit a ani vyhrbení kvůli epidurálu nebylo úplně ideální).

Na sále mohl být i přítel. Celou dobu jsme na sebe koukali a jeho pohled se ptal „jsi v pohodě“ a já odpovídala pohledem zpět „všechno v poho“. Pak už jsem slyšela jen říkat doktory „tohle všechno je hlavička“ a v tu chvíli mi bylo jasné, že malé miminko mít opravdu nebudeme. Až mě překvapilo, jak v pohodě vše probíhalo a jak klidná jsem byla. Cítila jsem tah, když mi Kubíčka z bříška vytáhli, a on začal na chvilinku plakat. Hned mi ho přinesli ukázat. První čeho jsem si všimla, byla fialová chodidla miminka. Pak už šel Kubík s tatínkem na ošetření a po něm mi Kubu přinesli a zkusili jsme první přisátí miminka.

Kubík se narodil v 10:19 a měřil 54 cm a vážil 4 350 gramů. Oba jsme byli v pořádku a hned v pondělí odpoledne přijímali návštěvy těch nejbližších. V porodnici jsme pobyli do pátku, kdy nás pustili a na víkend už jsme byli doma s partnerem. Je znát, když jsme na Kubíka v přesilovce, 4 ruce na přebalování, koupání i kojení (po císařském řezu je prima, když vám někdo miminko podá nebo přesune a vy nemusíte pokaždé vstávat nebo si pro něco chodit a namáhat tak bříško). Máme doma týdenní miminko a čekají nás první návštěvy dětské paní doktorky, vyzvednutí rodného listu dítěte a další.

Mějte hezký týden těhulky, my vstupujeme do druhého týdne Kubíkova života a druhého týdne šestinedělí.

Lucie

Vyjádření MUdr. Urbánkové k porodu: 

V pondělí 17. září v dopoledních hodinách paní Lucie konečeně porodila, byla deset dní po termínu a Kubík je takové „pěkné“ miminko. Když píši „pěkné“ myslím hlavně jeho váhu. Je to pořádně stavěný chlapík a hned po porodu se čile hlásil o slovo. Porod proběhl bez komplikací. Oba jsou na oddělení šestinedělí a daří se jim dobře. Jak sdělila paní Lucie, Kubík je pořádný hladovec a dělá všechno proto, aby se udržel váhový náskok před ostatními dětmi. Pokud všechno bude probíhat bez komplikací, zůstanou po porodu v porodnici asi čtyři dny a pak se vydají válčit domů.

Další kontrola, kterou by měla Lucie v souvislosti s porodem postoupit je až na konci šestinedělí u obvodního gynekologa. Pokud bude chtít, dorazí do Ústavu pro péči o matku dítě po šestinedělí na kontrolu pánevního dna, při které porodní asistentky zhodnotí svaly pánevního dna. Bude-li potřeba, poradí jí jak dostat svaly pánevního dna do lepšího stavu a snížit tak riziko inkontinence moči či poklesu pánevních orgánů v pozdějším věku.

Fotografie: Fotoprome.cz – ateliér dětské a rodinné fotografie

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist