Apgar skóre aneb Hodnocení novorozence po porodu

Apgar skóre je základní hodnocení stavu, v jakém přišlo vaše miminko na svět. Co znamená?

shutterstock_638374354-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Miminko po narození

Zdravotní stav novorozence po porodu závisí na jeho zralosti, průběhu těhotenství, funkci placenty během těhotenství a stavu plodu v děloze bezprostředně před porodem a při průchodu porodními cestami.

V první, páté a desáté minutě hodnotí na porodním sále stav novorozence sestra nebo dětský lékař.

Apgar skóre

K objektivnímu posouzení slouží skóre podle anestezioložky Apgarové, tzv. Apgar skóre. To je základní a první hodnocení, které dostává každý novorozenec po narození.

Co se hodnotí?

Základní životní funkce, počet tepů srdce, dýchání, ale i to, jak je celkově komponovaný nervosvalový systém, tedy napětí svalů, odpověď na podráždění, a barva kůže, která odráží zásobení těla kyslíkem (každý novorozenec má těsně po porodu fialový nádech kůže, která postupně zrůžoví). Stav se vyjadřuje body od nuly do dvou.

Výsledek hodnocení

Čím lepší je stav dítěte, tím více má bodů:

  • 8–10 bodů odpovídá zdravému novorozenci, který je po porodu bez potíží,
  • 5–7 bodů znamená, že novorozenec má při příchodu na svět určité potíže s přizpůsobením se novým podmínkám, většinou jsou však přechodného rázu,
  • Méně než 5 bodů mají novorozenci s porušenými základními životními funkcemi, kteří vyžadují neodkladnou lékařskou péči, jako je obvykle resuscitace a stabilizace dítěte s podporou dýchání v inkubátoru.

Další vyšetření

V případě operativního porodu, nebo je-li Apgar skóre nízké, pomáhají k posouzení stavu novorozence laboratorní vyšetření, jako je především stanovení vnitřního prostředí a krevních plynů, ze vzorku pupečníkové krve, tzv. Astrup.

Hodnoty tohoto vyšetření vypovídají o zásobení tkání (a tím i životně důležitých orgánů) kyslíkem a ukážou případnou míru kyslíkové nedostatečnosti plodu během porodu, tzv. hypoxii plodu.

Čtěte také:

Velká neznámá

Každý rodič má pocit, že když je zdravý, musí se mu zákonitě narodit zdravé dítě. Případný neúspěch mnohdy svaluje na porodníky. Ne vždy je však porodník vinen.

Stav dítěte po porodu můžeme přirovnat ke špičce ledovce, kde větší část dějství, kterou jsme nemohli sledovat, se odehrála někdy v průběhu těhotenství. Apgar skóre a Astrup jsou jedny z mála metod, jak objektivizovat stav při a bezprostředně po něm.

Sama o sobě ale tato hodnocení ještě nic nevypovídají o tom, jak se bude dále dítě vyvíjet.

28.6.2023 4:31 | autor: MUDr. Martin Gregora | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci MUDr. Martinem Gregorou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist