Je dobré dát dítě do jeslí?

„Jesle by si děti nevymyslely, zato školku ano,“ tvrdíval nestor dětských psychologů profesor Zdeněk Matějček. Za pravdu mu dává praxe i odborníci. Vždyť v jeslích se líbí jen pěti procentům dětí, naproti tomu ve školce až 95 procentům dětí.

„Jesle jsou pouze nouzové řešení. Je to potřeba rodičů,“ vysvětluje psycholog Jaroslav Šturma, předseda Českomoravské psychologické společnosti. „Naopak školku děti potřebují ke svému plnému rozvoji, potřebují poznávat své vrstevníky.“

První tři roky

Pro dítě je během prvního roku života nejdůležitější, aby se mu někdo láskyplně věnoval, aby bylo v chráněném prostředí nejbližší rodiny. V této době se tvoří nosný vztah, který bude dítě provázet celým jeho vnitřním i společenským životem. (Odborně se tomuto vztahu říká citové přilnutí nebo také anglicky attachment nebo boxing).

Během druhého roku života toto pouto dozrává a upevňuje se.

Musím do práce, co mám dělat?

Samozřejmě zmíněný ideál přírody není v dnešní době jednoduché dodržovat. Společnost nás tlačí často tam, kam možná úplně nechceme, ale holt musíme. Zpátky do práce. A co dál s dítětem?

Nejdůležitější je dítě na chvíle, kdy bude bez vás, postupně zvykat. Nástup do práce si naplánujte až po šestitýdenní adaptační době, kdy si dítě na školku či jesle zvyká. Pokud za tuto dobu nevymizí úzkost, určitě do práce nenastupujte. Vaše dítě je priorita číslo jedna.Když se budete chovat citlivě, nástup do kolektivu dítěti usnadníte. Buďte také důslední a plňte sliby, které jste dítěti dali.

Nesmíme opomenout ani důležitou úlohu tatínka nebo dalších nejbližších. Ti dávají mamince prostor k návratu do práce.

Do tří let je pro dítě však ideální být v kruhu nejbližší rodiny, nejvíce to respektuje jeho přirozenost.

Jesle a školky nejsou

Nedostatek jeslí a školek by podle doktora Šturmy mohly řešit dnes tolik diskutované mini-jesle anebo přátelská výpomoc. Jeden vychovatel by však neměl pečovat o víc než tři děti. Důležitější než vzdělání vychovatele a dokonalé hygienické podmínky je však jeho vztah k dětem.

Malé děti nepotřebují žádnou speciální výuku. V mini-jeslích nebo v rámci přátelské výpomoci s hlídáním by měl stačit zdravý rozum a pokud možno osobní zkušenost s mateřstvím.

Je to vždy na zvážení, protože nakonec je to vždy odpovědnost rodiče, kam dítě dá.

Jesle a stres

Z výzkumů vyplývá, že se dětem v jeslích více vyplavuje stresový hormon serotonin.

  •  Čtyři hodiny denně v jeslích znamenají pro dítě zátěž, se kterou se do usnutí vyrovná (serotonin klesne).
  •  Více než čtyři hodiny denně v jeslích způsobují takový nárůst serotoninu, jaký dětský organismus nedokáže odbourat. Znamená to, že dítě žije v trvalém stresu. To může vést k dlouhodobým problémům různého druhu.
Komentáře k článku
Počet komentářů: 6
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

To je mi moc líto siposko :o( Utrhlo by mi to srdce, snad si to později se synem vyhradíte a užijete jeden druhého víc. Matka (většinou samoživitelka), která se musí vrátit do práce kvůli vlastní existenci asi fakt nemá na výběr. V žádném jiném případě bych dítě do jeslí nedávala. Přijdu sice na rodičovské o kariéru ale nějakou slušnou práci si snad ještě najdu ! Nejsem ale samoživitelka a to se mi to mluví, že jo ? Věřím, že v jeslých mají dnes mnohem vyšši úroveň a péči. Stejně tak ale i v starobincích, chceteli pečovatelských domech. Aby se nám děti za tu naší "péči" v nejrannějším věku jednou na stará kolena "neodvděčili." Také budou mít své kariéry a budou muset živit rodinu...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

ja zijem v Belgicku, tu materska je len 14 tyzdnov po porode, pokial pred porodom je matka doma len tyzden, ak sa dieta narodi skor, skratia matersku (mne o 6 dni), rodicovska dovolenka je 3 mesiace, DIETA SOM MUSELA DAT DO JASLI!! malicke, inak by som nemala pracu, prijem, nesplatila by som hypoteku, nechcela som ho tam dat, dodnes sa tym trapim, 10 hodin denne je syncek v jasliach, ale nemam tu rodinu, nemam tu nikoho, kto by sa mi o dieta mohol starat namiesto jasli, tu je bezne, ze aj niekolkotyzdnove babo je v jasliach, som proti tomu, ale nemozem s tym nic urobit.. z plneho kojenia musel prejst na tuhu stravu za 2 tyzdne a od prveho dna musel byt v jasliach 10 hodin.. jasle je problem zohnat, takze vela vyberu nie je... bolo to hrozne, hlavne, ked este nevedel sam chodit stvornozky, musel byt tam, kde ho nechali., nedociahol na hracku.. zufale stavy som prezivala... preto mamy, ktore si mozete dovolit byt doma s detmi, budte!! ja vam budem v dobrom zavidiet..

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Pěkný den všem. Z mého pohledu již nejsou jesle tím, čím byly kdysi a nerad bych se pustil do složité diskuze vztahů, protože si myslím, že toto zasvěceně okomentoval např. již zmiňovaný profesor Matějček. Dnes už nejsou zařízením, které lze využít, když není dítě kam "odložit" jak píše dnešní web iDnes. Jesle mohou být svým profesionálním přístupem a péčí pomocnou rukou a doplňkem rodinné výchovy. Individuální přístup k dítěti je v jeslích základem. Rodiče nám přeci svěřují to nejcennější, co mají. Nerad bych, aby byl tento příspěvek brán jako reklama, ale v případě zájmu doporučuji navštívit stránky www.profamily.cz a rádi komukoliv ukážeme provoz dnešních jeslí a to nezávazně a kdykoliv. Kontakty jsou uvedeny na stránkách. Děkuji.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Myslím, že se to nedá takhle zobecňovat. Některé děti budou v jeslích spokojené, na druhou stranu jiným dětem se nebude líbit ani ve školce. Být tři roky mimo obor, pracovní proces je prostě moc a to mluvíme o jednom dítěti. Navíc Dr. Matějček byl proti jeslím v době, kdy to v nich vypadalo a fungovalo úplně jinak. Kdyby viděl dnešní jesle, dost možná by změnil názor.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Slíďáčku,
ty sis asi špatně přečetla článek, nebo jsi ho nepochopila. Matkám, co dávají děti do jeslí, tu nikdo nic nevyčítá. Dokonce se zde píše, že některé děti jsou v jeslích spokojené! Buď ráda, že s Honzíkem nebyly žádné problémy. Podle mě byl článek napsán velice citlivě. Díky za něj!

Obrázek uživatele Slíďáček
Slíďáček

Zásadně nesouhlasím s tímto článkem. Netvrdím, že jesle jsou kdovíjak prospěšné, ale situaci s každým dítětem je nutno posuzovat individuálně. Třeba můj Honzík v jestličkách byl a je a zatím jsme neměli větší problém. Naopak se v jesličkách učí spoustu užitečných věcí, které vidí u svých vrstevníků. A to nemluvím o vzdělávacím programu, který bych mu nemohla sama při nejlepší vůli poskytnout, protože nemám patřičné vzdělání. Stresovaný tedy rozhodně není.
Skoro to vypadá, že se tady snažíte v matkách vyvolat pocit viny zato, že jdou do práce místo toho, aby byly doma s dítětem. Když píšete článek, měli byste zohlednit názory všech stran. Odborníci jsou sice užiteční, ale není nad zkušenosti samotných matek, že?

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené