TĚHULKA LIVE! ve 14. týdnu: Měla jsem strašný strach, přiznává Gábina

Uf! Prožila jsem pár nekonečných hodin strachu, ale už je to za mnou. Co se stalo? Při běžném vyšetření na některé vývojové vady byl doktor najednou nějak zaražený a ultrazvuk trval mnohem déle, než jindy. Moje neblahé tušení se vyplnilo: „Nezdá se mi jeden ukazatel pro Downův syndrom.“

Zhroutil se mi svět. Jako z dálky jsem pak slyšela jeho další slova: „Je to jen jeden ukazatel, jste vlastně na hraně rizikové skupiny, ale musím zjistit, proč je právě tento ukazatel nižší.“ Probrala mě až jeho prosba : „Dojděte si ještě jednou na odběr krve, za dvě hodiny budeme mít nové výsledky. Možná je to laboratorní chyba. Když ne, budeme pátrat dál.“

Dvě hodiny pekla

Nemám ani sílu vracet se k tomu, co všechno mi za ty dvě hodiny čekání prošlo hlavou. Teď už můžu s humorem říct, že to „odnesl“ obrovský větrník, jogurt s medem a ledový čaj. Po dvou hodinách jsem v ordinaci neusedla, spíš se sesula na židli. „Nové výsledky, včetně velmi podrobného ultrazvuku vylučují podezření na Downův syndrom. Miminko vypadá s největší pravděpodobností v pořádku.“  Slova, která mě vrátila zpátky do života. Poprosila jsem doktora, aby mě to znovu zopakoval. Ten kámen, co se mi odvalil, by zastavil proud ve Vltavě kousek od nás. „Budeme ale hlídat placentu, jsou tam nějaké drobné odchylky,“ dodal. „Hlídej si to chceš,“ trochu kacířsky jsem si v duchu zazlobila. Samou úlevou se mi vrátila odvaha.

Děkuji a zase děkuji

Ano, kývu, za dva týdny přijdu na krev a týden na to provedeme další nadstandardní vyšetření. Odcházím z ordinace, děkuji za všechno, hlavně za dobré zprávy. Neodcházím. Vznáším se.  Jo a také „malá“ změna. Už je to potvrzeno:

„Jste třináct plus čtyři, tedy 14. gestační týden,“ oznámil mi s konečnou platností doktor.Takže jsme trochu „poposkočili.“

Nejistota se však za chvilku vrací. Skutečně je to v pořádku? Jak to vlastně říkal? V duchu si přehrávám celé dopoledne. Nejsem blázen, říkal, že je miminko mimo podezření, vždyť má nosní kůstku a vlastně všechno, co šlo ověřit, je v pořádku, opakuji si pořád dokola.

Viděli jsme, že má všechny prstíčky, obě oči, dokonce i oční čočku, žaludek, tlukoucí srdíčko.
Neboj, prcku, zvládneme to.

Komentář ošetřujícího lékaře Dr. Ladislava Krofty:

V této chvíli nevidím důvod k tomu, abychom u vás doporučovali invazivní diagnostiku, to znamená odběr plodové vody nebo odběr choriových klků. Po pečlivém ultrazvuku to individuální riziko nevyšlo zvýšené.

Kalkulace rizika se dělá z vašeho věku, z délky miminka, z hodnoty šíjového ztluštění a z krevních testů, které jsme nabírali. Jediné, co budeme dál sledovat, aby se nám tam nevyvinula nějaká placentární patologie, nějaký problém s placentou. Budeme to kontrolovat v průběhu dalšího těhotenství. Dnes jsme udělali běžné odběry v prvním trimestru. Odběry krve, které se běžně dělají v tomto gestačním týdnu – základní infekční stavy, krevní skupinu a Rh faktor – a uzavřeli jsme vyhledávací test jako negativní. Po strukturální stránce ten plod vypadá morfologicky zcela v pořádku. Příště mi ještě prosím přinesete cytologii od svého původního pana doktora a uvidíme se za tři týdny. Uděláme další vyšetření. Pro jistotu.

A co všechno už má drobeček v jejím bříšku? Podívejte se dobře!

Na vaše vzkazy, možná i slova povzbuzení se těší naše budoucí maminka Gábina na adrese: tehulka@babyweb.cz

Vaše komentáře, náměty a připomínky k Těhulce live! můžete vkládat i do speciálně vytvořeného diskusního fóra.

Důležité upozornění ošetřujícího lékaře

Při všech ultrasonografických vyšetřeních se každý lékař provádějící sono diagnostiku řídí tzv. ALARA principem, kdy vyšetření provádí po nezbytně krátkou dobu s nejnižšími energiemi tak, aby získal maximum informací o vyvíjejícím se těhotenství.

MUDr. Ladislav Krofta,CSc.

Děkujeme našemu odbornému garantu, ÚPDM v Praze – Podolí, za spolupráci se špičkovými odborníky i za využití unikátních přístrojů při tomto projektu.

Hlavním partnerem akce Těhulka LIVE! je společnost Babypoint

10.6.2011 9:28 | autor: Jarmila Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist