9 znepokojujících, ale úplně normálních věcí, které se dějí s vaším miminkem

Vše kolem miminka je pro nás nové. A některé věci nám mohou i znepokojit. Podívejte se, kdy je potřeba chvátat k lékaři a kdy můžete zůstat v klidu doma.

miminko-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Vyrážka ve vláscích

O co jde?

Na hlavě miminka se objeví nažloutlé šupinky, které se odlupují. Tento kosmetický problém se nazývá seboroická dermatitida neboli seborea, je zcela běžná a zpravidla vymizí během několika prvních měsíců života dítěte. Proč vzniká, nikdo neví jistě, ale je zde souvislost se zvýšenou činností mazových žláz. Maminky tento problém řeší používáním speciálních šamponů, krémů, olejíčků a pomoci může i potírání mateřským mlékem a následné šetrné vyčesávání.

Kdy se obávat?

Se seboreou si obvykle starosti dělat nemusíte. K lékaři je vhodné se vydat v případě, když se rozšíří mimo hlavičku děťátka, do obočí a dále na tělo a zdá se být čím dál závažnější.

Miminku rostou prsa?!

O co jde?

Za zduřením prsních žláz u novorozeného miminka (chlapců i dívek) stojí hormony, jejichž působení bylo v děloze vystaveno a které získává i prostřednictvím mateřského mléka při kojení. Z prsou miminka může dokonce odtékat i mateřské mléko. Je to naprosto normální jev a samo to během několika dní ustoupí.

Kdy se obávat?

Pokud se ke zduření přidá i zarudnutí a miminko má navíc zvýšenou teplotu (horečku). Toto může být příznakem něčeho vážnějšího a je na místě navštívit lékaře.

Oteklé genitálie

O co jde?

Pokud jste porodila chlapečka, mohla jste si všimnout, že jeho genitálie jsou výrazně větší, než byste asi očekávala. Konkrétně varlata. Na vině je nahromaděná tekutina ve vaku kolem varlat (tzv. hydrokéla). Holčička zase může mít i několik dní po narození zduřelé stydké pysky. Důvodem jsou opět hormony.

Kdy se obávat?

U holčičky v případě, že otok ani za několik dní po narození nezmizí. U chlapečka tehdy, pokud se hydrokéla do přibližně dvou let nevstřebá – bude nutné problém řešit chirurgickou léčbou.

Krev v pleně holčiček, ale někdy i chlapečků

O co jde?

Objevení i nepatrné stopy krve v plence dítěte rodiče vyděsí téměř k smrti. Pravdou ale je, že to není vždy důvod k poplachu. U holčičky za krev v plence mohou opět hormony, jejichž působení byla vystavena v děloze – jedná se o tzv. pseudomenstruaci (z pochvy odchází krví zabarvený sekret, u některých holčiček i krev). Je to známkou správného vývoje pohlavních cest a brzy to odezní. Dalším důvodem, proč se v plence dítěte může objevit krev, je obzvláště tvrdá stolice, která mohla způsobit drobné poranění, na vině mohou být také opruzeniny.

Kdy se obávat?

Pokud si důvodem krvácení nejste jisti, je vždy nejlepším řešením navštívit lékaře, který jej objasní.

Podivné zvuky

O co jde?

Nejen pláčem dokáže miminko dělat rámus. Umí to i jinak a spousta novopečených rodičů je těmito podivnými zvuky zaskočena. Miminko chrochtá, sténá, funí, zkrátka vydává všelijaké legrační zvuky. Není ale proč se znepokojovat. Všechny tyto podivné zvuky jsou způsobeny nosními dírkami dítěte, které jsou ještě úzké, a když v nich uvízne hlen, můžete slyšet tyto zvláštní zvukové efekty. Stačí děťátku vyčistit nosánek (odsát hleny) a je po „problému“.

Kdy se obávat?

Pokud se chrochtání objevuje s každým nadechnutím a máte pocit, že má děťátko s dýcháním potíže. V tomto případě neprodleně vyhledejte lékaře.

Čtěte také:

Záchvaty kýchání

O co jde?

Nezapomeňte, že děťátko je na světě teprve krátkou dobu, na spoustu věcí je mimořádně citlivé a musí si zvyknout. Takže pokud se u něj dostaví salvy kýchání, ale není nemocné, pravděpodobně se jen snaží vypudit cizí částice, které se dostaly do jeho nosních dutin. Rozkýchat se miminko může i při pohledu do světla, například venku na sluníčku. Dalším důvodem může být snaha zbavit se nadbytečných hlenů nebo dokonce plodové vody z dýchacích cest.

Kdy se obávat?

Pokud kýchání doprovází sípání. Může se jednat o alergii nebo něco jiného, co bude vyžadovat léčbu. Miminko by měl určitě vyšetřit lékař.

Náhodné trhavé pohyby

O co jde?

Miminko klidně leží (spí) a najednou sebou trhne, rozhodí ručičky a je strnulé. Následuje přitažení ručiček zpět k tělu a pláč. Možná vás to vyleká, ale jedná se o normální fyziologický reflex (Moroův reflex), který zkouší mozkovou a nervovou funkci miminka. Tato úleková reakce obvykle vymizí do 4. měsíce věku dítěte.

Kdy se obávat?

V případě, že budou trhavé pohyby u miminka přetrvávat i nadále, anebo se naopak neobjeví vůbec. Obojí by mohlo znamenat, že něco není úplně v pořádku (porucha vývoje, poškození mozku). Určitě byste se tedy měli poradit se svým lékařem.

Zvláštně tvarovaná hlavička

O co jde?

Porod je těžký úkol nejen pro maminku, ale také pro její miminko, které musí projít porodními cestami. A tak není divu, když je miminko po narození trochu „pomuchlané“. Vzhledem k tomu, že je hlavička dítěte měkká a poddajná, může během porodu dojít k její deformaci. K panice ale není důvod. Ve většině případů deformita lebky miminka během několika dnů sama zmizí.

Kdy se obávat?

I když k deformitě hlavičky miminka nedojde během porodu, stále ji může získat později – při dlouhodobém ležení na zádech (při upřednostňování jedné polohy hlavičky). Pokud jste podnikli veškerá opatření a vyzkoušeli všechny možné způsoby, jak zabránit zploštění hlavičky, a přesto máte pocit, že něco není v pořádku, poraďte se se svým lékařem.

Moje miminko šilhá

O co jde?

Jelikož miminko po narození ještě nemá úplně vyvinuté zrakové funkce a neumí oční svaly ovládat, je normální, když občas zašilhá nebo mu takzvaně „ujede očičko“. Upravit by se měl zrak miminka do přibližně šesti měsíců věku.

Někdy se však může jednat jen o pouhý klam, takzvaný pseudostrabismus, kdy za zdánlivým šilháním stojí širší kořen nosu miminka.

Kdy se obávat?

Pokud máte pocit, že děťátko šilhá i po půl roce. Měl by ho vidět lékař a vyloučit případnou oční vadu.

12.1.2023 5:13 | autor: Petra Frajová | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci se zkušeným pediatrem.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist