Drogy a alkohol v těhotenství

Drogová závislost v průběhu těhotenství je závažným zdravotním i sociálním problémem. Drogy způsobují komplikace během těhotenství a negativně ovlivňují vývoj plodu a stav novorozence. Nejzávažnější drogy pro novorozence jsou heroin a pervitin. Obě tyto drogy jsou na prvním místě v užívání drog na českém trhu.

Samotná drogová závislost není z genetického hlediska důvodem k umělému ukončení těhotenství. Problémem je, že těhotné narkomanky jsou často velmi mladé, bez partnera, bez zaměstnání a těhotenství je zjištěno pozdě, kdy už nelze podat žádost o interrupci. Pokud je těhotenství zjištěno až po 16. týdnu, je zmeškán i čas na provedení genetických testů, které by případně odhalily genetickou odchylku u plodu. Tím je komplikována i následná prenatální péče u těhotné. Většina narkomanek nepovažuje těhotenství za důvod ke změně chování. U žen závislých na pervitinu se často setkáváme s tím, že jsou přesvědčené, že situaci zvládají. U žen závislých na opiátech se o něco častěji setkáváme s tím, že se těhotná žena snaží o léčbu a substituci. 

Heroin

Heroin patří do skupiny opiátů. Způsobuje příjemné uvolnění a uklidnění, pasivní prožívání okamžiku a odstranění problémů každodenního života. Při předávkování může dojít k ospalosti, spánku, bezvědomí až smrti, protože tlumí centrum dýchání.  Heroin navozuje toleranci. To znamená, že závislý potřebuje stále větší dávku, aby u něj došlo k požadovaným účinkům. Při nedostatku drogy dochází k abstinenčnímu syndromu, který se projevuje bolestmi kloubů, svalů, pocením, zvracením, křečemi a teplotou. Těhotenství nebývá užíváním heroinu výrazně ovlivněno, ale často končí dříve.  Novorozenec má nižší porodní hmotnost a nižší Apgar skore v důsledku chronického nedostatku kyslíku během těhotenství. U novorozenců se častěji vyskytují vrozené vývojové vady. Heroin přechází placentou k plodu do jedné hodiny po podání. U plodu tlumí pohybovou aktivitu a hromadí se v plodové vodě. U 50 – 80 % novorozenců dochází k abstinenčnímu syndromu do 48 – 72 hodin po porodu. Pozdní abstinenční syndrom se vyskytuje u některých novorozenců až šestý den po porodu. Abstinenční syndrom novorozence se projevuje poruchami spánku, křečemi, teplotou, kýcháním, průjmem a zvracením. Děti, které se narodily matkám závislým na heroinu, mají mezi 3-6 rokem nižší tělesnou hmotnost i výšku a mají také nižší IQ.

Kokain

Kokain patří do skupiny psychostimulačních drog. Vyvolává euforii, stimuluje a zvyšuje sexuální apetenci. Kokain rychle prochází placentou a plod trpí nedostatkem kyslíku. Abstinenční syndrom u novorozence je kratší a méně intenzivnější než u opiátů. Plod vystavený kokainu během těhotenství se rodí s nižší porodní hmotností, má menší obvod hlavičky, kratší končetiny a častěji se u něj vyskytují vrozené vývojové vady močového a pohlavního ústrojí, srdeční vady a krvácení do mozku.

Pervitin

Pervitin patří v České republice k nejrozšířenější droze. Jeho opakované užívání vede k paranoidní psychóze. Užívání pervitinu v těhotenství vede k nedostatečnému zásobení plodu kyslíkem, zvyšuje riziko předčasného odlučování placenty a předčasného porodu. Abstinenční syndrom u novorozence je kratší a méně intenzivní ve srovnání s heroinem. Novorozenci a kojenci jsou ve větší míře ohroženi syndromem náhlého úmrtí.

Léčba a substituce

Úspěšnost léčby je většinou přechodná a záleží na vůli těhotné ženy. Náhlá abstinence je v těhotenství riziková. Ku pomoci mohou být protidrogová centra či ústavní léčba na psychiatrickém oddělení. K potlačení abstinenčních příznaků je používán metadon či léky obsahující látku buprenorphin ( Subutex). Metadon nenavozuje euforii, nemění vnímání reality a blokuje touhu po droze. Těhotná žena musí být zařazena v metadonovém programu, podle jehož pravidel je těhotné jedenkrát denně vydána dávka metadonu. Ale i metadon má svá rizika. Snižuje dýchací pohyby u plodu a zvyšuje jeho srdeční frekvenci. Nejbezpečnější je ukončení substituce ve druhém trimestru gravidity. V prvním trimestru hrozí u těhotné ženy užívající metadon vyšší riziko potratu a ve třetím trimestru vyšší riziko předčasného porodu. Trvání abstinenčního syndromu u metadonu je delší a novorozenci trpí častěji poporodními křečemi, vyšším tlakem a mají neklidný spánek. Do mléka přechází asi 3 % metadonu, proto je jeho dávka doporučována po večerním kojení. Finančně náročnější je substituce buprenorphinem. Oproti metadonu je výhodný v tom, že abstinenční syndrom je kratší a rychle odeznívá. Matce je povoleno kojit. Nevýhodou je, že substituce buprenorphinem je možná pouze při závislosti ve výšce 1g heroinu denně. Preparáty Subutex a Temgesic jsou během těhotenství hrazeny zdravotními pojišťovnami.

Alkohol

Alkohol je nejrozšířenější společensky uznávaná droga. V těhotenství prochází placentou k plodu a způsobuje u něj fetální alkoholový syndrom. Ten se projevuje zúženými očními štěrbinami, stlačeným kořenem nosu, krátkými nosními křídly, široce posazenými očnicemi, mentální retardací, srdečními vadami a malou porodní hmotností. Stanovit hranici konzumace alkoholu v těhotenství je velice obtížné. Bezpečná konzumace by měla být 100g alkoholu týdně, což představují dvě sklenice piva nebo vína denně.


18.3.2009 1:43 | autor: MUDr. Radka Gregorová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist