Zdravá žena a maminka = spokojené děti a rodina

Říká se, že je-li zdravá a spokojená žena, jsou spokojené její děti i partner. Platí to bezezbytku, protože ženy jsou ty, které vytváří náladu v rodině a pečují o všechny její členy.

zdrava_zena_maminka-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Možná se ptáte, jak to ale udělat, abyste všechen ten každodenní rodinný kolotoč hravě zvládly a byly přitom zdravé, šťastné a spokojené? Pár věcí, respektive tipů a zásad, jak můžete o sebe pečovat, by se našlo. Zkusíte je také?

Ne nadarmo se říká, že ve zdravém těle je zdravý duch. Už naši předci to věděli a aktuálně to platí také. Takže prvním krokem je upevnit své zdraví a zároveň pečovat o tělo i duši. Jak toho ale docílit jednoduše a efektivně? Začněte žít zdravěji po všech stránkách a dělejte to malými krůčky.

V pohodě od samého rána

Naučte se kromě ranního čištění zubů a každodenní hygieny i nový rituál. Jedno staré pořekadlo říká, že jak ráno vstanete, takový máte den. A je na něm hodně pravdy. Je dávno známé, že ranní očista není jen o mytí těla, ale také o očistě duše. Prvním krokem je vlastně už správně vstát. Jak na to?

Vstávejte s něčím, co je vám příjemné. Může to být třeba poslech relaxační či naopak povzbuzující hudby ještě v posteli, krátká ranní meditace, než se vzbudí celá rodina včetně dětí a začne ten správný šrumec.

Skvělé je také pomalé rozhýbání několika prvky jógy, stačí i jen pozdrav slunci, nebo postůjte malou chvíli u okna, na balkoně či terase s hrnkem lahodné kávy a čerpejte energii pohledem do přírody. Zkuste vstát o chvilku dřív a dopřát si osamělou ale pořádnou snídani v klidu bez běhání okolo rodiny.

Denní nálož čerstvého vzduchu

Každý den se snažte dostat ven, a to za jakéhokoliv počasí. Pokud máte prostor jít ven samy, je to bonus, protože si můžete pobyt venku přizpůsobit přesně svým potřebám, jít svižněji, na hůře dostupná místa… Ale i s dětmi je venku fajn.

Čerstvý vzduch můžete nasávat i na procházce s vaším pejskem, nebo cestou do a z práce. Pravidelný pohyb je důležitou součástí zdravého životního stylu, jelikož prospívá vašemu srdci a cévám, navíc odbourává stres a zklidňuje mysl i duši. A stačí hodina chůze denně  k tomu, aby tělo začalo spalovat také kalorie, což se, pokud vám zůstala ještě nějaká ta poporodní kila, rozhodně hodí.

Každodenní porce ovoce a zeleniny

V době, kdy jsme maminky na plný úvazek, se dost často zanedbáváme, většinou v rychlosti zhltneme něco nezdravého, hlavně ať je postaráno o ostatní. Ale to je chyba. I maminka potřebuje svou denní dávku vitamínů a tu můžete získat z ovoce a zeleniny. Ideální je ovoce a zelenina ke každému jídlu nebo jako zdravá svačinka – dopoledne ve formě ovoce a odpoledne zelenina.

Cukry (i když jsou to ty jednoduché) z dopoledního ovoce lépe do večera odbouráte, než jíte-li ho odpoledne. Naordinujte si ovoce a zeleninu ke každé porci jídla. Proč? Protože ovoce a zelenina obsahují nezbytné vitamíny, minerály, vlákninu a další výživné látky. Navíc vás pěkně zasytí, aniž byste přibraly a dodají díky jednoduchým cukrům rychle energii.

Darujte si pár minut ticha

Pět, deset nebo patnáct minut ticha je jako balzám na roztěkanou duši. Každodenní rituál ztišení se, vám pomůže zůstat v rovnováze a nepodléhat příliš shonu a stresu. Je to jako sebereflexe, v níž vám mnohdy vytanou na mysli věci, které vám pomohou s fungováním v každodennosti.

I když se to zdá nemožné najít si chvilku, rozhodně to zkuste, protože vaše tělo se krásně zklidní a odbourá všechen nahromaděný stres. Najděte si chvilku třeba večer, když už děti spí a manžel sleduje fotbalový zápas.

Čtěte dále

Spánková hygiena

Ano, tak se říká tomu, že uléháte uklidnění, do vyvětraného a zatemněného prostoru bez wifi sítě, televize a bez blízkosti tabletu či mobilu. Do postele s čistými lůžkovinami a s uklidněnou a tichou myslí. Té dosáhnete právě třeba ztišením se před spaním nebo čtením knížky v posteli, případně poslechem relaxační hudby.

Ale také  dalšími relaxačními technikami – uvolňující meditací, hlubokým dechem, nebo vůní esenciálních olejů v aromalampě (ideálně levandule, santal, ylan-ylang) atp.

Spokojená rodina

Přidat ještě můžete dostatečný pitný režim s větším podílem čisté vody, protože hydratace je důležitá jak pro vaše tělo a kůži, tak pro vnitřní orgány a mozek. Denně vypijte minimálně 1,5 až 2 litry tekutin (káva a sladké nápoje se nepočítají). A nezapomínejte na lékařská preventivní vyšetření, díky nimž můžete zůstat déle zdravá a fit a s vámi pak bude spokojená i celá rodina.

21.7.2023 6:00 | autor: Pavka Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist