KiSS syndrom – módní diagnóza nebo skutečný problém?

KISS syndrom zní celkem poeticky a neškodně, ale přitom jde o závažné poporodní zranění miminka. Při včasném odhalení se dají následky snadno a bez komplikací odstranit.

profimedia-0051071999-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Co to je KiSS syndrom

Česky se mluví o blokádě krční páteře a skloubení týlní kosti a prvního krčního obratle. Poprvé jej popsal německý chirurg Heiner Biedermann. KiSS syndrom způsobuje mechanický problém krční páteře. Dva vrchní krční obratle atlas a čepovec (Axis) mají odlišnou stavbu, která umožňuje hýbání hlavou. Při KiSS je však tato jejich funkce znemožněna.

Co ho způsobuje?

Podle Biedermanna je KiSS syndrom způsobený nepřirozeným tlakem na krční páteř dítěte v děloze nebo při porodu. Může se rozvinout i jako následek těžkého porodu například kleštěmi nebo vexem, případně při císařském řezu. Dalšími rizikovými faktory jsou vícečetná těhotenství, porodní váha dítěte přes 4 kg, dítě v poloze koncem pánevním.

Pokud je nenarozené dítě v nesprávné poloze, hlava a krk jsou v nepřirozeném oblouku, mohou se u dítěte projevit příznaky KiSS syndromu,“ uvedl Biederman ve své publikaci Kiss-Kinder.

Důsledky pro miminka

Děti s KiSS syndromem jsou citlivé na doteky, často pláčou, spí šikmo, hlavu otáčí pouze na jednu stranu. Často se u nich mohou projevit komplikace při kojení. Pokud není tato blokáda včas odstraněna, může negativně ovlivnit psychomotorický vývoj dítěte.

Pokud není KiSS syndrom léčen v raném věku, může tento problém u dětí později přerůst v tzv. KiDD.  Jeho symptomy jsou bolesti hlavy, poruchy koncentrace a učení, nechutenství, noční pomočování, ADHD nebo například dyspraxie a další dys….

Příznaky KiSS syndromu

KiSS syndrom se může projevit mnoha příznaky, z nichž ale jen některé přímo souvisí s páteří nebo přidruženými svaly. Navíc se liší i doba, kdy se mohou první příznaky objevit. Pokud je příčinou nesprávná poloha v děloze, vyskytnou se příznaky velmi brzo, pokud jsou však příčinou následky komplikovaného porodu, trvá často několik týdnů, než se příznaky projeví.

Navíc KiSS Syndrom může být často zaměněn za tříměsíční koliky nebo tyto děti mohou být chybně označovány jako dráždivé. Blokáda dítěti často způsobuje bolesti při určitých pohybech nebo i neschopnost určité pohyby provést. Dítě se tedy těmto pohybům nebo pozicím vyhýbá nebo při nich pláče.

Nejčastější symptomy

  • Dítě je dráždivé – často a dlouho pláče a nedá se uklidnit
  • Upřednostňování jedné strany v pohybech i v pohledu
  • Upřednostňování nebo naopak eliminace některých pohybů
  • Problémy s kojením
  • Preference jednoho prsa při kojení
  • Slintání
  • Potíže s polykáním
  • Krční skolióza
  • Neklidný spánek
  • Asymetrické pohyby rukou a nohou
  • Deformity nohou
  • Opožděný vývoj kyčelních kloubů
  • Problémy s trávicí soustavou, které se často zaměňují za tříměsíční koliky

Biederman popsal dvě dílčí formy syndromu – KiSS I a KiSS II, které způsobují rozdílné problémy, ale přesto se často vyskytují společně.

KiSS I

Jde o jednostranné stočení hlavičky stranou. Dříve lékaři označované jako „svalové torticollis“, tedy jednostranné strnutí šíje. Avšak tato asymetrie se může projevit i u jiných částí těla. Nejčastěji jsou tyto symptomy patrné u hlavy, horních a dolních končetin a v oblasti hýždí a projevuje se to též nerovnoměrným zatížením končetin.

KiSS II

Tato varianta se projevuje naopak záklonem a projevuje se nejčastěji při spánku, lebka je vzadu asymetricky zploštělá a svaly, které drží hlavičku ve zvednuté poloze, nejsou tak výrazné. Ovlivněny jsou též obličejové svaly, což může vést k problémům s kojením nebo polykáním. Dítě také nemá rádo „pasení koníčků“, v poloze na bříšku se cítí nejistě.

Nejčastěji se však u dítěte objeví v různé míře symptomy obou subtypů, jeden je však dominantní a druhý pouze doprovodný. Často se může stát, že KiSS syndrom je odhalen až v pozdním dětském věku, když si dítě stěžuje třeba na bolesti hlavy.

Diagnostika

Stanovit, že u dítě se projevil KiSS syndrom je složité. Symptomy jsou často přičítány jiným diagnózám. Jak už bylo uvedeno výše, tak nejčastější chybnou diagnózou je dráždivé dítě nebo tříměsíční koliky. Pokud má lékař podezření na KiSS syndrom, je nejlepší svůj nález konzultovat se zkušeným fyzioterapeutem nebo osteopatem. Důležité je také vzít v potaz rodinnou anamnézu a genetické predispozice.

Součástí vyšetření by měl být také ideálně rentgen, který může odhalit další poznatky. Terapeut pak provede funkční vyšetření, při kterém zkontroluje pohyblivost krční páteře, hlavy a kloubů postiženého dítěte, a často hned zahájí terapii.

Terapie

Je důležité, aby se takto postiženým dětem věnovali zkušení fyzioterapeuti, kteří disponují znalostmi o manuálních a dalších jemných technikách měkkých tkání. Pokud je KiSS syndrom rozpoznán během prvních dvanácti měsíců života dítěte, může dojít k vymizení problémů už po prvním ošetření.

„Až v 80 procentech případů dojde k nápravě po první terapii. Rodiče pozorují změny k lepšímu ještě ten samý den. Jejich dítě konečně bez problémů usne,“ popsal zkušenosti rodičů Biedermann.

U dalších dětí může léčba trvat i dva až tři týdny, než se objeví první pozitivní efekty léčby. V mnoha případech pak už není dlouhodobá terapie nutná.

Čtěte také:

Prevence

Biederman uvádí, že tím, že příčina často vznikne ještě během těhotenství, nelze syndromu zabránit. Částečně by eliminaci syndromu mohl napomoci šetrnější přístup k porodu. Pokud však mají rodiče podezření na možný vznik syndromu, měli by se poradit s lékařem nebo porodní asistentkou a vyhledat pomoc kvalitního fyzioterapeuta nebo osteopata. Při včasném odhalení je pomoc těmto dětem totiž poměrně nekomplikovaná a snadná.

Uměle nafouknutá bublina nebo skutečná diagnóza?

Podle konvenčních lékařů však diagnóza KiSS syndromu neexistuje. Lékařům i pojišťovnám totiž chybí vědecké důkazy, které by dokazovaly příčinnou souvislost mezi problémy s páteří a narušením vývoje dítěte.

Odpůrci uvádějí, že posunutí páteře není u novorozenců nic neobvyklého a že většina dětí z toho „vyroste“ i bez jakékoliv terapie. Zlepšení symptomů odpůrci vysvětlují psychologickým efektem, když něco dosud nevysvětlitelného dostane své jméno. Rodičům se uleví, jakmile mají potvrzeno, že si problémy svého dítěte nevymýšlí. Konečně znají svého nepřítele a mohou proti němu bojovat. Tím opadne napětí, které dítě vnímá, a zklidní se. A tak se zdá, že KiSS syndrom byl „vyléčen“.

Příznivci alternativní medicíny, fyzioterapeuti a osteopati jsou však přesvědčeni, že Biedermannova teorie je pravdivá a jejich terapie je přínosná.

Máte zkušenosti s terapií nebo naopak s podceňováním následků komplikovaného porodu? Podělte se o to s našimi čtenáři v komentářích.

 

 

9.5.2023 5:45 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: annakohutova.cz, Článek byl napsán po konzultaci s pediatry., kiss-therapie.de

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist