Těhulka LIVE! Petra ve 28. týdnu: Za přirozený porod budu bojovat

¨Přemýšlím víc a víc nad porodem. Mám malý myom, který ze začátku pana doktora trochu vylekal a řekl mi, že se může stát, že budu rodit císařem. Tak to tedy, doufám, ne! Strašně toužím po tom oceánickém pocitu, který jsem už jednou zažila…

Kostlivec ve skříni

Přiznám se, mám ve skříni jednoho kostlivce. Návštěvu zubaře. Zajít k obvodní doktorce na preventivní prohlídku v těhotenství a natočení EKG jsem zvládla už dávno, ale objednat se k zubaři je nad moje síly. Ne že bych z něho měla panickou hrůzu nebo deprese, ale kromě toho, že jsem líná, si nedovedu představit ruce zubaře v mojí puse. Zvedá se mi totiž žaludek i při každém obyčejném čištění zubů, a to mám v puse jen svůj vlastní kartáček! Takže zubařské nástroje opravdu nedám a asi budu ostuda bez povinné prohlídky v těhotenství.

Přitom, když jsem čekala Dominika, jsem žádné takové problémy neměla. Tedy měla, ale úplně jiné. Rostly mi totiž dost bolestivě zuby moudrosti. To asi proto, abych byla co nejlepší máma. Pan doktor mě každý den vítal mezi dveřmi slovy „Hlavně mi tady neporoďte!“ a sestřička se smála, že se jim do toho jejich zubařského křesla za chvíli nevejdu. Ale odpor jako teď, ten jsem necítila žádný.

Co si myslíte o zubařských prohlídkách v těhotenství vy? Napište Petře mail nebo přispějte do diskuse!

Rodičovská? Velké dilema

Daleko víc než zuby mě teď trápí všechno to obíhání úřadů a všech možných institucí. Především mě čeká návštěva v práci, kde se musím domluvit na délce rodičovské dovolené, nástupu na mateřskou a vybrání staré dovolené, kterou jsem nestihla využít kvůli nástupu na neschopenku. Hodně jsme se Sváťou řešili, jestli zvolit dvouletou nebo tříletou variantu rodičovské dovolené, tu čtyřletou jsme zavrhli okamžitě.

Úřady, peníze

Ne že bych se nechtěla malé věnovat co nejdéle, kdyby to záleželo jen na mně, klidně s ní budu doma, než půjde do školy, ale samozřejmě řešíme možnost dalšího miminka a především taky peníze. Kdo dneska ne, viďte? Tak jsem zvědavá, jak to nakonec dopadne. Musíme také zajít na matriku, abychom potvrdili Sváťovo otcovství a naše beruška se mohla jmenovat po tatínkovi a mít ho zapsaného v rodném listě. Holt vinou toho, že nejsme svoji, máme trochu víc starostí.

A co vy a všechna ta těhotenská úředničina? Jak to zvládáte?

Hospodyňka už jen na půl úvazku

Dneska jsem rozdělila mezi ty moje chlapy několik domácích povinností, aby mi trochu ulehčili. Oba se moc snaží, ale Domča často zapomíná na svoje úkoly, tak jsem mu udělala seznam, který si pověsil na nástěnku v pokojíčku. A hned mu to jde panečku lépe! Vlastně zatím zvládám veškeré domácí práce sama, jen musím dělat všechno pomaleji a rozplánovat si úkoly do celého dne, abych se tolik nehonila. Jinak mě hned všechno bolí a taky tvrdne bříško. Hlavně z vysávání, tak jsem ho přenechala Sváťovi :o)

S vařením mám trošku problém, bříško mi nevadí, na linku naštěstí ještě dosáhnu, ale to ochucování jídel a výpary při vaření! Hodně teď rozmýšlím, co budu vlastně vařit, a samozřejmě kuchtím především nejvíc to, na co mám největší chuť.

Chci přirozeně!

Na minulé kontrole jsme s panem doktorem trochu rozebírali, jestli budu moct rodit přirozeně. Žádné dlouhé debaty to nebyly, byla jsem mimo z té mé váhy a hlavně zatím není nic rozhodnuto, ale musím ho přece pěkně pomaličku připravovat na to, že to se mnou nebude mít tak jednoduché. Chci rodit přirozenou cestou a vyhnout se císaři za každou cenu.

Tedy za každou cenu zase ne, v žádném případě bych neohrozila naše miminko nebo třeba sebe. Ale mám pocit, že když to nezvládnu, ochudím sebe i naši malou o ty první pocity po porodu.Vzpomínám, jak mě tenkrát zaplavil nepopsatelný pocit štěstí, radosti a všeho možného, když bylo po všem a Dominiček byl na světě.

Nechci se ošidit o to nej

Před těmi deseti lety nebylo zdaleka běžné, že se miminko po porodu nikam neodnáší a položí se mamince na bříško nebo se pokusí hned přiložit k prsu. Nebo že si tatínek u porodu přestřihne pupeční šňůru, tedy pokud samozřejmě chce. Já to bohužel nezažila a tentokrát se o to prostě nechci nechat ošidit. Ta bolest, myslím, za tenhle pocit stojí! Možná jsem divná. Co by jiné maminky daly za to, kdyby mohly rodit císařem. Ale já se navíc obávám toho pocitu neschopnosti a selhání, kdybych to nedokázala přirozeně.

Vaše těhulka Petra

Napište Petře o svých zkušenostech, kdy to bylo na vážkách, jestli se „to“ zvládne přirozeně nebo operativně a jak to nakonec dopadlo.

Chcete Petry na něco zeptat nebo se s ní o něco podělit? Napište jí e-mail anebo si povídejte všichni dohromady na diskusním fóru Těhulka LIVE!.

Dnes (ve čtvrtek 22. dubna) je délka Petřina těhotenství přesně 28+3 a termín porodu má 12. července.

A jak vypadá miminko ve 28. týdnu? Podívejte se!

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist