Ve dvou letech nemluví. Kdy začne?

VÁŠ DOTAZ Mám téměř dvouletého chlapečka, ale ještě nezačal mluvit, jedině si pobrumlává a říká slabiky ma-ma, ba-ba a haf-haf, ale to jen zřídka. Už jsem z toho docela nešťastná. Co dělám špatně? Televizi nesleduje vůbec, protože ho pohádky zřejmě nebaví. Denně si s ním čtu, nakoupili jsme spoustu říkánek, dětských knížek všeho druhu, to ho baví hodně. Ale nic u čtení ani zpívání neřekne. Prosím poraďte, co by nám mohlo pomoci a kdy nejpozději by skutečně měl začít pořádně mluvit. Mirka

Odpovídá dětská lékařka MUDr. Helena Kadlecová:

Začátek mluvy probíhá u dětí do tří let. Nejdůležitější poznatek je, zda dítě slyší. Vaše dítě si pobroukává a zdvojuje slabiky a to znamená, že slyší.

Můžete udělat jednoduchý sluchový test. Jemnou zvukovou hračkou zatřesete za pravým a potom za levým ouškem dítěte, když nebudete v jeho zorném poli. Jestliže se po straně zvuku otočí, slyší.

Jinak souhlasím, televizi vůbec nedoporučuji, protože dítě zvukům a projevům v ní nerozumí.

Zázračný je pro dítě živý lidský hlas, mluvte, zpívejte (třeba i falešně), popisujte obrázky a napodobujte zvuky zvířat. Chlapeček začne časem lépe a lépe intonovat a opakovat.

Ve věku tří let můžete případné přetrvávající problémy řešit s odborníky.

Více o tématu: čtenídětská lékařka

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist