TĚHULKA LIVE! ve 33. týdnu: Nikolko, držím ti moc palce, strachuje se Gábina

Mám hrozný strach, ale snažím si ho tolik nepřipouštět. Vím, že teď nejvíc záleží na mém klidu, aby vše probíhalo dobře. A samozřejmě taky na přírodě. Prosím, buď na nás hodná!

Páteční poradna a ultrazvuk, na který jsem se tak těšila, měly nečekaný spád. V klidu jsem se uvelebila na lůžku, že se pan doktor jen podívá, zda miminko dobře roste. Minule už vážilo 1326 gramů. Sestřičku prý nepotřebuje, biometrii dělal minule. Dnes by ji dělal jen v případě, že by se mu něco nezdálo.

Protivné bakterie

Než jsem si lehla, ještě mi v klidu vysvětloval, že mi v příští poradně udělají kultivaci z pochvy. To se v tomto stádiu těhotenství dělá u všech maminek. Zhruba třicet procent z nich tam má bakterie, o kterých je potřeba vědět. Kdyby jim totiž odtekla plodová voda, musí se indukovat, tedy „rozjet“ děložní činnost a nečekat na její spontánní nástup. A kdyby voda neodtekla, nasadí se v době porodu antibiotika. Nic se neděje, je to běžný postup. Kdyby však bakterie zůstaly bez povšimnutí, mohlo by miminko onemocnět.

Udeřil do mě hrom!

Zatímco mi to tak hezky vysvětloval, kochala jsem se vrtící se holčičkou na monitoru. Právě jsem hledala její nosánek, když mě vyrušil doktorův hlas: „Sestři, vraťte se prosím, budeme dělat biometrii!“  Jako by do mě udeřil hrom! Dalších deset minut bylo nekonečné ticho, ve kterém jsem se jen tiše modlila, i když to vlastně neumím, aby moje holčička byla v pořádku. Slíbila bych paní Přírodě nebo komukoli úplně všechno.

„Miminko je trochu menší, tak se dívám, zda je dobře vyživované,“ doktor konečně prolomil mučivé ticho. Pak mi to všechno vysvětlil: „Vaše snížená hodnota PAP ve 4. měsíci ukázala, že by se mohl objevit problém se sníženou funkcí placenty. To znamená, že by miminko mohlo dostávat málo živin a kyslíku.“Slyším dobře? Je to skutečnost nebo zlý sen? Hučí mi v hlavě.

Panika ustupuje

„Není to ale nic abnormálního, budeme vás jen častěji sledovat.“ Konejšivá slova mě navracejí z paniky zpátky k racionálnějšímu myšlení. „Váš stav není nijak dramatický, je však dobře, že o tom víme,“ další slovní pohlazení uklidňuje mou zoufalou duši.

Sledujte pohyby

„Sledujte pohyby miminka, zda jsou v pořádku, a přijďte zase v pondělí, uvidíme, jestli se něco změnilo,“ uklidňuje mě doktor. „kdyby bylo potřeba, začneme dávat miminku medikamenty na urychlení rozvoje plic,“ dodává a já raději ani nedomýšlím, co to znamená.

Doktore, děkuji ti

Po tom všem musím říct ale jedno: „Doktore, už ti zase tykám, nemůžu si pomoct, vždyť tu mou, vlastně tak trochu „naši“ holčičku sledujeme tím neuvěřitelným vesmírem spolu. Jsi to zase jen ty, komu naprosto věřím, že všechno ohlídáš.

Vím, že jsem, vlastně že obě jsme, v těch nejlepších rukou. Moc ti děkuji, jak jsi mě všechno několikrát, v klidu vysvětlil, ujišťoval ses, jestli všemu rozumím. A byl jsi to ty, kdo mi řekl, ať volám kdykoli, třeba o víkendu, kdyby se mi něco nezdálo. Děkuji ti, dodáváš mi tolik potřebný klid. Teď už jen můžu držet své holčičce palce, aby se v tom mém bříšku měla co nejdéle dobře. A přeji si, abychom obě měly i trochu toho štěstí. Modlím se.

Na nervy jsem si předepsala spánek a kino

„Volejte i o víkendu…,“ stále mi zněla v uších doktorova výzva. Ach jo, Nikolko, doufám, že jsi v pořádku. Pohyby cítím, věřím, že všechno je OK, takže nevolám a vydržím do pondělí. Ale musím přiznat, že strach mám příšerný. Říkal sice, že to není ještě nic abnormálního, že nás budou jen nadále víc sledovat, ale stejně, co vám budu povídat… Abych se uklidnila, šla jsem v sobotu s holkama do kina a jinak jsem snad celý víkend prospala a hladila si bříško. Už aby bylo pondělí, snad mě pan doktor zase uklidní…

Nikolko, jsi v pořádku

V pondělí jsem šla znovu na ultrazvuk, aby ten můj anděl strážný zkontroloval, jak se to tedy má s tou tvou výživou, Nikolko. To čekání od devíti do jedenácti bylo nekonečné, každá minuta se táhla jak hodina. Nakonec jsem se dočkala: ordinací se rozléhají vlny zvuků a mně padá kámen ze srdce – v hloubi duše cítím, že je všechno v pořádku. Milý doktůrku, co ty?  Dítě je v dobré kondici, vše je v normě, žádná léčba nebude. Jen „doppler“ je těsně pod horní hranicí, takže vás budeme sledovat. Příští týden přijďte opět na ultrazvuk, znějí mi v hlavě stále dokola doktorova vysvobozující slova. Mezitím se už se mnou pan doktor Krofta loučí a jeho úsměv mne ještě o trochu víc uklidňuje.

To je úleva!

Hlavně už žádné nervy, všude je něco, ale nervy navíc, to opravdu nepotřebuju. Děkuji paní Přírodě a v duchu si opakuji: všechno je v pořádku, živiny máš, broučku, jen nás pro jistotu budou víc sledovat.  Ještě si dám v bufetu dole větrník a příští týden mě zkontroluje pro změnu paní doktorka, protože náš pan doktor bude na služební cestě. Už aby bylo všechno za námi!

Co je „doppler“ neboli „průtokové parametry“?
Pulsní a barevná dopplerometrie se stává stále více rutinním vyšetřením v rámci specializovaného prenatálního vyšetření. Je to typicky funkční metodika, která umožňuje neinvazivním způsobem posoudit hemodynamiku v uteroplacentární a fetální cirkulaci. Pulsním dopplerem sledujeme průtokové poměry v cévách, které reagují na změny odporu periferních tkání. Při měření v arteria uterina a arteria umbilicalis získáváme cennou informaci o funkčním stavu placenty. Následné změny ve fetální cirkulaci odrážejí reakci plodu na rozvíjející se distress a umožňují odhad jeho rezerv. (www.lubusky.com)

A jak už vypadá drobeček v Gabčině bříšku? Podívejte se dobře!

 

Všechny informace o Gábině a celém našem projektu TĚHULKA LIVE! naleznete zde.

Vaše komentáře, náměty a připomínky k Těhulce live! můžete vkládat do speciálně vytvořeného diskusního fóra

Důležité upozornění ošetřujícího lékaře

Při všech ultrasonografických vyšetřeních se každý lékař provádějící sono diagnostiku řídí tzv. ALARA principem, kdy vyšetření provádí po nezbytně krátkou dobu s nejnižšími energiemi tak, aby získal maximum informací o vyvíjejícím se těhotenství.

MUDr. Ladislav Krofta,CSc.

Děkujeme našemu odbornému garantu, ÚPDM v Praze – Podolí, za spolupráci se špičkovými odborníky i za využití unikátních přístrojů při tomto projektu.

Hlavním partnerem akce Těhulka LIVE! je společnost Babypoint

 

10.6.2011 9:36 | autor: Jarmila Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist