K čemu přirovnat porodní bolesti?

VÁŠ DOTAZ Zajímalo by mne, k čemu se dají přirovnat porodní bolesti. Jsou jako silné menstruační bolesti nebo jako bolesti při střevních potížích? Je cítit řezání nebo je to pocit jako byste měla prasknout? Moc bych si přála mít dítě, můj partner o tom stále mluví. Já se ale strašně bojím vůbec přijít do jiného stavu jen proto, že všude slyším jak je porod bolestivý. Chápu, že je pro každého jiný, ale druh té bolesti bude snad stejný. Zuzka
foto: istock.com

Odpovídá MUDr. Helena Máslová, psychogynekoložka:

Porodní bolesti jsou velmi specifické a příliš se nepodobají běžně prožitým bolestem (zlomená ruka, menstruační bolest, atd.). Jde o bolesti, které při normálním (přirozeném) průběhu porodu jsou vnímány v nižších oddílech mozku a ženou jsou vnímány jakoby v oparu. Také funguje jakási retrográdní amnézie prožití tohoto druhu bolesti – žena je v okamžiku porodu zapomene.

Čtěte také:

Probíhá-li porod necitlivě a ženě se nepodaří upadnout do porodní somnolence, pak porodní bolesti vnímá plným vědomím na úrovni šedé kůry mozkové a z toho je pak ono pověstné nezapomenutelné porodní utrpení.

Doporučuji například zhlédnout film nazvaný Orgasmický porod, kde je popisováno až extatické prožívání porodu coby krásného zážitku. V každém případě platí, že strach není dobrým průvodcem ani milostného ani reprodukčního chování ženy.

 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 10
Obrázek uživatele OlivaIva
OlivaIva

Ahoj, čekám první a ségřina kolegyně mi poradila tuto pomůcku: http://www.aniball.cz/
Prvorodička a porod zvládla za 3 hodiny bez nástřihu, bez poranění a že super zážitek. Rozhodně jdu do toho taky a už se na porod i těším :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahojky. Já za sebe musím říct, že jsem měla dobrý porod. Rodila jsem poprvé a také jsem se bála jak to bude probíhat, bolesti a podobně, ale šlo to hladce, alespoň podle mě. Bolesti mi začali ve 2 ráno a byly v nepravidelných intervalech a ani to nijak nebolelo,spíš taková křeč chvilková.Asi jako když bych měla průjem nebo tak něco. poté se začali zkracovat a stupňovat ale stále to nebylo nejhorší. do porodnice jsem jela až v 8ráno už otevřená na 6cm a verunka se narodila v 10:35. Strašně jsem se vždy bála injekcí a bolest mi vždy vadila. Ale u porodu jsem na to nějak nemyslela. Asi nejvíc jsem vnímala ty poslední kontrakde před tlačením ty už jsou silnější, a tlačení samotné mě nebolelo, tlačí se při kontrakci takže já musím říct že jsem to ani necítila,a když jsem viděla Verunku venku tak mi i ta bolest co byla před tlačením, byla úplně jedno.Myslím, že když rodička správně dýchá a poslouchá rady porodního týmu tak to jde vždy lépe než když křičí a nadáva (mě aspoň můj porodník radil a pomáhalo to, spravné "rozdýchání kontrakce, kdy tlačit- super) Být vámi, otěhotnění se vůbec nebojím, je to opravdu krásné těch 9 měsíců.a kdo to nezažil tak to nikdy nepochopí. APorod tak to už je jen závěr a ten hodně rychle "přebolí".Verunka má 7 týdnů a já už se těším na druhé těhotenství a porodu se nebojím. Na to že jsem se vyvrátila i když jsem se řízla při krájení cibule ...hmmm.Musím říct že porod jsem zvládla na jedničku ;) a vím že každá žena to zvládne, ono pak už ji ani nic jiného nezbyde. :) přeji ať se všem vydaří "bezbolestný" porod a hlavně bez komplikací. těch pár bolístek stojí za to až uvidíte své miminko na světě ;)

Obrázek uživatele ivi8
ivi8

Ahoj všem! jsem nyní ve 30 týdne těhu takže díky za články o porodu. Bojím se ale těším se na malou tak vím že s pomocí manžela a nemocnice to zvládnem :-)
Jinak k těm opěrkám na nohy...v Jablonecké nemocnici jsou.sestra říkala že záleží na mamince zda je použije či nikoli..pak tedy za pomoci rukou si drží nohy sama.

Obrázek uživatele Bramborák
Bramborák

dá se říct, že mě porod v podstatě vubec nebolel...ano ze začátku byly kontrakce velmi podobné silné menstruační bolesti, ale to měly ještě intervaly 10min...alespoň jak vzpomínám když se zkrátili po 5ti minutách tak už to tak strašné nebylo - aspoň mi to tak nepřišlo no a když už byly po pul minutě...no nepříjemné to bylo, ale k bolesti bych to nepřirovnávala, šlo jen o to správně dýchat a ne jak prý některé nastávající maminky místo dýchání křičí a nadávají - mě stačilo tisknout a postupně odkrvovat manželovi ruku:-) vzhledem k tomu, že už jsem z bolestí byla vyčerpaná nechala jsem si píchnout epidurál, což byla taková uleva že jsem skoro usla, ale bylo to jen pro to otevírání, které v mém případě trvalo docela dlouho...na samotný porod, tj. druhá fáze porodní se nic utišujícího ani dát nedá, protože to jednak opravdu nebolí a jednak by snad ani rodit nešlo...pobavily mě některé mé kamarádky, které i jakožto prvorodičky porodily během 4h a nestihli jim ani ten epidural dat...nebylo k čemu, když se tak rychle otevřely:-)samotný porod opravdu vubec nebolí, mě osobně bolelo nejvíc šití po nástřihu, ale to už vydíte své spokojené miminko tak na to skoro nemyslíte...hlavně ta uleva!:-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, i já bych ráda se svou troškou do mlýna. Rodila jsem loni poprvé. Na porsd s manželem vzpomínáne velmi rádi. Měla jsem nadstandartní pokoj, vlastní pokoj, wc a hlavně klid. Bolesti nebyly tak strašné jak jsem si myslela, takové velmi silné menstruační v mém případě. Mezi kontrakcemi jsem se snažila spát co to šlo. Musím říct, že jsem byla naprosto perfektně připravená z kurzu. Kurz doporučuji všem kamarádkám. Žádnou nějakou víkendovku. My jsme chodili s manželem 4 měsíce do kurzu a probrali jsme tam úplně všechno, kojení, oblečky, 6nedělí apod. včetně návštěvy porodnice. Je pravda, že jsem měla štěstí a porod jak po másle, ale věděla jsem co se děje a co se bude dít a opravdu mě nic nepřekvapilo. Od prvních bolestí za 5 hod. bylo po všem. Čeho jsem se bála nejvíc - bolesti při tlačení, tak to nebolí vůbec. Držím všem nastávajícím maminkám pěsti a nebojte se, miminko stojí opravdu za to!!!

Obrázek uživatele snoubenka
snoubenka

Ahojky, chtěly bych reagovat na evahubackova74.
také jsem chtěla rodit do vody, umožnuje to orlickoústecká porodnice, kde jsem před 7 měsíci porodila dceru, ale nakonec z toho sešlo.
Už v těhotenství, jsem pátrala na možnostech ženy jak a kde rodit a stejně jako vás mě zaujal porod do vody. Traduje se, že voda UVOLŇUJE NADNÁŠÍ TLUMÍ BOLESTI A ŽE JE TO PŘIROZENĚJŠÍ PROSTŘEDÍ HAVNĚ PRO DÍTĚ, KTERÉ VE VODĚ PLAVE TĚCH 9 MĚSÍCŮ.
Ptala jsem se na názory jak gynekologů v poradně, ten mi to doporučil,a le jen ve fázy uvolnovací a otvírací, samotnou dobu vypuzovací, porod,nedoporučil a to z důvodů možých komplikací, které se můžou přihodit nahodile, i když celé těhotenství probíhalo ok. (může se omotat pup šnura.....) a doktor potom pořádně nevidí, co se v těle děje. a z toho jsem měla strach, proto jsem si raději dopřávala v době porodních bolestí teplé až horké sprchy, jak dlouho jsem chtěla a porod proběhl klasicky. Trochu se mi pozastavily kontrakce, museli mi napíchnout kapačku a malá nechtěla vylést. Vždy vyjela a pak zajela joko když ji vtáhne něco spátky, bylo to jako na houpačce, sem tam. Sestra mi musela zatlačit na břicho a ani nástřich mě neminul, no úzká pánev. Ale vše proběhlo v pořádku.
Ještě bych se chtěla vrátit k tomu, že jsem prodělala NORMÁLNÍ POROD: Když jsem rodila před 8,5 lety měli na porodním sále kozu i s opěrátky na nohy, což bylo fajn, člověk se o ohy nemusel starat. Když jsem rodila lono 2010, držáky na nohy už tam nebyly, takže jsem si nohy musela držet sama pod koleny nebo mi asistoval přítel, který mi držel jednu nohu a druhou mi držela sestra já se držela rukama madel a tlačila. bylo mi sděleno, že se tam již ony podpory na nohy nedávají a to z tohodůvodu, že když je tam ženy mají tlačí údajně do noh a né do porodních cest. Což mě udivilo a myslím si o tom své.
V porodnici pak bylo zajímavé dívat se maminkám na nohy, kde jsme snad každá měli pod koleny modřiny jak hrom, od toho, jak jsme si musely držet nohy. Přijde mi to prostě nesmyslné.
ve stejném roce 210 rodila i moje kamarádka a to v Austrálii, kam se provdala a prý tam ty podpory pto nohy taky nemaj!

Obrázek uživatele Hawy
Hawy

Je fakt, že každý porod je jiný...a neplatí to, že když jste už rodili, že je to rychlejší či lehčí. Syna jsem rodila 6 hodin a dceru teď v říjnu 8 hodin a bolelo to prostě jako bolí porod. Jak říkají porodní asistentky: Bez bolesti to nejde. A to je pravda. Nedivím se, když se někdo bojí, ale když už těhotné jste, není zapotřebí se stresovat myšlenkou na bolesti při porodu. Jak říkám já "když to šlo dovnitř, půjde to i ven!" A za to utrpení to stojí, po prosdu všechna bolest ihned zmizí a je tam jen ten krásný pocit, že držíte v náručí své vlastní dítě, dokonalé a krásné...nestojí to za těch pár hodin bolesti?:-)

Obrázek uživatele Evík
Evík

Ahojky já mám zkušenosti z dvou porodů a nyní v dubnu do toho jdu potřetí.Jedna dcera té bude v Lednu patnáct přišla na svět po dvanácti hodinách ztoho vlastní porodní bolestl byli snad jen dvě hodiny v oblasti konečníku.Druhá dcera(v létě jí bude čtrnáct)se narodila tři a půl hodiny po prasknutí plodové vody.Z toho bolesti byli pouze hodinuv oblasti kříe.Každé těhotenství probíhá jinak stejně tak i porod.Porodu sem se bála pouze poprvé a nyní se na něj dokonce těším.Vždyť i ta sebe větší bolest jednou přejde a výsledek stojí za to.Když sem šla rodit poprvé tak sem si říkala PŘEŽILI TO JINÉ,PŘEŽIJU TO TAKY.A v dnešních časech existuje plno utišujících prostředků a porodních poloh že se žena nemá pomalu čeho bát.K třetímu porodu sem zvolila nemocnici kde si žena může sama zvolit v jaké poloze bude rodit,což sem před těmi čtrnácti a patnácti lety nemohla.Nyní přemýšlím nad porodem do vany což prý je velice příjemné.Opravdu se není čeho bát.Hlavu vzhůru a do toho.

Obrázek uživatele snoubenka
snoubenka

Dobré ráno, mám za sebou již dva porody a každý byl jiný. Nevím, zda je to tím, že jednou to byl kluk a druhá byla holčička:-).
Syna jsem měla relativně brzo ve 20letech a byla jsem nezkušená, ale porodu jsem se nebála...člověk neví, co čeho jde a spoléhá na instinkt a doktory. Myslím, že jsem jela do porodnice zbytečně brzo kole 10 dopoledne a syn přišel na svět ve 14,05h. Na první porod to není zlé..za 4 hodinky odrodit. bolesti jsem měla jen v oblasti břicha taková silnější menstruace. Sestřičky se mě furt ptaly, zda necítím bolesti u konečníku, jako když potřebujete na velkou, ale nic jsem tam necítila. Vytlačit syny byla trochu fuška byl na mě dost velkej 3,5kg a trošku na bok otočenej, takže mi sestřička tlačila na břicho a šlo to. Samotný porod, kdy dítě leze ven(má už hlavičku venku) mě nebolel...vůbec si to nepamatuju. ŽÁDNÉ UTĚŠUJÍCÍ LÉKY JSEM NĚMĚLA A ANI BYCH NECHTĚLA! Takže pocit z prvního porodu byl docela dobrý, sice jsem byla nastřihnutá, ale to se zahojilo.
Dceru jsem na svět přivedla 1.6.2010 po 8 letech od prvního porodu. Ani tentokrát jsem se porodu nebála, člověk si to nesmí připouštět. tentokrát jsem jela do porodnice až jsem si byla tak nějak jistá, že už je ten pravý čas, abych nemusela zbytečně trávit čas na hekárně. do porodnice jsme dojeli asi v půl 1 ráno a dcera přišla na svět v půl4 ráno. Bolesti byly temtokrát jiné v oblasti kříže, ale pomohl mi gymnastický míč. Byla to taková tupá a zvláštní bolest jako když se vám něco skřípne, ale po kontrakci to zase ustalo. Nebylo to nic co by se nedalo vydržet.....MUSÍ SE TO VYDRŽET. vše se pak smaže tím, krásným pocitem nově narozeného dítěte.
je to už tak od přírody udělané, že ne vše okolo porodu žena zázem zapomene jakmile na svět přivede dítě. Dobré je navštěvovat předporodní kurzy a nemyslet na to. Brát to jako krásný dar a užívat si celé těhotenství až do konce.
dítě vám vše vrátí.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Zdravím, porod jsem prožívala v relativně bdělém stavu. Pamatuji si prakticky vše včetně té bolesti. A i tak se to dalo přežít. Bylo to pár hodin utrpení, které vedou k něčemu tak krásnému jako je vlastní dítě, které přináší pocit štěstí a blaženosti. Já osobně jsem největší bolesti pociťovala v oblasti konečníku. Byla to bolest, jako by se můj syn měl narodit právě tam. Chvilky mezi kontrakcemi byly tak krátké, že jsem je prakticky nevnímala. Zní to hrozně, ale už se těším na další. Syn je už víc jak půlroční a je kouzelný. Hned příští rok bych chtěla mít další miminko a na porod?....na ten se docela i těším.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené