Vyvarujte se mýtů při péči o genitál holčiček

Máte holčičku a občas si některé rady, jak pečovat o její genitál, protiřečí? Pak vám jistě pomohou názory dětské gynekoložky MUDr. Simony Málkové, která nejčastější mylné názory, jak pečovat o genitál malých holčiček, uvádí na pravou míru.

1. mýtus: Genitál děvčátek se nemá mýt, nemají se odstraňovat bílé hrudky (smegma), které se tam tvoří…

Bílé hrudky je třeba odstraňovat, protože to je živná půda pro bakterie.

Následkem nedostatečné hygieny při ošetřování genitálu může být infekce nebo dokonce srůsty stydkých pysků (synechie). V těle holčiček v batolecím období se totiž netvoří hormony – estrogeny a sliznice pysků je velmi tenká a snadno se slepí.

Týká se to děvčátek od okamžiku, kdy je maminky přestanou kojit (dodávají jim estrogeny v mléce) až do osmi let, kdy jdou do puberty a hormony se začínají v jejich organismu tvořit.

Správná hygiena tedy spočívá v tom, že se stydké pysky jemně roztáhnout a omyjí. Pouze voda však nestačí. Na našem trhu je již k dostání několik gelů bez mýdla určených na intimní hygienu těchto malých děvčátek.

2. mýtus: Když má holčička výtok na kalhotkách, jedná se o mykózu…

Kvasinky potřebují ke svému růstu prostředí s estrogeny, ale tyto hormony malé holčičky ještě nemají.

Výtok způsobují nejčastěji střevní bakterie nebo infekce z krku, nosu, které se roznesou krevní cestou do genitálu. Infekce se léčí daným lokálním antibiotikem dle citlivosti.

3. mýtus: Při infekci v pochvě je lepší nasadit celková antibiotika…

Koncentrace těchto celkových antibiotik není v pochvě dostatečná, aby se infekce řádně zaléčila.

Při podání celkových antibiotik se infekce potlačí a po krátké době vzplane znovu. Je zbytečné – pokud se jedná o lokální infekci – dávat do organismu celková antibiotika. Pokud se ale jedná o infekci z krku, nosu, která se do pochvy dostala, dávají se jak lokální, tak i celková antibiotika. Ač se toho maminky bojí, zavádění léků je pro dítě nebolestivé.  Spektrum léků pro holčičky je dost malé a na našem trhu je jen jeden lék, který je vybaven zavaděčem pro panny. V lékárně se dají udělat vhodné čípky, ale ne všechny lékárny mají možnost ho vzhledem ke svému vybavení připravit. Takže léčba infekcí pochvy je u malých děvčátek lehce problematická. Infekce zevních rodidel, pochvy může vyvolat i bolesti bříška.

4. mýtus: Když jde holčička do školky, musí mít zažité hygienické návyky…

U tří čtyřletého dítěte nelze docílit správných hygienických návyků, zralost přijde přibližně kolem šesti let.

Malé holčičky vesměs doma utírají po stolici maminky, ve školce se tomu zpravidla nikdo nevěnuje, takže děvčátka přicházejí opakovaně s infekcí pochvy, nebo zevního genitálu. Infekci z devadesáti procent způsobují bakterie, které žijí normálně ve střevech. Do pochvy se dostávají tak, že se holčičky utírají po stolici nedostatečně nebo špatným směrem.

 

10.4.2009 5:13 | autor: Monika Langrová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist