Žena

Čínské přísloví říká: „Sto mužů může vytvořit tábor, ale jenom jedna žena může vytvořit domov.“ Básník Jaroslav Seifert o ženách napsal: „Ženy jsou běloučký cukr v tom hořkém kafi života.“ Encyklopedie méně poeticky a říká: „Žena je dospělý člověk samičího pohlaví.“ Jako symbol pro označení ženy se vžil symbol pro planetu Venuše – kolečko s malým křížem ♀ , […]

Čínské přísloví říká: „Sto mužů může vytvořit tábor, ale jenom jedna žena může vytvořit domov.“

Básník Jaroslav Seifert o ženách napsal: „Ženy jsou běloučký cukr v tom hořkém kafi života.“

Encyklopedie méně poeticky a říká: „Žena je dospělý člověk samičího pohlaví.“ Jako symbol pro označení ženy se vžil symbol pro planetu Venuše – kolečko s malým křížem ♀ , tento symbol označuje také ženskost.

Již od nepaměti měly ženy jinou společenskou úlohu než muži. V pravěku, kdy se lidé živili pouze sběrem a lovem, se muži starali o lov, kdežto ženy měly na starosti hledání rostlinné potravy, což od nich vyžadovalo značnou znalost rostlin. Z tohoto důvodu se předpokládá, že to byly ženy, kdo začal zemědělsky hospodařit a tím započal neolitickou revoluci. Ve starověku se postavení ženy ve společnosti začalo měnit, a ve středověku již byly ženy ve většině kultur podřízené mužům. Dvacáté století přineslo obrat. Ženám se dostalo volebního práva, byla započata emancipace žen ve společnosti a i když na bedrech většiny žen stále leží starost o děti a domácnost, není tato role tak přísně vyhraněná. Například u nás a ve většině Evropy není neobvyklé, že na mateřskou dovolenou nastoupí manžel.

Vstup do rubriky Žena

Zdravá a fit

Protože k ženě patří krása a ta nemůže existovat bez tělesného a duševního zdraví, je přirozenou touhou každé ženy být zdravá a fit. A toho docílíme jen tak, že se budeme aktivně snažit o zdravý životní styl. Co, že se za touto oblíbenou frází skrývá? Vlastně je to úplně jednoduché: hodně pohybu, méně jídla, konzumace potravin pěstovaných v souladu s životním prostředím a pokud možno čerstvých. Když se zamyslíme, takto žili po stovky a tisíce let naši předkové – celý den tvrdě pracovali, jídla nebylo mnoho, jedlo se to, co v místě nejvíce rostlo, výživné maso se na stole objevilo jednou týdně. Neexistovala umělá hnojiva, ani herbicidy, plevel se hubil ručně, se škůdci se bojovalo přírodními prostředky. Zvířata se nekrmila směsí a masokostní moučkou, ale brambory, řepou či senem. Vlastně jedli a žili BIO. A tak dále… Dnes máme k dispozici tolik jídla, že si ho nevážíme a nelitujeme ho vyhazovat. Pro ulehčení práce a snížení nákladů zemědělci bombardují úrodu chemikáliemi, výrobci, kteří slyší na volání po laciných potravinách, tyto nastavují, vylepšují a dochucují zase chemickými látkami, které začínají vstupovat v nenávist pod pojem „éčka“. Pokud si toto uvědomíme, bude přechod ke zdravotnímu životnímu stylu jednoduchý a přirozený. Můžete začít třeba tím, že začnete nakupovat na farmářských trzích, kde malí zemědělci a výrobci prodávají lokální potraviny. Nakoupíte nejen ovoce a zeleninu, ale i pekařské či uzenářské výrobky, maso, řemeslné výrobky, farmářské trhy jsou pestré a je dobrou zprávou, že se do měst vrací něco, co bylo jejich přirozenou součástí po staletí.

Styl a trendy

Móda je doménou žen, úspěšná žena navíc potřebuje styl. Nejen v oblékání a chování, stylem musí žít, potřebuje stylově bydlet. Styl musí mít v krvi. Je otázkou zda je styl vrozený, nebo se dá naučit. Každopádně se o vštípení stylu se pokoušejí časopisy a média zvaná lifestylová, která si kladou za cíl usměrňovat své čtenáře ve vkusu, chování, myšlení a informovat je o nejnovějších trendech. Nejlevnější, ale také nejkratší životnost mají módní trendy v oblékání. Při tom je móda tématem, které zajímá většinu žen a stále více mužů.

Móda

Módou zveme momentální preferované způsoby, jak mají věci vypadat, jak se mají dělat nebo používat. Tyto trendy nejsou trvalé, ale poměrně rychle se mění, někdy v řádu měsíců nebo několika let. Pokud nějaký módní trend přetrvává léta či desetiletí, pak mluvíme o klasické módě.

Módu si sice spojujeme nejčastěji s oblečením či užitnými věcmi, jako například elektronikou, domy, auty, ale móda se může týkat i vnímání obliby lidí, například celebrit, herců, zpěváků. V jejich případě mluvíme spíše o popularitě, ale v podstatě jde o módnost. Také můžeme hovořit o módní literatuře, nebo hudbě ale i dalším umění.

Znakem módy je, že se mění nejen v čase, ale třeba i ve skupinách lidí. Nejběžnější je mainstream – to, co je rozšířené a oblíbené mezi většinovou populací. Od ní se oddělily skupinky lidí, a to například z důvodu vyhraněnějších zájmů, které tyto skupinky spojují a také lidmi, kteří se chtějí lišit. Lidi ve skupině může spojovat třeba zájem o stejnou hudbu, ale poznáte je na první pohled i podle oblékání nebo chování. Patřit k mnohým takovým skupinám znamená přijmout jejich životní styl – punk, gothic, rock, disco, hippie, emo…

Stejně jako oblečení i make-up a účesy podléhají módě. Při sledování starších filmů můžeme sledovat, jak se měnila móda a líčení v průběhu posledního století. Některé epochy vynikají lehkostí a elegancí, jiné svůdností a ženskostí. I kosmetika a líčidla prošla zvláště za poslední desetiletí bouřlivým vývojem. Začínalo se s přírodními přípravky, pak nastoupila chemie, o které si mnozí mysleli, že dokáže vše. Že zakryje i pásový opar, což pravda tuhá neprodyšná líčidla, která starší generace stále nosí v paměti, určitě dokázala. Na stranu druhou těžká líčidla ničila pleť. Naštěstí věda pokročila, makeupy jsou lehké a prodyšné, kosmetika se přizpůsobuje potřebám i typům pleti. I tak nyní stále více vzrůstá opět obliba přírodní kosmetiky, například značky Mary Kay.

Kariéra

Díky postupující emancipaci mohou ženy pomýšlet na kariéru a mnohé ji úspěšně budují. Ženy najdete ve vedeních velkých podniků či bank, ve správních radách, v čele nadací, ženy jsou úspěšnými lékařkami, právničkami či političkami. Ale dříve nebo později se začnou ozývat biologické hodiny a ony si začnou klást otázku – Kariéra nebo dítě? Dá se práce a rodina vůbec skloubit? Rozpor mezi mateřstvím a kariérou není tak zásadní, překonat ho lze. Jistě, kromě odvahy a rozvahy, které musejí jít ruku v ruce, to chce taky pěkný kousek štěstí a vůbec přízně osudu v podobě ochotných, nebo aspoň chápavých bližních. Jaké tedy jsou možnosti propojení mateřství a seberealizace v zaměstnání? Můžete začít pracovat na zkrácený úvazek. Nebojte se podělit péči o potomka s partnerem je to také jeho dítě a muž s kočárkem už není známkou „podpantofelství“, ale moderního myšlení. Během rodičovské dovolené se nezapomeňte průběžně vzdělávat ve svém oboru, aby návrat do zaměstnání nebyl tak tvrdý a vy si nezažila roli „mimoně v kanclu“. Vzdělávání vám také dodá sebevědomí a zbaví vás obav, které většina žen při návratu do práce po několika letech pociťuje.

Rodina a rodičovství

Rodina je základ státu? Asi ano, ale rodinu nemusí tvořit jen manželský pár s dětmi. V hlubším a původním slova smyslu je rodina pár vychovávající děti. Je jedno, zda byli oficiálně oddáni, důležité je, že spolu žijí, milují se, vychovávají děti a pečují jeden o druhého a v nouzi i nemoci si pomáhají. Rodinou můžeme nazývat i homosexuální pár, který vychovává děti, nebo prarodiče, kteří vychovávají vnoučata, protože jejich biologičtí rodiče nemohou nebo nechtějí. Rodinu tvoří a páry starající se o děti v pěstounské péči. V širším slova smyslu rodina zahrnuje i rodiče a prarodiče a jistě jsou spokojenější ty rodiny, které vládnou dobré vztahy napříč několika generacemi. Mladí rodiče rádi využijí pomoci a zkušeností, které jim nabízejí jejich rodiče a naopak prarodiče jsou šťastní, když tráví čas se svými vnoučaty, mnoho jich říká, že díky tomu omládli. Mezigenerační rodiny se ale nevyhnou sporům, třeba o výchovu. V tomto případě se osvědčuje stanovit jasná pravidla a dbát na jejich dodržování.

Rodičem se člověk nerodí, ale stává. K rodičovství musí dospět. A proto je častou hloupé odmítat rady a zkušenosti babičky a děděčka. Proč si jejich zkušenosti nevyslechnout a nevybrat si to, co souzní s vaším životním názorem na výchovu dětí? I tak před sebou máte mnoho chyb, protože chybovat je lidské a kdo si myslí, že nechybuje, je ten nejomylnější. Jak dokazují některé příběhy ze života, s nimiž vás seznamujeme na stránkách Babywebu.

Vánoce

Vánoce jsou obdobím, kdy bychom se měli zastavit, zamyslet se nad uplynulým rokem a snažit se udělat své blízké šťastnými. A jsou to děti, kteří je prožívají nejvíce. Zvědavost a úžas dětiček, když rozbalují své dárky. Očekávání, s nímž píšou dopisy Ježíškovi, přičemž dokážou přivést rodiče na pokraj šílenství otázkou: Kde bydlí Ježíšek? To jsou pak chvíle, na které vzpomínáme celý život a dojmou nás pokaždé, když si na ně vzpomeneme, a spolehlivěji než romantický film. To už si nevzpomeneme, jak jsme připálili celou dávku cukroví a pak zoufale hledali na internetu recepty na vánoční cukroví, které bude rychlé a jednoduché na přípravu, abychom na Štědrý večer měli co mlsat. Ten báječný recept na palačinky, co nám dala tchýně, nás v té chvíli nespasí, protože palačinky k Vánocům prostě nepatří.

Finance a rodičovský příspěvek

Finance jsou achilovou patou mnoha mladých rodin. I když se pár na rodičovství připravuje a něco si dopředu našetří, i tak musí počítat každou korunu. Po příchodu miminka příjmy rodiny klesnou na jeden plat, který doplňuje rodičovský příspěvek a při tom rodinné výdaje vzrostou. Mnoho jich je navíc zatíženo hypotékou, neboť se před založením rodiny museli postarat o bydlení.

Na rodičovský příspěvek má rodič nárok, jestliže po celý kalendářní měsíc o dítě, které je nejmladší v rodině. Čerpání rodičovského příspěvku si mohou rodiče zvolit po dobu do dvou, tří nebo čtyř let dítěte. Je stanoven ve čtyřech výších daných v pevných měsíčních částkách, které se pohybují od 11 400 Kč po 3 000 Kč dle počtu let, po který je rodiče čerpají.

Jak vidíte, žena je široké téma, a my se je pro vás budeme snažit, co nejlépe zmapovat.

Vstup do rubriky Žena

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování a analytiku, v případě udělení souhlasu také cookies pro účely cílení reklamy a personalizaci reklam. K tomu využíváme své partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Více informací o nastavení cookies naleznetev zde.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

TOPlist