Terezčin jídelníček (12): Zoufalý pitný režim

MAMI, POMOC, JÁ TLOUSTNU! Jak to vypadá s Terezčinou stravou po Vánocích – musí držet dietu nebo se stravuje běžně? A nezapomněla rodina během Vánoc, jak má vypadat zdravý jídelníček pro téměř pětiletou holčičku? To jako obvykle zhodnotí výživová poradkyně Alena Strosserová.

Snídaně: chleba s máslem a šunkou
Komentář nutriční terapeutky (NT): Snídaně by měla být doplněna nápojem, nejlépe mlékem nebo čajem s citronem a zeleninou.

Svačina: vanilkový jogurt, brumík
Komentář NT: Zase není uvedený nápoj, tady se mléko přímo nabízí. Kousek ovoce by se k této kombinaci také hodil.

Oběd: pečené kuře, bramborový knedlík, špenát
Komentář NT: U oběda chybí polévka. Nejde jen o narůstající problém, že se standardně polévky z jídelníčku vyřazují, ale také proto, že právě polévka je zdrojem potřebné zeleniny. Jinak je oběd v pořádku. Musí být ovšem doplněn vhodným nápojem.

Svačina: jablko, hruška, loupák, lízátko
Komentář NT: Svačina by byla docela vhodná, kdyby nebyla doplněna lízátkem. Bez toho se dětský jídelní lístek obejde, ale na druhou stranu, občas si nějakou tu sladkost dítě zaslouží.

Večeře: rizoto s mletým masem
Komentář NT: Rizoto je docela dobrý pokrm. Hodně záleží na výběru mletého masa, aby nebylo příliš tučné, nejlépe je připravit ho pro dítě doma. Součástí rizota by měla být zelenina a také by se k němu hodila zelenina jako obloha nebo zeleninový salát. Pro zvýšení výživové hodnoty je také dobré posypat rizoto strouhaným sýrem. A nezapomínat na nápoje.

Během dne k pití: čaj slazený medem – na 250 ml 2 lžičky

Celkové hodnocení jídelníčku
Komentář NT: Nelze zjistit, kolik nápojů dítě denně vypilo, jestli je pitný režim dostatečný. Pokud dítě dostává k pití jen čaj, je dobré pitný režim obohatit o jiné druhy nápojů a čistou vodu.

Nikde v jídelníčku není uvedené mléko, nemělo by se na něj zapomínat. Ke snídani i dopolední svačině by se velmi hodilo i chuťově.


Bc. Alena Strosserová
Nutriční terapeutka od roku 1985, od roku 1994 pracuje jako metodička pro školní jídelny. Je členem Společnosti pro výživu od roku 1985, od roku 2009 vede redakční radu Zpravodaje pro školní stravování, který je součástí časopisu Výživa a potraviny, odborného časopisu o výživě, jež vychází od roku 1945.

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist