Když zatvrdne mléko

U kojících žen je častou komplikací retence mléka neboli zatvrdnutí prsu. Ve většině případů dochází k retenci mléka v nejvzdálenějším místě prsní žlázy od bradavky. Příčinou bývá vrozeně zúžený vývod a nedokonalé vyprázdnění prsu, mléko se v této oblasti nahromadí a tato část prsu zatvrdne. Žena obvykle nejdříve pociťuje v postižené části prsu nepříjemný tlak, který přechází v bolest.

Zatvrdnutí není zánět

Zatvrdnutí prsu může být zarudlé, výjimkou nejsou ani vysoké teploty až 40 °C. Často je retence mléka zaměňována za infekční zánět prsu neboli mastitidu. Při retenci mléka ale není bradavka poraněna, ani její okolí, které je vstupní branou infekce

Jak tomu předcházet

Nejúčinnější prevencí vzniku retence mléka je dokonalé vyprazdňování prsu při kojení. Když už k zatvrdnutí dojde, kojení z postiženého prsu se rozhodně nepřerušuje. Mezi kojením prs ledujte nebo přikládejte studený tvaroh, který po zaschnutí vyměňujte.
Před kojením prs nahřejte a namasírujte. Masáž se provádí krouživými pohyby od bradavky směrem k zatvrdlému místu. Pokud se během kojení prs nevyprázdní, odsajte zbylé mléko pomocí odsávačky. Je-li retence doprovázena teplotou, je vhodné užívat paracetamol nebo ibuprofen. Když se prs do 48 hodin nevyprázdní, může i samotná retence vést k zánětu vyžadujícímu podávání antibiotik.

17.3.2011 11:07 | autor: MUDr. Radka Gregorová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist