Novorozenecká žloutenka

Novorozenecká žloutenka je způsobena rozpadem červených krvinek (erytrocytů) dítěte, z nichž se následně uvolňuje krevní barvivo (hemoglobin). Novorozenecká žloutenka se objeví zhruba ve třetím až čtvrtém dni života u více 50% novorozenců.
foto: istock.com

Jaký je důvod žloutenky?

Novorozenec má z nitroděložního života přebytek krvinek, v krvi novorozence je tak přechodně vysoká hladina rozpadových látek. O vyloučení rozpadových látek z těla se starají játra, následně jsou tyto produkty odvedeny žlučí do střeva a formou stolice ven z těla. Potřeba odstranit rozpadlé červené krvinky je však mnohem vyšší než samočistící schopnost organismu, a tak se část rozpadových produktů (zejména bilirubin) ukládá v kůži a zbarvuje ji do žluta. Novorozenecká žloutenka následně u jinak zdravého dítěte sama během několika dní odezní.

Prevence a léčba

Nejlepší prevencí novorozenecké žloutenky je časté kojení - kojený novorozenec se ttiž snadno zbavuje smolky, která bilirubin obsahuje. Tím je bilirubin z těla vyloučen, nedostane se do krve a novorozenecká žloutenka nenastává.

Nejjednoduším způsobem léčby novorozenecké žloutenky je léčba modrým světlem, které bilirubin rozkládá. Ve velmi vážných případech novorozenecké žloutenky je nutné přistoupit k výměnné krevní transfuzi. Základem léčby novorozenecké žloutenky je samozřejmě odstranění příčiny, tedy léčba infekce či řešení vrozené vady.

Pokud hladina bilirubinu překoná určitou stanovenou hladinu, je nutné přistoupit k léčbě novorozenecké žloutenky. Vyšší hladina bilirubinu by totiž mohla způsobit poškození mozkových buněk dítěte.

Průvodní jevy

Novorozenecká žloutenka obvykle provází komplikované stavy novorozence (nízká porodní hmotnost, infekce, ...). U těchto případů se novorozenecká žloutenka může objevit již v prvním dni života a trvat déle.

Zdroj: vseozloutence.cz

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené