Když dítě hlídá babička

Občas se stane, že rodiče potřebují, aby je v péči o děti někdo zastoupil. Většinou uvítají, když se jejich vlastní rodiče nabídnou, že vnoučata ohlídají. Je to dobře nebo špatně, když hlídá dítě babička?

Výhody

Hlídací babička pro rodiče obvykle znamená, že je dítě v dobrých rukách a nehrozí mu žádné nebezpečí. Připadá jim to jistější než chůvy na inzerát. I po finanční stránce bývá hlídací babička také tou nejlevnější variantou.

Navíc společné chvíle jsou pro babičku a dítě jeden z nejlepších způsobů, jak podpořit jejich vzájemný vztah. Téměř každý dospělý s láskou vzpomíná na čas strávený s babičkou v dětství. A když je babička v důchodu, může být péče o vnouče jedním z důvodů, jak se cítí v životě užitečná.

Nevýhody

Výhody hlídací babičky obvykle převažují nad nevýhodami, je však nutné zmínit alespoň některé z nich. Největším problémem mohou být odlišné výchovné styly. „Posláním“ babiček bývá svým vnoučatům více dovolovat, a tak je rozmazlovat.

Je příjemné, že naši rodiče naše děti milují. Když však jejich benevolence překročí určité meze, je třeba do jejich výchovy zasáhnout a stanovit jasné hranice. A to nebývá zcela jednoduché. V této situaci platí: babičky pochválit za jejich vstřícnost, nejprve zdůraznit kladné momenty ve výchově a pak lehce naznačit, s jakými jejich výchovnými prvky nesouhlasíme, uvést důvody, diskutovat s nimi a požádat je, aby si na ně dávaly větší pozor.

Další komplikace s babičkou mohou nastat, když se rozhodne, že bude svá vnoučata hlídat stále častěji a častěji a hrozí, že s nimi stráví více času než samotní rodiče. V této situaci je opět vhodné ocenit její zájem i péči, ale zároveň taktně naznačit, že i sami rodiče chtějí trávit čas se svým potomkem.

Čas prožitý s babičkou je pro dítě velmi cenný a v dospělém věku na něj bude mít příjemné vzpomínky. Nelze se však nechat vstřícností prarodičů omezovat a je třeba si vůči nim stanovit jasné hranice.

 

19.3.2009 12:51 | autor: Petra Vondráčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist