Těhulka LIVE! Veronika (17): Dítě není kámen u nohy

Tento týden jsem zažila hned dvě parádní události. Jednak jsem byla zase u doktorky Evy a potkala se s Anitkou. A taky jsem se díky víkendu u přátel v Berlíně utvrdila v přesvědčení, že dítě vás nepřiková doma ani vás neodřízne od veškerých přátel. Jen musíte vědět, jak na to.

Ale hezky popořádku. Doktorka Eva mě zase pečlivě vyšetřila a na ultrazvuku jsem zamávala naší dceři. Už váží skoro kilo a půl a nepřestává mě bavit. Po návštěvě ordinace jsem si začala intenzivněji uvědomovat blížící se porod. Čas tak strašně rychle letí! A tak jsem nás s Tomem přihlásila na předporodní kurz. Nakonec měli volno až někdy v půlce dubna, ale jsem teď trochu klidnější. Přeci jen si potřebuji (jako správná novinářka) ověřit, prosít a uspořádat informace, které zatím nasávám z různých (kolísavě kvalitních) zdrojů.

Taky jsme s Tomem uzavřeli dvě sázky (a tím se trochu vrátili do doby našeho „období námluv“ na střední škole, kdy jsme se sázeli pořád a o všechno možné). Tom si myslí, že se Anitka narodí v 37. týdnu a holohlavá. Já tvrdím, že bude vyvolaná na termín a vlasatá. Pokud se některý z těchto tipů ukáže jako pravdivý, vítěz se vykoupí od starosti o špinavé plíny na celý jeden týden. Tak snad mě dcera podrží.

Druhý skvělý zážitek byl víkendový výlet do Berlína za Verčou a Martinem. Vyjeli jsme v sobotu ráno a v Berlíně nás přivítala ochromující zima. Ale taky dobře naladění kamarádi se tříletým synem Kryštůfkem. Hned u dveří (a pak znovu záhy u stolu nad německou specialitou, kterou pro nás připravili) nás přesvědčili, že i přes sibiřské počasí si následující dva dny užijeme.

Plánovaný památkovo-nakupovací program jsme upravili na trochunakupovací LOMENO trochupamátkový LOMENO hodněvýživný. Doslova. Atmosféru velkoměsta jsme nasávali hezky v teple interiérů různých kavárniček a restaurací. Zkrátka gastroturistika jak se patří. Některé významné monumenty města jsme samozřejmě taky zvládli okouknout, projeli jsme se nadzemkou i podzemkou a hlavně jsme si bezvadně odpočinuli. Taky jsme koupili pro Anitku pár hadříků, ale abych pravdu řekla, v tomto asi nejsem úplně typická máma. Těžko se mi nakupuje pro miminko, které nedržím v náručí. A všechny ty věci pro novorozeňata jsou tak maličké, že mě vždycky vyděsí představa, jak křehká a drobounká asi naše dcerka bude.

Kryštůfek absolvoval všechny procházky hrdinně s námi a my se s Tomem v praxi přesvědčili, že:

  • Ne, dítětem kompletně „starý život“ nekončí.
  • Dítě opravdu nemusí znamenat: žádní kamarádi, žádné restaurace, žádné klábosení do noci, žádné návštěvy.
  • Dítě nerovná se přetrhání všech vazeb (dokonce ani omezení styků s páry, které dítě nemají).
  • Ano, někteří rodiče se umí bavit i o jiných věcech než o svém dítěti. Dokonce jim to vůbec nevadí.
  • Z dítěte se stane váš (teď použiju výraz své kamarádky Verči, který se mi moc líbí) „parťák“.
  • Dítě vám zkrátka nemusí převrátit život úplně naruby.

Nejsem naivní a vím, že se s miminkem změní hodně. Ale těchto změn se nebojím. Těším se. Určitě se teď někdo nad tímto článkem vědoucně usmívá a říká si: Jen počkej, však uvidíš. Uvidím. No. Ale už teď vím (přesvědčila jsem se o tom o víkendu), že některé věci si rodiče můžou nastavit tak, aby se jejich dítě nestalo vězením. Klecí, jež je uvězní odříznuté od života, který vedli „před dítětem“. Nebo od života, který je baví. Vlastně jsme se oba s Tomem utvrdili v tom, v co jsme věřili a doufali. Takže díky, spokojená rodinko v Berlíně!

Zatial. Vaše V.


Veronika právě prožila 31. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

b633476619808209516.jpg

Chcete dostávat každý týden obrázek zobrazující přesně váš týden těhotenství s podrobným popisem, jak se vaše miminko vyvíjí? A k tomu spousty praktických informací souvisejících s aktuálním týdnem vašeho těhotenství? Je to jednoduché. Zaregistrujte se zde a je to. Každý týden vám ve schránce přistane Zpravodaj Babywebu šitý na míru vašemu týdnu gravidity!

Naše těhulka LIVE! Veronika užívá Femibion. Přečtěte si více o kyselině listové.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist