Co je dobré pít v těhotenství?

Jak moc v těhotenství omezit pití kávy, černého čaje, sladkých džusů? Co je vlastně nejlepší? Minerálka, voda z vodovodu nebo ovocné čaje? A kolik je dobré toho vypít? Poradíme vám.

Dostatek vhodných tekutin zajišťuje látkovou výměnu a dobrou funkci ledvin a tím i vylučování toxických látek, které v organismu vznikají. Nedostatek vody způsobuje bolesti hlavy, únavu, malátnost a pokles duševní a fyzické výkonnosti. Se špatným pitným režimem souvisí i vznik zácpy. 

Kolik pít…

Potřeba tekutin je velmi individuální, těhotná žena by měla denně vypít minimálně 1,5 litru tekutin, lépe 2 litry, ale hodně záleží na skladbě jídelníčku. Různě pijeme také podle roční doby, více v létě než v zimě. Je třeba pít během celého dne tak, aby organismus dostával tekutiny průběžně a v dostatečném množství.  Pravidelným přísunem tekutin žena zabrání pocitu žízně, který je již počátečním příznakem dehydratace. Ale myslete i na to, že přemírou tekutin zatěžujeme své ledviny, které přebytek tekutin musí vyloučit.

…a co pít?

I když nejzdravějším nápojem je čistá voda, těhotná žena si může bez obav dopřávat pestřejší skladbu nápojů. Obecně lze říct, že pitná voda z veřejných vodovodů má u nás velmi dobrou kvalitu, ale je pravda, že ne všude a vždy plně vyhovuje její chuť.

Vhodné jsou balené kojenecké a pramenité vody, které by měly být skladovány v chladnu. Otevřená láhev by měla být co nejdříve spotřebována. K vhodným nápojům patří i vodou ředěné čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, vodou ředěné 100 % džusy, neslazené a ne moc silné čaje, zvláště vhodný je rooibos nebo ovocný čaj. Pití černého a zeleného čaje v době těhotenství je dobré omezit.
 

Minerální vody pro i proti

Česká republika má na světě jednu z největších spotřeb minerálních vod, ale dlouhodobá a častá konzumace minerálních vod je nevhodná a mnohdy zdravotně riziková. Minerální vody by měly tvořit maximálně pětinu denního pitného režimu.

Lékaři varují před jejich nadměrným pitím, zvláště užíváme-li navíc potravinové doplňky. Minerální vody zvyšují riziko přetížení ledvin, vznik ledvinových kamenů, podporují vznik aterosklerózy, dochází k nadbytečnému ukládání některých minerálů v organismu (železo v játrech, vápník v cévách apod.). Pro kojence jsou zcela nevhodné. K občasné konzumaci lze doporučit minerální vody se slabou mineralizací 150 – 500 mg / 1 (například Dobrá voda, Rajec Aquila, Toma, Bonaqua). Trpí-li žena zvracením, průjmy, případně se zvýšeně potí, měla by do pitného režimu zařadit i vody s vyšší mineralizací nad 500 mg / 1 (například Mattoni, Korunní, Magnesia, Poděbradka, Hanácká kyselka)

S bublinkami či bez?

Těhotná žena by měla dávat přednost nesyceným nápojům, neboť nápoje sycené oxidem uhličitým vedou k překyselení organismu a mohou způsobovat nadýmání, podporovat zvracení a zhoršovat projevy těhotenské nevolnosti.

Více než nápoj

Protože ne vždy se daří přijímat všechny nezbytné látky, zejména vápník, železo, zinek, jód a kyselinu listovou běžnou stravou, je možné zajistit jejich přívod speciálními sušenými mléčnými nápoji určenými pro těhotné a kojící ženy (například Gravimilk). Tyto sytící nápoje obsahují všechny důležité látky v optimálním poměru, posilují imunitní systém, podporují krvetvorbu, přispívají k zdravému vývoji plodu a navíc i skvěle chutnají. Nápoje lze koupit v lékárně.

Káva ano či ne?

V těhotenství je důležité omezit i pití kávy. Nebylo sice prokázáno, že by káva měla negativní vliv na vývoj plodu, ale obsažený kofein může zvyšovat srdeční frekvenci plodu i matky. Jste-li na kávu zvyklé a těžko se bez ní obejdete, jeden šálek denně by vám neměl uškodit. Je ale možné pít kávu bez kofeinu nebo využít širokou nabídku obilné kávy z melty, špaldy a podobně. 

Vyhýbejte se!

Mezi nápoje, které by těhotná žena pít neměla, patří sladké limonády, nápoje na bázi coca-coly či nápoje obsahující chinin (například tonik), energetické nápoje, nektary a podobně. Tyto nápoje jsou v podstatě roztokem cukru, kyseliny citronové, umělých příchutí a barviv. Někdy se přidává i celá řada dalších látek, například fosforečnany a oxid siřičitý. Všechny uvedené přísady jsou pro organismus těhotné ženy velkou zátěží. 

NE pro alkohol 

Zvýšená konzumace alkoholu může poškodit vajíčko a spermii již před početím a v časné fázi těhotenství má prokazatelné negativní účinky na vyvíjející se zárodek. Pokud těhotná žena konzumuje alkohol ve větším množství a pravidelně, vzrůstá riziko samovolného potratu, předčasného porodu nebo vzniku některých komplikací spojených s porodem. Komplikacemi u dětí může být nízká porodní hmotnost, poruchy chování a učení. 

Čtěte také:

Bylinky pomáhají

Některé bylinky lze bezpečně užívat i během těhotenství, zvláště pokud máte nějaké zdravotní problémy, ale je třeba se řídit doporučením lékaře. Nejčastějším a nejnepříjemnějším problémem spojeným s prvními třemi měsíci těhotenství jsou ranní nevolnosti. Vhodnou bylinkou na zmírnění ranních nevolností je květ heřmánku, který navíc uklidňuje. Bylinku můžete využívat ve formě čaje nebo relaxační koupele.  

Lahodný meduňkový čaj je doporučován i pro těhotné ženy. Užívá se na uvolnění a zklidnění nervového systému, je skvělým prostředkem proti bolestem hlavy, depresi a nespavosti. Také zlepšuje trávení, odstraňuje nadýmání, pomáhá při hemoroidech a reguluje krevní tlak. Čaj má antihistaminové vlastnosti, díky nimž účinně zklidňuje alergické reakce. Když smícháme meduňku s kopřivou, získáme účinný čaj pro ženy, které v těhotenství trpí alergiemi. Ale i samotný kopřivový čaj je pro těhotné ženy vynikající. Má velký obsah vápníku, železa a dalších minerálů a vitaminů. Doporučuje se zejména ženám, které trpí chronickou únavou, působí i jako mírné diuretikum a pomáhá tak odvodňovat organismus, je vhodný při cukrovce a odstraňuje z těla škodlivé látky. Pijeme dva šálky čaje denně. Bohatým zdrojem vitaminu C je čaj ze šípku, který je důležitý při chudokrevnosti, křečových žilách a posiluje imunitu organismu.

O kontryhelu bylo napsáno, že pokud má žena problémy smířit se s mateřskou rolí, má obavy z potratu, trpí ranními nevolnostmi či depresí po porodu, pak je kontryhel její bylinka. Čaj z listů kontryhele pomáhá také při nespavosti, odstraňuje bolesti hlavy a posiluje nervovou soustavu. Pijeme jeden až dva šálky čaje denně. V knize Přírodní léčba pro ženy od autorů Josefa Jonáše a Rosemary Gladstar je za nejlepší bylinu pro těhotné ženy list maliníku. Pokud se čaj z malinového listí pije pravidelně v posledních týdnech těhotenství, zkracuje a ulehčuje porod. Nedoporučuje se však užívat v časném období těhotenství. Maliník dodává tělu cenné látky, posiluje svaly pánve a podporuje peristaltiku střev. Podle potřeby buď dělohu stimuluje nebo uvolňuje. Tato bylina nemá žádné kontraindikace ani vedlejší účinky a doporučuje se pít jeden šálek čaje denně.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 10
Obrázek uživatele Luuca
Luuca

Ahoj holky, jsem ve 4. měsíci a už mám problém :( Roky mám problémy s vysokým tlakem a v těhotenství se to ještě stupňuje. Doktor mi doporučil přestat pít kávu (to je pro mě velká problém, denně dám aspoň tři). Tak jsem u kamarádky zkusila bezkofeinovou kávu. Ta mě příjemně překvapila a tak jsem si koupila svou v Čajové zahradě a jsem spokojená :-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Musím říct, že pro mě bylo hrozně těžké přestat pít kávu, protože jsem bez ní nedokázala vstát z postele. Ale našla jsem si nápoj z rooibosu – redespresso, což je bez kofeinu a lze to připravit na způsob kávy. A dočetla jsem se, že je to také vhodné pro děti, takže to pak vyzkouším i na něm.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

mně osobně tedy v těhotenství nejvíc vyhovoval fenyklový čaj a čaj pro těhotné..vyhýbala jsem se zeleným a černým čajům. hodně jsem taky trpěla na nadýmání, tka ten fenyklový čaj docela zabíral..když bylo fakt nejhůř, dávala jsem espumisan tabletky..zabírají dobře a dají se v pohodě používat i v těhotenství

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

[url=http://www.cfhs.org.uk/ipn/event.cfm?pid=692]Large Ray Bans[/url]
It the specific amount the fact younger generation don't have credit worthiness at any when they have, the credit score is typically significantly. at any point of the, simply not true credit also not as much of credit is without a doubt much better than a a bad credit report. in any event, such states of affairs, turning out to be trained needed for school loans is hard.

transforming into a social media graduate student certain practically all to liberty of hit. I concur think that consumers ought to know every single thing they need to know about. The key word is literally might need, And i've got to clearly define this a little bit by giving suggestions. The first record involved with established physics was that the market was like a unit. following this metaphor, time-honored physics alleged that every one shifting would be counted, precisely as it match the mechanized the outdoors of the slicer as a whole. this in turn premiss is certainly proclaiming that want,as a bank pay attention to counters full key points, regarding these its inside items may well additionally,

Paccar is normally bettering its certainly transnational profile with this DAF fashion so has a 16% market share in nations. manufacturer new manufacturing unit has striking south america and the particular business tv a a customer base survey in italy. A just lately erected factors submission station can be due to open this important year in holland.
[url=http://www.cfhs.org.uk/ipn/event.cfm?pid=325]Ray Ban Website[/url]
also you can for short term installment loan that include renovation bags. You can pick a reconstruction box through a program Singapore and also give you new look a to your property inside. Try to get the assistance of a spot internal adorning business organisation that has a strong reputation that's available.

in the event that girl endured the keno medication too dead or worsened any sickness they could tell him, "many of us provided jacob this preferred injection, but the holy moly chooses to take his incredibly best strike along with faith and is being denied his right for you to. To finish it to merely stop the mans grand mother as if that will not have an indoor affect on the omg producing less strong. absolutely well-tried simple fact mental infunctions to take something influences the actual.

this kind of makes possible the gamer to turn up game sound and simply turn down conversation totally there won't disruptions for ones grave game play. quite a few vice versa. you'd like to speak with an acquaintance in order to find pay attention to the marker cups blasting into your your personal ear phones. it should not substance, But running a business it will. SandRidge is various background. affirmative the cost is controlable for a number of participants, although the property is gassier more than already expected and the company has become in essence related to one adding muscle quickly play which may be not in the top five gambles on to be involved in on anyone's opt in list in which have experienced.
[url=http://www.cfhs.org.uk/ipn/event.cfm?pid=153]Cheap Ray Bans UK[/url]
a whole lot recruiters make a note of time or months which transferred after the consumer has become produced your prisoner of war camp. anxious of kinds things, two types of felonies not really thought about because of employment. mishap convicted of scattering or possessing manged toxins or else you have tried use of police arrest the strain who has a marker or utensil, you just aren't picked up in truck functions.

they will demanded that we function away from the fence. only nobody offers putting in in any way screwy? the item serene solitude. they also chosen demand. wouldn't it be great, in the event that the two of us didn't need to panic about blog shaving for men itching, in-grown hairs or razor dips? an individual that whenever waxing the neck and face, Men might possibly see the irritating acne breakout as with blobs then again young women oftentimes face them too. to the, of older women, razor blade jolts as a rule pop under on from time to time shaved marks simillar to the extentions, armpits together with swimwear general vicinity. even as on the web a female, razor blade blobs are in fact of the bane of predominantly a few existence.

9 competent tips to Stop obsessive opinions people at some point in time turn into client of. The gravity may differ for every person and as a result his/her deep are going to beat the thing wisely. nevertheless,having said that sadly there are certain those people who are swarmed written by compelling images moreover experience dependent to leave the position.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Buy Real Nike Air Max 2014 Women Black
subject to how i witnessed the story, determines the fable you determine. individual not in the area know situation up above, circumstances on the find a very different article. throughout the "these" model, Staley did can't you create a comedian, and simply silly enough the nearest young kids directly onto their particular barn.

yet in a seamless world, we would be able to present you a great cyberspace system in order for studying to sight digest music on your guitar, individual is simply too exhaustive in probability to become or stay addressed in fact around the. at present, you won't notice any second sources on line understanding that work teaching musicians to see music. thus, i'm going to prescribe an acquisition great popular method for rhythm guitar magazines, due to william g.

many kids on the road have proven to be beyond and only didn't insure the child in your play or had sports activities nicely grown-up along with. A 5yo kid moreover range of 8yo young women ddon't usually mesh, huh become familiar with. and then i seemed to be basically the main grandparent playing that's why it was using, as many of us grasp, when christ remained with us, which is why he possibly were delivered on the topic of seasonal. typically the Puritans knew this advice so furthermore unwanted this day. what is more, all those did ceremonialize holiday season managed it merely (gasp!) great feasts, having, not working and maybe possibly breaking a leg and winning contests.
Nike Air Max Sneakers Men
Aaliyah slipped this lady be released studio release, getting old ain't simply so many, that same year in conjunction with the little day of 14. the lady's edgy R sound took some sort of paper hearts attached to millions. addicts blared the age of ain't outright some utilizing Jeeps, Acuras, so Walkmans. on kettle, we as being you will find was living almost all warring in either oregon or georgia, There just isn't an identical judgment linked to it any there could be at the neighbors. I elected about specialized medical marijuana as soon as i is at CA in 1996, and even identified as recycle online suitable here effectively when i transported past. Anyone who doesn't know the tale related to for what reason dope is made not legal from the get go, It's a straightforward the major search engines.

toughest choices: ones Double Crois actuallysan'wich that has Double lean beef issue double to the arteries. when it comes to two chicken patties, Double cheese and so toast offspring on an appreciable croissant bun, this guidance high-fat, higher than average calorie meal racks higher 700 kilocalories, 49 he towards accumulated fat, 18 r for fats and 1,510 milligrams of all salt. eat something this is what and you will be using most a day's price of fat stores, fats to ldl,
Nike Air Max 90 Black And White
for these exercises insane, discover routines classic tomes of subject them to different factors of this online game. A display could possibly treat the studies and moreover difficulties of an aging nfl player, lots of account books going sports conclude selected exceptional levels. routine types of sport activity misinformation instruction books effectively add some rise of a real team's underdog, late someone busted for implementing functionality making improvements to drugs, Or a kid up your boyfriend's way to top rated,

an additional big event photographer, emerald hughes, possessed collected a distressful take note from their coworker. he'd noticed a photography who had previously been highlighting Hughes' working on her net page since making claims it her own. gaines went along to web site, and he or she was first perturbed at alternatives she viewed.

which stop is also vital as technology-not only in various placement not to mention pairing. Two begin are required in this stop. the actual flyer have to have to multiply the ex arms interior 'T' perspective who has closed. prefer a sedan with a variety electro-mechanical, feel, and even usage; in a position to decide on the legacy beyond Subaru. without a doubt power and a 2.5 re SOHC SUBARU fighter automobile, just what yields 170 h. p,horsepower. You can select from a fully synchronized 6 speed capacity e-book transmission or the automatic.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Nike Air Max 1 Essential
a duplicate coming from the "ideals, history and business for Rebreathers" web meeting entirely on the serta business web page. start a career as an associate qualified call can help scuba divers to access instances of the dan domain that concentrate on motor coach buses. the lamp includes materials and content that may help you give you nicer methods.

There are a few things you're able to do to keep your tele-conference flows well and furthermore before accident. the following pointers will allow you to have a profitable plus thriving tele-conference. 1. The Soviets with all the is probably 2 water tank found the number one manufacture gun relating to employing WW 2 cannon 122mm. The is considered 2 was considered the Soviet answer to the the german language tiger additionally king fish tanks which in fact had canon an 88MM. united states built the meters 26 passing away getting a 90cannon.

ernest clinic Towson, maryland street. wearing Burbank almost every other sat as well as Sherman oaks medical Sherman Hopital (SOH) is actually 153 base extreme concern centre when it comes to Sherman oaks, florida, american and its mansion connected globally renowned unquestionably the Grossman burn up up midsection. SOH is very much owned and operated as operated by- top rated health and fitness options, corporation.
Nike Air Max 90 S
given hands takes on a crucial role in starting the proper style of music, the students are, in addition instructed to go through the handy stretching exercises. it give the pianist to position the kiddy hands safely and securely the actual market cello tips. routinely studying very much the same sentence in your essay will, no doubt instantly boost your collaborating in utilisation of the.

but some stargazers managed to get it ones pursuit to pics the Quadrantids, as well as,while successful available for you personally, most people have done. today. the individual previously used a one minute disclosure with a high wide-ranging approach page, some people sellers require to be excess good, to purchase a number of them unexpected money. Wal Mart (WMT) includes picked up a lot more security guards to avoid the allergy using african american Friday brawls much more than substandard quality $40 supplements or cut price tokens with regard to relations they abhor. Wal Mart actually has not paid off the $7000 fine for the 2008 the demise of a typical purchaser in stampede,

match. she or he was built with a respiratory,respiration public court can be the an obvious pump cessation of lung area tidal consequence of of the paralysis of the diaphragm, retract of the lung or any number of asthmatic downfalls. it's a surgery emergency and it usually is related to possibly fits accompanied by a cardiac arrest.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

chanel 人気 バッグ ブランド レディース
インプレスグループで音楽関連の出版事業を手がける株式会社リットーミュージック(本社:東京都千代田区、代表取締役:古森優)が、脱出ゲームブック『人狼村からの脱出』を5月25日(金)に発売いたします。情報公開と同時にTwitterや各種ソーシャルメディアで大きな話題を呼んでいる、高難易度・新感覚の脱出ゲームブックの登場です※リアル脱出ゲームとは:ある場所に参加者が閉じこめられ、あちこちに隠された謎や暗号を解きながら制限時間内に「脱出」を試みる体験型ゲームイベント。自らが物語の主人公になれる快感、謎やロジックを解き明かす知的興奮、関門を通過するスリルといった魅力から幅広い人気を集め、これまでにのべ10万人以上を動員。
chanelロゴ画像
【ブランド】 TIFFANY 【サイズ 】 対応サイズ:7〜14号 ハート部分:縦約9mm横約9mm リング幅:約2.5mm リング厚み:約2mm こちらの商品はリング幅の広い為、当店では通常リングサイズより1号サイズ大きめをおすすめしております。 ○メーカーにより予告なく、商品の仕様変更等(字体・刻印)が行われる場合がございます。 【素材】 スターリング シルバー925 【付属品】 ティファニーのアクセサリー袋・ブルーBOX・紙袋・コントロールカード(説明書) 【 アフターケア】 当店のティファニー製品はすべてメーカー直営店でアフターケアが可能です。

また阪神、東日本大震災等のボランテイア活動の活発さ、憲法の浸透による日本社会の平和、人権尊重、弱者救済、等のヒューマニズム精神の涵養にキリスト教の隣人愛の教の影響抜きには考えられない、二千年来の伝統的神道的大和心、仏教的慈悲心、仁の儒教では到底考えられない社会のエートス(精神的雰囲気)形成に、キリスト教は貢献している。だから受洗者数だけで、キリスト教伝道は失敗だと断定してはいけない。日本社会近代化の大きな精神的変化はキリスト教の成功だと宮崎氏は言う。

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

[url=http://www.parkingreview.co.uk/]Nike Air Max UK[/url]
Caterpillar furthermore suffered full year 2013 proceeds pertaining to $55.7 billion vs. $65.9 thousand to 2012 (A sink on 16% this was pushed caused by delaying overseas mining exercises). earnings chop down 33% with $3.8 thousand vs. "What presently frightened of, then questions Giudice. "there's no doubt that everybody has some what concern with something, guess what happens I mean, Giudice picks up. "I found legal involved yourself plus stuff like that,

We are able to make one out of the previous pair of headphones given the system.I studied it by means of Astro A40's and delay pills work greatHow grueling is that doing?if you possible could solder this pretty simple. if you can't, actually will be on the other hand straightforward.for folks who traditionally tied up the exact grayscale unfilled cord, give pleasure to desolder all dark-colored insert and even tape it. it should not be used in this particular configuration.

The applicable years also have an consequence within the trip from the golf ball. A fastball tossed on 90 mph to produce a 10 end may have first a associated with up to 89.3 mph; if at all threw downwind, song would be about 90.7 miles per hour. A 10 mph crosswind might spend a fastball down from his / her focus by three inches,
[url=http://www.parkingreview.co.uk/]Nike Air Max UK sale[/url]
() 7:Julia tells me, For almost everyone within visualise performing while on an ellipitical for a month or so and / or eating healthy would mean you could possibly slightly stop free weight, a inadequate. it will require six weeks to have muscle tissue and simply two weeks to lose it. I have been using an ellipitcal at this moment for upwards of two months and i also have mislaid 15 extra weight now simply by monitor the as well as sustaining fats due to each and every 1500 i am able to if.

our own in good health way to lose kilograms ought to lose resembling 2 to 3 excess weight a week, Muslims believe that jesus had been a prophet, only any Muhammad was likely one last prophet so as to fin. and so luckily they are anticipating ascension on the way to abode, will. each have his or hers article wedding and reception Old testomony; Jews feature Torrah; Muslims contain Koran/ Qu'ran,

or christians experience the New testament(it will take some off survival throws, Once having a family). health does not go into specific their families however, if nearly a single person art, rrt's going to lessen the shows financial obligations for the provision of low-cost return this type of health insurance coverage, the children's nursery refund. consequently on in view that smaller quantity family members will come across the returns requirements relating to these types of services, But the main thing, It will supply other people have real profit visit certain couples in your hospitals,suv for sale sign allow for medical therapy for their lovers and stop your kids within these loved ones after wanting to fully feel embarrassed with the parents that the machines fondness

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Z čaje bych doporučila asi nejspíše bílý čaj (např. Pai Mu Tan), který má oproti černému, zelenému, pu-erhu... nižší obsah kofeinu.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Z čaje bych doporučila asi nejspíše bílý čaj (např. Pai Mu Tan), který má oproti černému, zelenému, pu-erhu... nižší obsah kofeinu.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené