Co by měly a neměly nastávající maminky jíst a pít?

Vaše rodinka se rozroste o dalšího člena. Jak na něj připravit nejen rodinu a domov, ale i vaše tělo? Co můžete jako těhotná jíst a pít, a co raději vynechat?

shutterstock_309373451-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

V devítiměsíčním očekávání můžete hodně přispět k tomu, aby se vaše tělo dobře vyrovnalo s mateřstvím a změnami s ním spojenými, ale i s tím, aby vaše dítko ještě před narozením dobře prospívalo. Stačí si některé potraviny a nápoje odpustit a jiné přidat ve větší míře.

Co během těhotenství pít a jíst a co raději ne?

 • Ryby jen některé
 • Kvalitní uzeniny s vysokým obsahem masa
 • Z masa především drůbeží a hovězí maso
 • Sýry ty tvrdší a netavené
 • Vejce pouze tepelně zpracovaná
 • Nízkotučné mléko
 • Nízkotučné jogurty, ideálně s živými jogurtovými kulturami
 • Oříšky a semínka
 • Pečivo spíše celozrnné a tmavé
 • Z cukrů zdravější třtinový, případně med
 • Solit střídmě a ideálně mořskou solí
 • Z olejů olivový a slunečnicový
 • Ovesné vločky a obilné klíčky
 • Sóju a sójové produkty
 • Denně ovoce a zeleninu
 • Kefír a podmáslí
 • Voda a minerálky
 • Ovocné a zeleninové šťávy

Ryby ano, ale ne každou

Ideální z ryb je losos a pstruh, případně filé. Mnohé ryby dnes obsahují rtuť, která by vašem tělu i děťátku uškodila. Vyhněte se, proto raději mořským rybám, jako je žralok, tuňák, makrela a mořské plody. Losi a pstruh naopak vhodné jsou, protože mají bohatý obsah omega-3 mastných kyselin, které jsou devizou pro vás i vaše miminko.

Kvalitní uzeniny s vysokým obsahem masa

Ano, vždy v těhotenství (i v šestinedělí) vybírejte uzeniny s vysokým obsahem masa, nejlépe označené jako výběrové. Prima je libová šunka či debrecínka. Jakoukoli uzeninu omyjte převařenou vodou, případně tepelně upravte.

Z masa především drůbeží a hovězí

Z masa si dopřejte drůbeží a hovězí, případně telecí a skopové. Další druhy, jako je vepřové a zvěřina, vynechte pro rizika možných infekcí (toxoplazmóz, salmonely, listerióz atd).

Sýry jen ty tvrdší a netavené

Měkké sýry raději vynechejte. Ideální jsou v době těhotenství sýry typu eidam, které jsou při výrobě bezpečně ošetřené. A tavené mají mnoho přídavných složek, proto nejsou v době gravidity moc vhodné.

Vejce, mléko a jogurty ano, ale…

Vejce jezte pouze dobře tepelně zpracovaná, abyste se vyhnula bacilům, kupříkladu salmonele. Z mléka je prima nízkotučné nebo polotučné. Ta mají nejvíce vhodné procento tuku. Stejně tak je to s nízkotučnými a polotučnými jogurty, přičemž volte ty, které obsahují živé jogurtové kultury, jež prospívají zažívání a střevům.

Čtěte také:

Jak je to s oříšky, pečivem, cukrem a solí?

Oříšky a semínka jsou dobrým zdrojem nenasycených mastných kyselin, vitaminů s minerály a stopových prvků. Z pečiva sáhněte vždy raději po tom celozrnném a tmavém nebo polotmavém, v němž je alespoň z 50 % tmavá (žitná, chlebová) mouka. Tyto typy mouky jsou díky úpravě pro vás a vaše nenarozené miminko vhodnější, podobně jak třtinový cukr je lepší než rafinovaný bílý.

Cukr rovněž můžete úplně nahradit medem, který je výborným a zdravým sladidlem. Solení je aktuálně v naší populaci naddimenzováno a je velkým problémem. Když jej omezíte a budete solit mořskou solí, uděláte pro své tělo v době těhotenství a šestinedělí velmi mnoho.

Oleje, vločky a sója jsou cool

Z olejů sáhněte po olivovém a slunečnicovém, které jsou zdravé a lehce stravitelné. Nezapomeňte ani na ovesné vločky, obilné klíčky, sóju a sójové produkty, které jsou všechny bohaté na výživné látky a mají mnoho vitaminů, minerálních látek a stopových prvků i vlákniny.

Denně si dopřejte ovoce a zeleninu

Každý den byste měla sníst minimálně jednu porci ovoce a jednu porci zeleniny. Bez nich by to nešlo a tělo by nedostalo to, co potřebuje. Ovoce je vhodné jíst kvůli obsahu jednoduchých cukrů dopoledne a zeleninu zase odpoledne. Tak tělo dokáže dobře zpracovat a využít obojí.

Kefír a podmáslí

Ty si dopřejte v těhotenství určitě, protože jsou nezbytným zdrojem vápníku a dalších výživných látek. Navíc zakysané výrobky dodávají zažívání a střevům tolik potřebná probiotika pro jejich bezproblémové fungování.

Pitný režim je podstatný

Stejně jako kvalitní strava je pitný režim neoddělitelnou součástí zdravého životního stylu, což platí dvojnásob právě v těhotenství. Správný pitný režim ale není jen o množství tekutin, ale i tom, jak správně během dne pít. Popíjejte tekutiny během celého dne a nikoli nárazově. Vaše tělo tak dostane stabilní dávky tekutin a bude dobře prospívat. A vy pak nemáte pocit žízně.

A jaká tekutina je ideálem?

Samozřejmě především voda. Také jsou to minerální vody, pramenité kojenecké vody nebo ovocné a zeleninové šťávy a džusy. Rovněž si můžete dopřát ovocné čaje, ale ty černé a zelené omezte na jeden šálek denně.

Vyhněte se naopak kofeinovým nápojům. Tedy kole, kávě a energy nápojům. Kofein totiž zvyšuje riziko potratu, obzvláště dáte-li si ho více než dva šálky denně. Nejrizikovějším obdobím je první trimestr. Nastávající maminky často trpí nízkým tlakem, což dobře reguluje bezkofeinová káva.

Tip pro vás

Současnost je výborná v neustálém pokroku, a proto ji využijte ve svůj prospěch i v těhotenství. Jak? Pořiďte si speciální výživu pro maminky. Jsou to speciální výživné nápoje – mléčné, ovocné či zeleninové, které jsou obohacené o veškeré potřebné minerální látky a stopové prvky, jež jako těhulka potřebujete.

25.10.2023 5:36 | autor: Pavla Košík Jelínková | zdroj: https://health.gov/myhealthfinder/pregnancy/nutrition-and-physical-activity/eat-healthy-during-pregnancy-quick-tips

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist