Těhulka LIVE! Veronika (3): Jak to prasklo

Prožívám období rozepnutého knoflíku. Tak jsem aspoň tuto fázi svého těhotenství pojmenovala. Někdy dokonce povolím i zip (punt, jak by se řeklo u nás na Moravě). Zkrátka moje kulacení nabralo trochu obrátky. A já nemám co na sebe.

Na předvánoční dny jsem musela zapnout mód robota – ráno brzy vstát, do práce, tisíce a tisíce úkolů (z nich stovky a stovky přesouvám na další dny), večer z práce a pak už s Tomem (který to má podobně) jen bezmyšlenkovitě sledujeme nějaký seriál. Vypnout televizi. Spát. A ráno znovu nastartovat režim robot. A tak pořád dokola. Už se v tomto tempu vezu několikátý týden. Potřebovala bych relax. Potřebovala bych spát. Číst si. Dívat se na internetu na miminkovské věci. Koukat na pohádky. Povídat si s Tomem víc než jen v autě po cestě do práce a z práce. Ještě pár dní vydržím. Ale na Vánoce se už těším jako na spasení. Jedeme domů za rodinou. Týden úplně bez práce. Hurá. Jenže zatím nemám čas ani na kupování těhotenských kalhot.

Takže (pokud se zrovna neodvážím vyrazit v této zimě v šatech) si to štráduji v kalhotách s rozepnutým puntem. V práci. V obchodě. Na schůzkách. „Paní, máte…“ a diskrétní rychlý pohled do mého rozkroku. Situace, kterou teď zažívám docela často. „Já vím. Kalhoty mi tlačí na břicho, víte? Jsem totiž těhotná.“ Tuto odpověď bych si mohla nahrát a pak už jen pouštět znovu a znovu.

A tak jsem se vlastně naučila už bez nějakých záplav emocí sdělovat své těhotenství ostatním lidem. Na začátku to byl totiž oříšek. Což mě přivádí ke slibu, že popíšu své devětadvacáté narozeniny. Den, kdy to naplno prasklo.

Tohle jsou zápisky někdy z října, které jsem tenkrát psala pro naše miminko:

„A je to venku. Nejdřív se o Tobě dozvěděla moje nejlepší kamarádka – Tvoje teta Evča (po telefonu, protože už jsem to nemohla vydržet a taky protože jsem vůči ní cítila pocit viny – že jsem neřekla, že se o dítě snažíme. Nezlob se, Evi.). Druhá na řadě byla moje školní dávná kamarádka Pavla. Je totiž vynikající cukrářka a my si od ní nechali vyrobit tajný dort pro nacházející rodinnou oslavu. Konečně přišla na řadu rodina.

O víkendu jsme se vydali na Moravu. Měli jsme s Tomem plán, který jsem pak doladila do nejmenších detailů. Moje máma (Tvá babička) se to dozví první – protože JE TO MOJE MÁMA. Večer pak na oslavě mých 29. narozenin, kam jsme svolali celou rodinu, Tě oznámíme zbytku našich nejbližších.

Sobota dopoledne: akce máma. Úžasnou novinku jsem se jí rozhodla oznámit na procházce s naším psem Britou. Konečně nastala moje vysněná situace. Říkám mámě, že Tě čekáme. Brečí a mně se najednou svírá žaludek. Objímáme se, ale ten emoční tlak už nejde jen tak rozehnat. Říkám si, že to večerní oznámení asi nebude taková sranda, jak jsme si představovali.

 

3512_0555.jpg

Sobota večer: akce zbytek rodiny. Vše připraveno, chlebíčky namazány, zdá se, že by to mohlo klapnout podle našich představ. Slavíme u Tomových rodičů – takže celá naše rodina se přesunuje k nim. Táta řeší řízení na cestu zpátky, máma se pochechtává a já rychle říkám, že si vezmeme taxi. U tchánů těsně před přípitkem nese Tom dort na stůl: „Ještě máme takové menší překvapení – tento speciální dort.“

Odbočka k dortu: Dort vyrobila moje školní kamarádka Pavla podle fotky těhotenského testu. Naštěstí jí zbyl marcipán a vedle dortu ještě vykouzlila dva dudlíky. Jinak nevím, jestli by to ti naši poznali.

Jak jsem to vnímala já:“Tak 30 vteřin bylo ticho, nikdo moc nechápal, co je to za tajemný dort.“
Pak se švagrová zeptala: „To vedle, to jsou dudlíky?“
„Ano.“
Moje sestra potichu a nesměle řekla: „Těhotenský test“
A švagrová: „Ty jsi těhotná?“
„Ano.“

Zase ticho. Stahuje se mi hrdlo a Tom mi později řekl, že měl stejný stísněný pocit. Šok. I když jsou všichni extrémně nadšení, nikdo tuto zprávu nečekal. V podstatě až do včerejška jsme všem tvrdili, že máme na dítě dost času. Nikomu jsme neprozradili, že už pár měsíců neberu antikoncepci. Takže se taková reakce vlastně dala čekat.

Po chvíli se na mě naštěstí švagrová vrhá a gratuluje. Přidávají se ostatní. Tchán s tchyní mají mokré oči. Můj táta stojí jako zařezaný. Emoční masakr vystřídá vodopád slov, ve kterých se ubíjejícím způsobem opakuje jedno: dítě. Neboli Ty. Řešíme jména, Tvé budoucí sportovní aktivity i těhotenství a mateřství mé mámy a tchyně. Do půl hodiny mizí whisky, kterou jsme pro tuto příležitost koupili. Nikdo mi nepřipadá moc opilý, ale asi jsou. Já si připadám opilá a pletou se mi slova, ale určitě nejsem. Nemůžu.

Neděle večer: Konečně doma v Praze. Nějaké moc náročné to bylo. Psychicky. Tom to vnímá stejně. Určujeme si manželské pravidlo: následující 3 dny nebudeme o Tobě mluvit. Potřebujeme trochu vypnout.“

Takže až se někdy budete chystat novinku sdělit vašim blízkým, připravte se. Možná vás ty emoce taky porazí.
Tak zatial. Vaše V.

Veronika právě prožila 15. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

b633476599074029281.jpg

 

 

Naše těhulka LIVE! Veronika užívá Femibion. Přečtěte si více o kyselině listové.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist