TĚHULKA LIVE! v 21. týdnu: Už mám kočárek, raduje se Gábina

Je to tak, už jsme to nevydrželi a koupili kočárek. Byl ve slevě, dokonce za poloviční cenu. Takže místo neutrální barvy, jak jsem původně chtěla, je červenobílý, ale je nádherný. To jsem trochu odbočila, ale mám z něj velikou radost. Ještě větší radost jsi mi ale udělal ty, doktůrku! Ne, to teď nemluvím na svého Ríšu, také doktora, ale na „mého“ doktora, porodníka – gynekologa, dr. Kroftu.

Bála jsem se

Přiznávám, že jsem z tebe (promiň za to tykání, nikdy bych si to nedovolila, ale já to v této chvíli jinak nedovedu, vždyť se spolu díváme na moje miminko, na kterém mi tak záleží!) měla pokaždé trochu strach, ale už vím, že jsem se hlavně bála, jak dopadne vyšetření. I dnes jsem nemohla dospat. Čekal mě poslední kompletní ultrazvuk, který měl naposledy prohlédnout celou Nikolku a zjistit, zda je vše skutečně v pořádku a že ten jeden „neposlušný“ ukazatel, který nám tak kazil skóre pro pravděpodobnosti Downova syndromu, je jen podivně zbloudilé číslo.

Vidím tě, Nikolko

Už zase ležím na tom známém lůžku, břicho plné gelu a už, už ji vidím. Ani nedýchám, můj drobeček se mele, doktor mlčí, hluboce se soustředí, jasně, je to jen z toho, že holčička neposedí, vlastně nepoleží. Takhle se ale musí „mlít“ jen zdravé miminko, ujišťuji se.

Až je to tady:

„Tak, už vidíte obě dolní končetiny, spočítáme prstíky, vidíte paleček?“ Ptá se doktor. Vidím, vidím, ujišťuji jej a ve shluku světlých puntíků si vybírám ten, kterému přiřazuji důležitou funkci – palce na pravé nožičce.  „Tady vidíte levou ručičku, má ji napůl sevřenou v pěst, zde jsou také všechny prstíky,“protrhává další kus ticha. Už abych se ji mohla dotýkat.., Nedočkavost na chvilku odvála mé myšlenky do vytoužené, nedaleké budoucnosti.  „Tady vidím ledvinu, teď hledám druhou,“ jeho hlas mě vrátil zase zpátky.

Hledáme ledvinu

Je to možné, že by naše holčička měla jednu ledvinu? „Už ji vidím, bránice je v pořádku, také močový měchýř a tady je dokonce aorta a všechny srdeční komory,“ spokojeně „surfuje“ po naší holčičce doktor. A kde je ta ledvina, pípnu? „Jsou tam obě, viděl jsem je,“ usmívá se doktor. Děkuji ti, vydechnu v duchu.

Obdivuji tě

Ještě oči, oční čočky, nechápu, jak to můžeš – pořád promiň – poznat. Zespodu sledujeme úžasnou pusinku, vlastně horní ret a kuk, dokonce obě nosní dírky. Jinými slovy, žádný rozštěp ani jiné, zatím viditelné lumpárny se nekonají. Ještě poslední kontrola děložního hrdla, prý je bezvadné, uf! A už se soukám do kalhot, v ruce držím tvojí fotečku, tedy Nikolčinu.

Vyjádření MUDr. Ladislava Krofty, CSc:

„Dnes jsme podrobně prohlédli morfologii miminka. Tím jsme uzavřeli sérii vyšetření, která slouží k vyhledání dětí, které mají zvýšené riziko, že mohou mít nějaký problém. V našem případě to byl mimořádný biochemický screenenig ve druhém trimestru, který měl diskrétní odchylky. Zatím ale vše vychází bez problému.“

Oddechuji si, ale ne nadlouho, vyšetření pokračuje: 

„Děti, které mohou mít nadpočetný 21. chromozom, mají zvýšenou kožní řasu. Je to zcela něco jiného, nežli šíjové ztluštění v prvním trimestru. Je to vysoce senzitivní ukazatel pro nadpočetný 21. chromozom. Vaše miminko to má v pořádku. V obličeji není ani žádná rozštěpová vada. Ještě koukneme na srdíčko, abychom měli jistotu, že tam není žádná kritická vývojová srdeční vada. V pořádku. Nyní jsme ukončili sérii mimořádných ultrazvukových vyšetření a další ultrazvuk uděláme v regulérním termínu ve 30. týdnu. Já se jen pro jistotu příště ještě jednou podívám na páteř. Plod dnes nebyl v optimální poloze. To, co jsem ale viděl, bylo úplně normální.“

Hledáme paleček

UF! A teď už si jen užívám: „Teď vidíte obě dolní končetiny, spočítáme prstíky, vidíte paleček?“ Ptá se doktor. Vidím, vidím, ujišťuji jej a ve shluku světlých puntíků si vybírám ten, kterému přiřazuji důležitou funkci – palce na pravé nožičce.  „Tady vidíte levou ručičku, má ji napůl sevřenou v pěst, zde jsou také všechny prstíky,“protrhává další kus ticha. Už abych se ji mohla dotýkat.., Nedočkavost na chvilku odvála mé myšlenky do vytoužené budoucnosti.  „Tady vidím ledvinu, teď hledám druhou,“ jeho hlas mě vrátil zase zpátky.

Náladičky? Pšššt!

V poradně si pak spolu, tedy s Nikolkou a s tebou – teď už to zase jde – s vámi, pane doktore, opakujeme, že jsem 20. týden plus 3, že mám pořád svých 68 kilo, stálý tlak, ale i ty občas se vynořující nevolnosti a nálady. O těch ale nemluvím. To by nejlépe mohl vyprávět ten opravdu můj doktůrek. Ríša. Slibuji, že dnes na něj nevypustím ani jednu nervózní větu. Vždyť jak se pak na nás obě má těšit? No, aspoň že to přicházím domů pokaždé lačný. Po dobrém jídle, odpočinku a mojí náruči. Tam dostávají i moje těhotenské hormony jen barvou růžovou. Aspoň na chvilku.

Příště Gábinu čeká:

další chystání výbavičky, sledování pohybů vrtícího se miminka a hlavně, boj s vlastními náladami a zvýšená péče o manžela. Co nám oba prozradí ve videorozhovoru?

A jak už vypadá drobeček v jejím bříšku? Podívejte se dobře!

Všechny informace o Gábině a celém našem projektu TĚHULKA LIVE! naleznete zde.

Na vaše vzkazy, možná i slova povzbuzení se těší naše budoucí maminka Gábina na adrese: tehulka@babyweb.cz

Vaše komentáře, náměty a připomínky k Těhulce live! můžete vkládat i do speciálně vytvořeného diskusního fóra

Důležité upozornění ošetřujícího lékaře

Při všech ultrasonografických vyšetřeních se každý lékař provádějící sono diagnostiku řídí tzv. ALARA principem, kdy vyšetření provádí po nezbytně krátkou dobu s nejnižšími energiemi tak, aby získal maximum informací o vyvíjejícím se těhotenství.

MUDr. Ladislav Krofta,CSc.

Děkujeme našemu odbornému garantu, ÚPDM v Praze – Podolí, za spolupráci se špičkovými odborníky i za využití unikátních přístrojů při tomto projektu.

Hlavním partnerem akce Těhulka LIVE! je společnost Babypoint

 

10.6.2011 9:31 | autor: Jarmila Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist