Honba za miminkem se může stát začarovaným kruhem

Těhotenský test je opět negativní? Kolikátý měsíc už to tak je? Než se vypravíte za gynekologem, podívejte se, co vše můžete pro početí miminka udělat. Možná vás překvapí, jaké drobnosti mohou být překážkou.

honba-za-miminkem-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Početí je vždy záležitost muže i ženy. A oba mohou přispět vlastním dílem. Někdy to mohou být malé změny životního stylu, které povedou k vytouženému děťátku. Jindy je potřeba pomoci odborníků.

Co může udělat žena?

Nemůžete otěhotnět? Zamyslete se nad svým životním stylem. Větší i menší hříšky v podobě nikotinu, alkoholu a stresu mohou být klíčem. Stejně tak to může být i příliš velká obliba sladkostí a občerstvení z fast foodu.

Cigaretu típněte včas

Mnohé studie ukázaly, že kouření má negativní vliv na plodnost. Pokud kouříte více než čtyři roky, vaše plodnost klesne o 20 %. Naštěstí kuřačky, které si řeknou dost, mají šanci po několika cyklech se dostat opět na normál. Většině se přestat kouřit nepodaří ze dne na den, ale po malých krůčcích by to mohlo jít. Tak třeba si zkuste říct: „Nebudu už kouřit v kuchyni!“ nebo „Denně vykouřím jen polovinu!“. Taky pozor na marihuanu. O toxicitě cannabisu se toho zase tolik neví jako o nepříznivém vlivu tabáku, přesto gynekologové doporučují si v těhotenství jointa odepřít. Alkohol je také na černé listině, naopak u kávy to není tak přísné. Denní konzumace by neměla překročit tak dva šálky.

Sex podle harmonogramu nemusí být řešením

Dvojice, kterým jejich snahy o miminko nevycházejí, se často soustředí jen na to, aby byl konečně test pozitivní. Zapomenou normálně žít a mohou se až navzájem odcizit. Proto není dobré se soustředit na sex jen v plodných dnech, ale milovat se s chutí a s rozkoší kdykoliv a snažit se žít život s partnerem naplno. K tomu patří i romantické procházky, víkendy, společné plány na změny v bytě. Francouzská gynekoložka Silvia Alvarezová dává svým pacientkám vyplnit dotazník o rodinném životě a doporučí jim případné změny. Po nich zaznamenala 35 % spontánních otěhotnění.

Boubelky jsou na tom hůř

Při sportu si vyčistíte hlavu a ještě shodíte nějaké to kilo. Z četných studií vyplývá, že schopnost oplodnění je až o 8 % nižší u žen, které mají nadváhu, a až o 18 % u těch, které jsou obézní. Naopak pokud nějaké to kilo shodíte, šance na miminko rostou. Nejlepší ale je sportovat pravidelně. Nejen nadváha, ale i přílišná štíhlost je na škodu. Do těhotenství je potřeba vstupovat s určitými zásobami tuku. Pokud neexistují, žlázy vylučující hormony nutné k produkci ovocytů (buňky vznikající během zrání vajíčka) si dají pauzu a počkají, až si tělo dostatečné zásoby vytvoří.

Na velký úklid se vrhneme v předstihu

Pesticidy a jiné chemikálie jsou strašákem naší doby. Prostě je jich všude moc a jejich dávky se sčítají. Sice zatím není dokázána přímá souvislost mezi jejich toxicitou a vlivem na pohlavní buňky, přesto je lepší se „chemii“ vyhnout, jak to jen jde. Tedy vrhnout se na velký úklid před plánovaným těhotenstvím, sledovat složení nejen čisticích prostředků, ale i kosmetiky, a vybírat si pokud možno bezpečné produkty.

Jestliže do roka při nechráněném styku nepřijdete do jiného stavu (do šesti měsíců, je-li vám víc než 35 let), je třeba se poradit se specialistou. K lékaři by si měla zajít i žena, která trpí bolestivou menstruací, má při ní průjmy, krvácí po styku. Může to být známkou endometriózy, nemoci, která postihuje tak jednu ženu z deseti a může vést až k neplodnosti.

Co může udělat muž?

Některým mužským partiím teplo nesvědčí

Vznik spermií závisí na teplotě. Varlata pro správné fungování potřebují teplotu 32 stupňů. Pokud se šourek přehřívá, teplota dosáhne 37 stupňů, jsou ze hry. Když při chřipce leží muž tři čtyři dny se čtyřicítkami, projeví se to snížením počtu spermií tak po tři měsíce. Pánové by si také měli dát pozor na příliš těsné kalhoty nebo slipy, které nutí varlata k užšímu kontaktu s tělem, čímž se zvyšuje jejich teplota. Také opatrně s horkou vodou ve vaně, se saunou, párou. Naopak teplá sprcha nevadí, protože voda stéká po těle. Neznamená to však, že by si měli muži odpírat pořádné teplo u moře. Tělo se na prostředí zadaptuje a hlavně, ohřívá se celé, žár není soustředěný jen na choulostivou partii.

Kila navíc musí pryč

Nadváha a hlavně tuky v podbřišku nejsou dobrým spojencem pro početí. Studie ukázaly, že dokonce i u dvojic, které se snaží o oplodnění in vitro, je dvakrát nižší šance na úspěch, pokud je muž obézní. Pomocníkem při shazování kil je samozřejmě i sport, má to však háček. Například při hodinovém běhu se tělo zahřívá, jak svaly pracují, což pro spermie není ideální. Endokrinolog Hervé Lejeune radí mužům v této situaci spíš plavání a na škodu není ani lehký jogging. Naopak nedoporučuje intenzivní jízdu na kole. Značné fyzické úsilí v kombinaci s těsnými kalhotami neudělá dobrou službu.

Čtěte také:

Alkohol není kamarád

Noční tahy s kamarády by měly patřit minulosti stejně jako denní nadměrná konzumace alkoholu. Ovšem sklenička s přáteli při víkendovém posezení neškodí. Zvlášť když je k tomu něco příhodného k jídlu. Doporučuje se strava bohatá na antioxydanty, především vitaminy C, E, A, zinek a selen. Spojenci plodnosti jsou i omega 3 mastné kyseliny. Proto je lepší hodit na gril rybu než pořádný flák krkovičky. Kouření se pro budoucí otce taky nedoporučuje, protože má negativní vliv na kvalitu spermatu. I když i kuřáci mají děti, brání se mnozí…

Telefon z kapsy ven

S pesticidy, insekticidy a další chemií je to podobně jako u žen. Raději se vyhnout. Pro mužskou plodnost mohou být škodlivé i elektromagnetické vlny, které vysílají třeba mobily. Zatím se to ještě nepodařilo prokázat nebo vyvrátit. Tak snad jen, že mužský personál u leteckých radarů má v průměru méně dětí než zbytek populace. Za prevenci nikdo nic nedá. Pro pány je lepší nenosit mobily v kapse blízko genitálií a v noci je vypínat. K naší době patří i stres, který má u muže vliv na jeho sexualitu, způsobuje pokles chuti se milovat, problémy s erekcí. I to hraje při plnění snu o miminku roli.

Kluk, nebo holka? Zaručeně nezaručené metody

Metoda Papa

Pokud mají rodiče políčeno na chlapečka, doporučuje se jíst stravu bohatou na sodík a draslík. Přednost má maso a ryby, i uzené, uzeniny, brambory, luštěniny, avokádo, banány, jablka, hrušky, meruňky. Dieta „holčička“ spočívá v konzumaci potravin bohatých na vápník a sodík. Tedy mléka, mléčných produktů, čerstvých ryb, vaječných žloutků, čerstvé zeleniny, těstovin, rýže, jahod, malin, kiwi, citrusů, hroznů. Začněte s touto stravovací metodou aspoň dva měsíce předtím, než vysadíte antikoncepci, a pokračujte až do těhotenství.

Metoda podle doktora Landruma Shettlese

Aby se narodil chlapec, tedy spermie, která oplodní vajíčko, byla Y, je třeba mít styk v den ovulace, případně až do dvou dní po ní, nikdy ne ve dnech předcházejících ovulaci. Pro holčičku platí opak, tedy tři čtyři dny předtím.

Speciální polohy

Početí chlapce si žádá polohy, při nichž penis proniká hlouběji do pochvy (poloha zezadu, Amazonka), pro početí dívky se doporučuje ne tak hluboké proniknutí (misionářská pozice, případně lžičky). A ještě jedna rada. Vystresované ženy mají častěji holčičky, takže pokud si chcete udělat chlapce, buďte v pohodě.

Zdroj: Z dostupných zdrojů zpracovala redakce Babywebu

22.11.2022 5:00 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist