Žena

Čínské přísloví říká: „Sto mužů může vytvořit tábor, ale jenom jedna žena může vytvořit domov.“ Básník Jaroslav Seifert o ženách napsal: „Ženy jsou běloučký cukr v tom hořkém kafi života.“ Encyklopedie méně poeticky a říká: „Žena je dospělý člověk samičího pohlaví.“ Jako symbol pro označení ženy se vžil symbol pro planetu Venuše – kolečko s malým křížem ♀ , […]

Čínské přísloví říká: „Sto mužů může vytvořit tábor, ale jenom jedna žena může vytvořit domov.“

Básník Jaroslav Seifert o ženách napsal: „Ženy jsou běloučký cukr v tom hořkém kafi života.“

Encyklopedie méně poeticky a říká: „Žena je dospělý člověk samičího pohlaví.“ Jako symbol pro označení ženy se vžil symbol pro planetu Venuše – kolečko s malým křížem ♀ , tento symbol označuje také ženskost.

Již od nepaměti měly ženy jinou společenskou úlohu než muži. V pravěku, kdy se lidé živili pouze sběrem a lovem, se muži starali o lov, kdežto ženy měly na starosti hledání rostlinné potravy, což od nich vyžadovalo značnou znalost rostlin. Z tohoto důvodu se předpokládá, že to byly ženy, kdo začal zemědělsky hospodařit a tím započal neolitickou revoluci. Ve starověku se postavení ženy ve společnosti začalo měnit, a ve středověku již byly ženy ve většině kultur podřízené mužům. Dvacáté století přineslo obrat. Ženám se dostalo volebního práva, byla započata emancipace žen ve společnosti a i když na bedrech většiny žen stále leží starost o děti a domácnost, není tato role tak přísně vyhraněná. Například u nás a ve většině Evropy není neobvyklé, že na mateřskou dovolenou nastoupí manžel.

Vstup do rubriky Žena

Zdravá a fit

Protože k ženě patří krása a ta nemůže existovat bez tělesného a duševního zdraví, je přirozenou touhou každé ženy být zdravá a fit. A toho docílíme jen tak, že se budeme aktivně snažit o zdravý životní styl. Co, že se za touto oblíbenou frází skrývá? Vlastně je to úplně jednoduché: hodně pohybu, méně jídla, konzumace potravin pěstovaných v souladu s životním prostředím a pokud možno čerstvých. Když se zamyslíme, takto žili po stovky a tisíce let naši předkové – celý den tvrdě pracovali, jídla nebylo mnoho, jedlo se to, co v místě nejvíce rostlo, výživné maso se na stole objevilo jednou týdně. Neexistovala umělá hnojiva, ani herbicidy, plevel se hubil ručně, se škůdci se bojovalo přírodními prostředky. Zvířata se nekrmila směsí a masokostní moučkou, ale brambory, řepou či senem. Vlastně jedli a žili BIO. A tak dále… Dnes máme k dispozici tolik jídla, že si ho nevážíme a nelitujeme ho vyhazovat. Pro ulehčení práce a snížení nákladů zemědělci bombardují úrodu chemikáliemi, výrobci, kteří slyší na volání po laciných potravinách, tyto nastavují, vylepšují a dochucují zase chemickými látkami, které začínají vstupovat v nenávist pod pojem „éčka“. Pokud si toto uvědomíme, bude přechod ke zdravotnímu životnímu stylu jednoduchý a přirozený. Můžete začít třeba tím, že začnete nakupovat na farmářských trzích, kde malí zemědělci a výrobci prodávají lokální potraviny. Nakoupíte nejen ovoce a zeleninu, ale i pekařské či uzenářské výrobky, maso, řemeslné výrobky, farmářské trhy jsou pestré a je dobrou zprávou, že se do měst vrací něco, co bylo jejich přirozenou součástí po staletí.

Styl a trendy

Móda je doménou žen, úspěšná žena navíc potřebuje styl. Nejen v oblékání a chování, stylem musí žít, potřebuje stylově bydlet. Styl musí mít v krvi. Je otázkou zda je styl vrozený, nebo se dá naučit. Každopádně se o vštípení stylu se pokoušejí časopisy a média zvaná lifestylová, která si kladou za cíl usměrňovat své čtenáře ve vkusu, chování, myšlení a informovat je o nejnovějších trendech. Nejlevnější, ale také nejkratší životnost mají módní trendy v oblékání. Při tom je móda tématem, které zajímá většinu žen a stále více mužů.

Móda

Módou zveme momentální preferované způsoby, jak mají věci vypadat, jak se mají dělat nebo používat. Tyto trendy nejsou trvalé, ale poměrně rychle se mění, někdy v řádu měsíců nebo několika let. Pokud nějaký módní trend přetrvává léta či desetiletí, pak mluvíme o klasické módě.

Módu si sice spojujeme nejčastěji s oblečením či užitnými věcmi, jako například elektronikou, domy, auty, ale móda se může týkat i vnímání obliby lidí, například celebrit, herců, zpěváků. V jejich případě mluvíme spíše o popularitě, ale v podstatě jde o módnost. Také můžeme hovořit o módní literatuře, nebo hudbě ale i dalším umění.

Znakem módy je, že se mění nejen v čase, ale třeba i ve skupinách lidí. Nejběžnější je mainstream – to, co je rozšířené a oblíbené mezi většinovou populací. Od ní se oddělily skupinky lidí, a to například z důvodu vyhraněnějších zájmů, které tyto skupinky spojují a také lidmi, kteří se chtějí lišit. Lidi ve skupině může spojovat třeba zájem o stejnou hudbu, ale poznáte je na první pohled i podle oblékání nebo chování. Patřit k mnohým takovým skupinám znamená přijmout jejich životní styl – punk, gothic, rock, disco, hippie, emo…

Stejně jako oblečení i make-up a účesy podléhají módě. Při sledování starších filmů můžeme sledovat, jak se měnila móda a líčení v průběhu posledního století. Některé epochy vynikají lehkostí a elegancí, jiné svůdností a ženskostí. I kosmetika a líčidla prošla zvláště za poslední desetiletí bouřlivým vývojem. Začínalo se s přírodními přípravky, pak nastoupila chemie, o které si mnozí mysleli, že dokáže vše. Že zakryje i pásový opar, což pravda tuhá neprodyšná líčidla, která starší generace stále nosí v paměti, určitě dokázala. Na stranu druhou těžká líčidla ničila pleť. Naštěstí věda pokročila, makeupy jsou lehké a prodyšné, kosmetika se přizpůsobuje potřebám i typům pleti. I tak nyní stále více vzrůstá opět obliba přírodní kosmetiky, například značky Mary Kay.

Kariéra

Díky postupující emancipaci mohou ženy pomýšlet na kariéru a mnohé ji úspěšně budují. Ženy najdete ve vedeních velkých podniků či bank, ve správních radách, v čele nadací, ženy jsou úspěšnými lékařkami, právničkami či političkami. Ale dříve nebo později se začnou ozývat biologické hodiny a ony si začnou klást otázku – Kariéra nebo dítě? Dá se práce a rodina vůbec skloubit? Rozpor mezi mateřstvím a kariérou není tak zásadní, překonat ho lze. Jistě, kromě odvahy a rozvahy, které musejí jít ruku v ruce, to chce taky pěkný kousek štěstí a vůbec přízně osudu v podobě ochotných, nebo aspoň chápavých bližních. Jaké tedy jsou možnosti propojení mateřství a seberealizace v zaměstnání? Můžete začít pracovat na zkrácený úvazek. Nebojte se podělit péči o potomka s partnerem je to také jeho dítě a muž s kočárkem už není známkou „podpantofelství“, ale moderního myšlení. Během rodičovské dovolené se nezapomeňte průběžně vzdělávat ve svém oboru, aby návrat do zaměstnání nebyl tak tvrdý a vy si nezažila roli „mimoně v kanclu“. Vzdělávání vám také dodá sebevědomí a zbaví vás obav, které většina žen při návratu do práce po několika letech pociťuje.

Rodina a rodičovství

Rodina je základ státu? Asi ano, ale rodinu nemusí tvořit jen manželský pár s dětmi. V hlubším a původním slova smyslu je rodina pár vychovávající děti. Je jedno, zda byli oficiálně oddáni, důležité je, že spolu žijí, milují se, vychovávají děti a pečují jeden o druhého a v nouzi i nemoci si pomáhají. Rodinou můžeme nazývat i homosexuální pár, který vychovává děti, nebo prarodiče, kteří vychovávají vnoučata, protože jejich biologičtí rodiče nemohou nebo nechtějí. Rodinu tvoří a páry starající se o děti v pěstounské péči. V širším slova smyslu rodina zahrnuje i rodiče a prarodiče a jistě jsou spokojenější ty rodiny, které vládnou dobré vztahy napříč několika generacemi. Mladí rodiče rádi využijí pomoci a zkušeností, které jim nabízejí jejich rodiče a naopak prarodiče jsou šťastní, když tráví čas se svými vnoučaty, mnoho jich říká, že díky tomu omládli. Mezigenerační rodiny se ale nevyhnou sporům, třeba o výchovu. V tomto případě se osvědčuje stanovit jasná pravidla a dbát na jejich dodržování.

Rodičem se člověk nerodí, ale stává. K rodičovství musí dospět. A proto je častou hloupé odmítat rady a zkušenosti babičky a děděčka. Proč si jejich zkušenosti nevyslechnout a nevybrat si to, co souzní s vaším životním názorem na výchovu dětí? I tak před sebou máte mnoho chyb, protože chybovat je lidské a kdo si myslí, že nechybuje, je ten nejomylnější. Jak dokazují některé příběhy ze života, s nimiž vás seznamujeme na stránkách Babywebu.

Vánoce

Vánoce jsou obdobím, kdy bychom se měli zastavit, zamyslet se nad uplynulým rokem a snažit se udělat své blízké šťastnými. A jsou to děti, kteří je prožívají nejvíce. Zvědavost a úžas dětiček, když rozbalují své dárky. Očekávání, s nímž píšou dopisy Ježíškovi, přičemž dokážou přivést rodiče na pokraj šílenství otázkou: Kde bydlí Ježíšek? To jsou pak chvíle, na které vzpomínáme celý život a dojmou nás pokaždé, když si na ně vzpomeneme, a spolehlivěji než romantický film. To už si nevzpomeneme, jak jsme připálili celou dávku cukroví a pak zoufale hledali na internetu recepty na vánoční cukroví, které bude rychlé a jednoduché na přípravu, abychom na Štědrý večer měli co mlsat. Ten báječný recept na palačinky, co nám dala tchýně, nás v té chvíli nespasí, protože palačinky k Vánocům prostě nepatří.

Finance a rodičovský příspěvek

Finance jsou achilovou patou mnoha mladých rodin. I když se pár na rodičovství připravuje a něco si dopředu našetří, i tak musí počítat každou korunu. Po příchodu miminka příjmy rodiny klesnou na jeden plat, který doplňuje rodičovský příspěvek a při tom rodinné výdaje vzrostou. Mnoho jich je navíc zatíženo hypotékou, neboť se před založením rodiny museli postarat o bydlení.

Na rodičovský příspěvek má rodič nárok, jestliže po celý kalendářní měsíc o dítě, které je nejmladší v rodině. Čerpání rodičovského příspěvku si mohou rodiče zvolit po dobu do dvou, tří nebo čtyř let dítěte. Je stanoven ve čtyřech výších daných v pevných měsíčních částkách, které se pohybují od 11 400 Kč po 3 000 Kč dle počtu let, po který je rodiče čerpají.

Jak vidíte, žena je široké téma, a my se je pro vás budeme snažit, co nejlépe zmapovat.

Vstup do rubriky Žena

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist