Těhulka LIVE! Veronika (30): Význam šestinedělí

Nejsem Moderní Matka. Ještě nedávno jsem si myslela, že krátce po porodu budu chodit na návštěvy. Budu zvát různé kamarády k nám, aby se podívali na miminko a trochu rozbili mou denní rutinu. Pojedu na svatbu kamarádům (byla tento víkend a samozřejmě jsem ji vynechala). Půjdu se s malou vyfotit, abych měla krásnou profi památku na její první týdny.

Proč mě vůbec napadlo, že by se mi i naší dceři mohlo něco podobného líbit? Že něco takového budu chtít? Můžou za to asi média. A celebrity. Celebrity v médiích. Ty vytvořily prototyp Moderní Matky. Slavné maminky už pár dní po narození svého potomka dávají rozhovory a promenádují se s kočárkem před kamerou. Zpět ve svém předporodním oblečení, namalované a vždy skvěle naladěné. Popírají tak význam tradičního šestinedělí. A určitě na tom není nic špatného, když cítí, že je to tak v pořádku. Ale já to tak necítím. Já jsem začala šestinedělí chápat, uznávat a konečně prožívat. Podle mě má totiž pořád svou důležitou roli při vytváření nových vztahů, denních rituálů i emoční stability v primární rodině.

Toto všechno jsem si naplno uvědomila na začátku třetího týdne Anitčina života. Po dvou týdnech se docela ustálil náš denní režim. S Tomem jsme několikrát vyrazili s kočárkem na procházku a oběd. Dokonce u nás celé jedno odpoledne strávili Tomovi rodiče se sestrou a babičkou – Anitčinou prababičkou ze Slovenska. Pak jsem si uvědomila, jak nestálé jsou první týdny novorozence. Jak křehká je psychika a sebejistota matky po prvním porodu (aspoň tedy v mém případě).

tehulka_live_veronika-_anitka-4_tyden-miminko.jpg

Anitka si najednou začala říkat častěji o kojení. Míň spinkala. Mé i Tomovy uspávací taktiky fungovaly jen občas. Nejvíc ze všeho jsem si přála, aby byla Anitka šťastná a spokojená. Co když jsem udělala něco špatně? Nebyla nějaká procházka moc dlouhá? Nepřehřála se malá? Nebo měla kolem sebe moc podnětů? Naštěstí žijeme v době internetu. A tak po několika léčivých terapeutických rozmluvách s Tomem (které mě už samy o sobě do velké míry uklidnily) jsme příznaky Anitčina nového chování zadali do vyhledávače. A výsledek nás oba uklidnil úplně. Anitka nejspíš prochází obdobím prvního růstového spurtu.

Hledáme novou Těhulku LIVE!:Nacházíte se v prvních týdnech těhotenství a chcete se podělit s ostatními ženami o své pocity, radosti i strasti, které vás během požehnaného stavu potkají? Navíc ještě získáte kolekci fotografií mapující vaše těhotenství po měsících a další výhody. Pak nám napište na redakce@babyweb.cz a staňte se naší novou Těhulkou LIVE!

Růstové spurty se u miminek objevují zhruba ve třetím a šestém týdnu a ve třetím a šestém měsíci. Tehdy dochází k náhlému zrychlení růstu kojence a dítě tak obvykle vyžaduje víc jídla a v mnohem častějších intervalech. Bývá taky často neklidné a mrzuté. Právě v těchto momentech hodně maminek začne svého potomka přikrmovat, protože si myslí, že mají málo mléka nebo že není dost kvalitní. Důležité je ale vydržet. Spurt obvykle trvá asi týden a pak se všechno srovná.

S Anitkou i Tomem nás to ještě sblížilo. Malou pomalu nedám z náručí a terapie dítětem (podpořená vědomostí, že je vše, co se děje, naprosto v pořádku a normální) je jako balzám na duši. Když nekojím, Tom přebaluje, houpe, hladí a já odpočívám. Všechny plánované návštěvy jsem zrušila. Anitka a Tom jsou jediné osoby, kterým chci věnovat plnou pozornost. Na dotazy kamarádů, kdy se uvidíme, odpovídám: „Po šestinedělí.“ Možná si myslí, že jsem staromódní. Šestinedělí v tradičním slova smyslu není příliš „in“. Ale je mi to jedno. Svoje šestinedělí jsem si začala konečně naplno užívat! Bez starostí, jak vypadám, co nabídnu návštěvě, jestli mám nechat Anitku pochovat tolika – pro ni cizím – lidem. A zatím si to nemůžu vynachválit.

Tak zatial. Vaše V.

tehulka_live_veronika_anitka_4_tyden_miniko_a_rodice.jpg


Chcete dostávat každý týden obrázek zobrazující přesně váš týden těhotenství s podrobným popisem, jak se vaše miminko vyvíjí? A k tomu spousty praktických informací souvisejících s aktuálním týdnem vašeho těhotenství? Je to jednoduché. Zaregistrujte se zde a je to. Každý týden vám ve schránce přistane Zpravodaj Babywebu šitý na míru vašemu týdnu gravidity!

Naše těhulka LIVE! Veronika užívá Femibion. Přečtěte si více o kyselině listové.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist