Umělé oplodnění krok za krokem

Nedaří se vám otěhotnět, přemýšlíte nad umělým oplodněním, ale nemáte nejmenší tušení, co vás na klinice asistované reprodukce čeká? Kdy je čas vyrazit a jak vše probíhá?

umele-oplodneni-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Problém s přirozeným početím potomka řeší v České republice přibližně 20 % párů a jejich počet stále roste. Naplnění touhy po dítěti se tak stále častěji posouvá z roviny „samozřejmosti“ do ambulancí specializovaných lékařů. Moderní medicína dnes dokáže pomoci až 90 % párů, jednou ze základních podmínek úspěchu je však včasná léčba.

Kdy vyrazit k lékaři?

Jedním z největších nepřátel na cestě k rodičovství je čas a odkládání řešení problému může mít v tomto směru fatální následky. S rostoucím věkem totiž klesá šance na oplodnění přirozenou cestou a odkládáním návštěvy lékaře se může snížit šance na úspěšnost léčby.

S přibývajícím věkem není pravděpodobnost dosažení těhotenství u ženy ani za optimálních podmínek vyšší než 25 % v každém měsíci. 

„Proto by se u žen do 35 let mělo začít s diagnostikou po roce nechráněného pohlavního styku, u starších žen je třeba hledat příčiny už po 6 měsících,“ upozorňuje Hana Višňová, vedoucí lékařka kliniky IVF CUBE.

První kroky ženy by měly vést do ambulance gynekologa, byť žena sama může do některé specializované kliniky zavolat a objednat se. I sám partner se může objednat k andrologovi či urologovi nebo do avizované kliniky.

„Zatímco v minulosti se neplodnost považovala za problém ženy, dnes je ve 40 % problém s početím na straně ženy, stejným poměrem je problém u muže, u zbývajících 20 % případů se jedná o kombinaci faktorů u obou partnerů,“ vysvětluje Hana Višňová.

První konzultace. Co vás čeká?

Jedním z nejčastějších mýtů souvisejících s léčbou poruch plodnosti je představa, že první návštěva kliniky automaticky znamená umělé oplodnění.

„Naším prvořadým cílem je početí a donošení zdravého dítěte s co nejméně invazivním zásahem do organismu ženy i intimity partnerského vztahu,“ zdůrazňuje Hana Višňová.

Při první návštěvě kliniky asistované reprodukce čeká pár úvodní konzultace s důslednou anamnézou. U ženy následuje gynekologické vyšetření, v případě vhodné fáze cyklu spojené i s ultrazvukovým vyšetřením. Důležitý je i odběr krve, při kterém se zkoumají všechny parametry ovlivňující přirozený proces otěhotnění, včetně hormonů. Muži většinou absolvují spermiogram, který udává kvalitu a počet spermií.

„Stává se, že příčinu poruchy plodnosti diagnostikujeme již z prvních výsledků a léčbu zahájíme v nejbližším menstruačním cyklu. Někdy stačí hormonální léčba k vyvolání ovulace a načasování styku, jindy přistoupíme k intrauterinní inseminaci. V komplikovanějších případech diagnostika pokračuje dál,“ vysvětluje MUDr. Višňová.

Léčba poruch plodnosti má podle jejích slov interdisciplinární charakter a často vyžaduje spolupráci s dalšími specialisty z oboru endokrinologie, imunologie či genetiky.

Takové vyšetření mohou celý proces prodloužit o další 2-3 měsíce,“ upozorňuje.

Čtěte dále:

Umělé oplodnění

V případech, kdy jsou překážky přirozeného otěhotnění opravdu závažné – například těžké poruchy spermiogramu, neprůchodné vejcovody, vysoký věk ženy – jiná metoda než IVF nepomůže. Podle statistik absolvuje cyklus umělého oplodnění pouze přibližně 30 % párů, které se rozhodly pro návštěvu kliniky reprodukční medicíny.

Možností je přitom víc. Proces IVF cyklu začíná hormonální stimulací vaječníků a obvykle trvá 10 dní. Následuje odběr vajíček, které jsou pak oplodněná mimo tělo pacientky – in vitro – a kultivovaná ve speciálně upraveném laboratorním prostředí. Vybrané embryo je následně přeneseno do dělohy pacientky.

„V některých případech není hormonální stimulace vaječníků nutná. Vajíčko se odebere v přirozeném cyklu a jeho dozrání je jen podpořeno jednorázovou injekcí 36 hodin před plánovaným odběrem,“ vysvětluje MUDr. Višňová.

Přibližně 14 dní po embryotransferu je naplánovaný těhotenský test. V případě pozitivního výsledku přichází pacientka měsíc po zákroku na ultrazvukové vyšetření k potvrzení srdeční akce plodu a následně je odeslána do své gynekologické ambulance.

Když se napoprvé otěhotnět nepodaří 

První cyklus IVF nemusí být vždy úspěšný, proto je třeba počítat s tím, že pokusů může být více. Pokud je výsledek těhotenského testu negativní, lékař vyhodnotí předchozí kroky a navrhne další postup. V případě zbývajících zamražených embryí obvykle přichází na řadu kryoembryotransfer.

Rozhodnutí, zda chce pár pokračovat ihned v následujícím cyklu, nebo zda preferuje delší čas na odpočinek, je individuální. Úspěšnost se liší od kliniky ke klinice, vždy závisí na několika faktorech, jedním z nich je například věk pacientek.

17.4.2024 5:51 | autor: Redakce ve spolupráci s klinikou IVF CUBE | zdroj: Odoborným garantem článku je MUDr. Hana Višňová z IVF Cube.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist