Testy autosedaček 2018: Čtyři sedačky propadly! Jedna se doslova rozlomila

Německý automobilový klub ADAC ve spolupráci s německou organizací pro ochranu spotřebitele (Stiftung Warentest) letos na jaře otestoval dalších 23 dětských sedaček ze všech kategorií. Až na čtyři prošly všechny. Žádná však přímo neexcelovala. Vítězem je opět značka Britax Römer.

profimedia-0041650034-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Každoročně jsou všechny vybrané autosedačky testovány z hlediska bezpečnosti, manipulace, ergonomie a obsahu škodlivých látek. Letos byla k testování také vybrána první autosedačka s integrovanými Airbagy. Až na čtyři sedačky, které v některé části testů neuspěly, všechny přísná kritéria komisařů splnily, ale žádná komisaře neoslnila tak, aby byla hodnocená velmi dobrou. Sedmnáct sedaček získalo známku „dobré“, dvě sedačky si odnášejí hodnocení „uspokojující“ a jedna „dostačující“.

Absolutním vítězem se stala sedačka Swingfix i-Size značky Britax Römer. Ocenění získala především za design a bezpečnost. Na opačné straně spektra je autosedačka Concord Ultimax i-Size, které se při čelním nárazu odtrhl držák pásu od opěradla a figurína v autosedačce vyletěla dopředu a navíc se sedačka rozpadla na několik částí. Sedačka by dítě vůbec neochránila a došlo by zcela jistě k úrazu. Na základě výsledku testu již její výrobce oznámil ukončení její výroby, ale několik obchodů ji má stále v nabídce. Kritéria bezpečnosti nesplnila ještě sedačka Chicco Cosmos, která je nestabilní a při čelním i bočním nárazu existuje vyšší riziko poranění. Dalším propadlíkem jsou sedačky Jané Gravity a Avionaut Ultralite + IQ base, neprošly kvůli limitu obsahu škodlivých látek. První kvůli obsahu karcinogenní látky naftalen a druhá kvůli nadbytečnému užití zpomalovače hoření TCPP.

Absolutní vítěz nadchnul porotu kombinací jednoduché manipulace, pohodlí pro dítě a samozřejmě vysokou bezpečností. Nevýhodou však je vysoká cena sedačky. „Při instalaci tohoto modelu je téměř nemožné udělat chybu, je velmi intuitivní, to se porotcům líbilo. Již tradičně sedačky Britax Römer získaly body také za bezpečnou konstrukci, která je vyvíjená, konstruována, testovaná a následně i vyrobena přímo v německém sídle firmy,“ uvedl jednatel společnosti Baby Direkt, která je výhradním distributorem značky pro Českou republiku, Lukáš Fiala. Kromě vítězství v testech ADAC splňuje tato autosedačka také požadavky švédského plus testu. Dobrého hodnocení dosáhly i další autosedačky tohoto výrobce  napříč kategoriemi zařazené do testu.

Čtěte také:

Integrovaný airbag přesvědčil

Na podzim společnost Maxi-Cosi představila na své sedačce Axissfix Air nový bezpečnostní prvek – integrovaný airbag. A nutno podotknout, že to má skutečně smysl. Při čelním i bočním nárazu se nafoukl v páse zabudovaný airbag, který dostatečně ochránil hlavičku dítěte. Nutno však podotknout, že lepších výsledků se dosáhlo při čelním nárazu. Při bočním je riziko poranění průměrné. Sedačka si tedy z hodnocení odnáší také známku dobré.

(Připravujeme podrobnější hodnocení)


Stiftung Warentest patří mezi nejvíce etablované spotřebitelské organizace v Německu. Společně s automobilovou asociací ADAC pořádá testy nejnovějších dětských autosedaček dvakrát ročně. Porotci se při testu sedaček dívají na to, jak sedačka obstojí při nárazu, dále jak dobře se ovládá a nakonec na její ergonomii.  

30.5.2018 4:04 | autor: Redakce Babywebu.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist