Pleny - látkové nebo jednorázové?

Než vyrostou z plenek, vyprodukují naši nejmenší až tunu nerecyklovatelného odpadu. Ušetřit rodinné finance i přírodu anebo vsadit na jednoduchost a větší pohodlí? Tyto a další otázky si kladou rodiče, kteří s narozením potomka začínají řešit otázku mnoha dalších měsíců: pleny.

„Před narozením dcery jsem od tchýně dostala šedesát látkových plen a dodnes leží ve skříni tak, jak jsem je tam tenkrát položila,“ vzpomíná matka jedenáctileté dcery Monika Pospíšilová. V tom, jaké plenky bude její dcera nosit, měla jasno hned.

„Látkové pleny nejsou tak pohodlné, dítěti se posouvají, když se jen trochu počurá, je mu to nepohodlné a je to cítit. A navíc, i látkové pleny jsou poměrně finančně náročné, vezmeme-li v úvahu výdaje na prací prášek, vodu v pračce a energii,“ vypočítává. 

Stejný názor má i Petr Kadlec, otec dvou synů, ročního a tříletého. „Za tu dobu, co nosí synové plenky, jsme ani jednou nesáhli po těch látkových,“ konstatuje. Na dobu, kdy jednorázové plenky vůbec nebyly k dispozici, vzpomíná matka dvou dětí a babička tří vnuků šedesátiletá Radka Chocenská. „S praním látkových plen jsme problém neměli. Největší problém ale byl, že ty plenky vůbec nedržely na místě, pořád se dětem posouvaly a hned byly mokré,“ říká.

Oba mladší rodiče se shodují na tom, že látkové pleny určitě hrají roli například v situaci, kdy dětská lékařka rodičům doporučí, aby dítěti několik takových plenek dávali kvůli správnému růstu kyčlí. „Ale dceři bych je dala navíc, na plenky jednorázové,“ dodává Monika Pospíšilová.

Hovoří-li o jednorázových plenkách, jediný problém zmínění „mladší“ rodiče vidí v možné alergické reakci na tyto pleny a jejich parfémovaný či jinak upravený povrch. Podobné alergie se však podle alergoložky Ireny Krčmové vyskytují zejména u dětí, které už dříve trpěly například ekzémy nebo měly od narození velmi citlivou pokožku. „Že by ale mělo dítě vyloženě alergii na nějaký typ plenky, s tím jsem se, nesetkala,“ dodává lékařka. I v případě, že používáte jednorázové plenky vaše děťátko je hned po narození v kontaktu s řadou látek – oblečením, povlečením v postýlce, šátkem na nošení a podobně. Nejste si jisti, zda má vaše děťátko citlivou pokožku? Raději neriskujte a používejte prací prostředek, který je šetrný a navíc také dermatologicky testovaný, bez barviv a vonných látek, například Persil Sensitiv. Ten je kromě silného pracího účinku chrakteristický svou jemností k dětské pokožce také díky obsaženému výtažku z Aloe Vera.

Výhody látkových plen:

 •  nižší cena
 •  možnost praní, recyklace
 •  menší zatížení životního prostředí
 •  citlivost k dětské pokožce

Nevýhody látkových plen:

 •  horší fixace
 •  práce s praním a vyvářením
 •  výdaje za prací prášek a energie
 •  horší savost

Výhody jednorázových plen:

 •  jednoduchá manipulace
 •  pohodlné „prostředí“ pro dítě, možnost svobodnějšího pohybu dítěte
 •  možnost plenu po použití vyhodit, lepší hygiena
 •  vyšší savost
 •  dobrá fixace

Nevýhody jednorázových plen:

 •  vyšší cena (cca 250 až 380 Kč za 56 kusů)
 •  větší zátěž životního prostředí (každé dítě, které nosí jednorázové plenky, za svůj „plenkový“ život vyprodukuje až tunu nerecyklovatelného odpadu)
 •  riziko opruzenin u příliš pevných a neprodyšných plenkových kalhotek

Odkaz na testy jednorázových plenkových kalhotek v MF Dnes:

http://data.idnes.cz/soubory/ekonomika/A050121_VEN_PLENKY.HTM

Komentáře k článku
Počet komentářů: 13
Obrázek uživatele Eliss
Eliss

Já používám látkové pleny protože jednorázové malý pročůrával a nakonec jsem ráda že jsem na ty látkovky přešla protože jsem zjistila že jednorázové pleny vyjdou na mnohem víc peněz než když látkujete a teď už se dělají ty pleny vše v jednom (já používám přímo tyhle http://www.gagapleny.cz/gagapleny/eshop/1-1-PLENY-AIO-New) takže to použití není o nic složitější a určitě jsou pohodlnější i pro miminko, a tyhle co mám jsou jednovelikostní (mají patentky a gumičky kolem nožiček) takže jak malý roste nemusím kupovat větší pleny.

Obrázek uživatele Týna
Týna

My jsme koupili bambusové látkovky od firmy B'bies a jsme s nima moc spokojeni. Náš doktor nás potěšil, když řekl o našem klučíkovi, že má kyčle jak z učebnice, a že na další kontrolu už nemusíme. Samozřejmě, jak je psáno v předchozím příspěvku, je to asi jen jeden z faktorů, ale i tak nás to jen utvrdilo v naší volbě. Máme bambusové LouBambou a TE2 a jak již bylo psáno, používání takovýchto plenek "vše v jednom" je opravdu jednoduché a praktické. Tak snad se více maminek přidá do našich řad a udělá něco pro ekologii a zdraví svých dětí. :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Zdravím ve spolek a dovoluji si vložit svůj osobní názor na pleny..
Čekám třetí dítě a hodlám používat hadrové plenky. U první dcery jsem jednou vyzkoušela papírové plenky zn.pampers a hned se mi osypala, takže sem na dále měla pouze hadrové a nebyly žádné problémy, jasně, prala sem, žehlila a sušila ... U druhé dcery sem zlenivěla a dala papírové. Kyčličky se jí vůbec neutvářely tak pěkně a navíc třísla jí bolej do dnes (a to už je jí 15 let) Jasně, nemuselo to být tím, ale i mohlo. A tak nyní sem u třetího potomka rozhodnuta používat hadrové a nic neriskovat. Papírové mít pouze na delší výlet či návštěvu.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Nezlobte se na mě, ale tenhle článek je naprosto o ničem. Jsem "mladá matka" je mi 21 let a používáme látkové pleny. Ikdyž jsem plenovkou výbavu pořizovala úplně novou (holt po nás nic nezbylo, ikdyž ty byly se savostí na tom nejlépe), stačilo nakupovat postupně a hlavně si o tom něco nejperve přečíst.
Jaké bylo překvapení starší generace, že dnes již nejsou jen klasické čtvercové pleny, ale dělají se pleny vícevrstvé, kalhotkové, že svrchní kalhotky na plenku jsou z různých materiálů, že se plenky skládají již jinak, než na osminu a finito. Teď si miminko hezky zabalíte, chytnete to "chytrou" sponkou a nic neklouže a neposunuje se...
Milá autorko - příště si o tom něco zjistěte, než začnete psát stránek o porovnání, když Vy vůbec nesrovnáváte, ale rovnou haníte...
Máme pračku, ta dokáže vyprat na 90°C, v klidu to pověsím a o savosti nemůže být řec, zvláště pokud započítáme v potaz pleny z bambusu...To je savost.
Jediné "nepohodlí" je, že plenu nevyhodím, ale po vyprání musím pověsit...S plným košem jednorázovek bych zase musela před dům do popelnice...A takhle nemusím vytáhnout paty z domu, nic nám v domě nesmrdí (stačí mít kýbl s víkem) a rozhodně šetřím jak svůj rozpočet, tak přírodu...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

to tomsova31: Není nutné sušit plenky v sušičce, já suším na zahradě či na půdě, plenky jsou pak měkkčí než ze sušičky a pro životní prostředí je to plus. Dcerka pomáhala s podáváním již od roku. :-)
Když jsme ještě bydleli v bytě, sušila jsem na skládacím sušáku, příp. na balkóně, když jsem je potřebovala rychle, tak i na radiátoru.
Milá tomsova31, není potřeba si kupovat celou sadu, můžete koupit třeba jen 3 kousky + jedny svrchní kalhotky. Pokud se vám látkování zalíbí, přikoupíte další a pokud ne, můžete prodat na dětských bazárcích s cenou jen o trochu sníženou. Na zkoušku - neproděláte na tom ani v jednom případě.
Ať se daří.

Obrázek uživatele Hawy
Hawy

to withep: Takže látkové pleny do pračky a pak do sušičky???? Kdo má dneska doma sušičku? Já tedy ne a bohužel ani místo na to kde bych látkové plenky sušila. Navíc ty plenky o kterých mluvíte jsou nehorázně drahé, je to investice, kterou do začátků spousta lidí nemá. Z porodného si maminka většinou koupí kočárek. Já s používáním látkových plen souhlasím, určitě jsem praktické, ale sama budu používat papírovky...nemám tu základní investici ani místo kde sušit dvacet plen denně:-(

Obrázek uživatele kubinkov
kubinkov

Doufám, že tenhle článek nikdo nevzal jako fundovaný názor odborníka, protože autorka se nanamáhala přečíst o látkových plenách ani to, že plenky se vyvářet nemusí a jejich savost je naopak mnohem lepší než u plenek jednorázových. Jsem tu první den, tak doufám, že takových článků moc nenajdu.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tento článek mi přijde až moc jednostranný. Autorka by příště mohla prezentovat i názor maminek, které látkovky používají. V dnešní době je tolik typů moderních látkových plen, že si vybere opravdu každý, kdo se pro látkovky rozhodne. Mám půlroční dceru a nepoužívám nic jiného. Ještě se mi nestalo, že by měla opruzený zadeček nebo vyrážku. Práce s praním není tak hrozná, přece jen pračka pere sama, a žehlení u moderních plen odpadá. S látkovkami jsme opravdu spokojeni, jednorázovky nepoužíváme ani na cestách. šem maminkám, které nad látkovými plenami uvažují, je můžu jen doporučit.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Jsem už babička, takže mám zkušenosti jak s látkovými, tak, u vnuka, s jednorázovými plenami. Velmi mě zarazil názor lékařky, autorky článku, že ještě neslyšela o alergii na jednorázové pleny. Můj vnuk, 1,5 roku, používá jednorázové plenky od porodnice.
, nikdy s nimi neměl potíže. Na letní pobyt na chalupě mu rodiče koupili z nedostaku příležitost jednorázové plenky z TESCA. Vyrazila se mu vyrážka hned první den na zadečku, pak na bocích a pak jsme je přestali používat a jeli koupit osvědčenou značku. Vyrážka samovolně vymizela. Jinak se přikláním k názoru, že jednorázovky jsou pohodlnější, ale neúměrně drahé a ekologicky neúnosné. S látkovými je o malinko víc práce, ale výhody, včetně snažšího uvědomění si pocitů kolem vyměšování a následné snažší učení na nočníček je nesporné. Jinak má určitě každá maminka právo jít svou vlastní cestou.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Souhlasím s tím že je třeba dodat že se nadají srovnávat látkové pleny před cca 15 lety a dnes!Vdobě automatických ekonomicky šetřících praček není co řešit.Hodit do pračky,zmáčknout vyvářka a počkat až pračka dopere(mezitím člověk může žít normální život aniž by musel hlídat pračku),pak vytáhnout,pověsit a proboha nežehlíte košile?!-to je nechuť,ale plenka...dyť je to pohoda a hned!Když investujete do pračky A+,tak i cenově se posunete zasejc o krok dál.A nakonec sou z nich skvělé útěrky!Přeju hezký den a správnou volbu!

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

I já se musím připdat k withep. Látkové plenky už dnes opravdu nejsou jen ty klasické "čtvercovky",do kterých balili rodiče nás. Já osobně mám s látkovkama ty nejlepší zkušenosti, dokonce i v noci vydrží víc než jednorázovky, které měl syn vždycky pročůrané:-((. A pokud byste se báli alergií kvůli použitým pracím práškům, tak existují i kvalitní ekologické prášky (dají se sehnat v eko obchodech nebo na netu) přímo pro děti s citlivou pokožkou.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Jak může někdo publikovat článek o papírových vs. látkových plenkách a nevědět, že dnes existují i tzv. moderní, kalhotkové látkové plenky? Je to jako srovnávat koupení chleba v obchodě s jeho upečením doma a nemít tušení o existenci domácích pekáren. Ano, jsou novopečené maminky, které o nich neslyšely, ale napsání článku přece jen vyžaduje mít jakýs takýs vyčerpávající přehled ;o). Máme půlročního syna a používáme kalhotkové látkové plenky. Je to ekonomické i ekologické (i po započítání nákladů na- a zátěže životního prostředí praním a ev. sušením). Používání je jednoduché, protože plenky se NEŽEHLÍ a NESKLÁDAJÍ. Putují do kyblíku, pak do pračky, z pračky do sušičky a je to hotovo. Naopak odpadá tahání balíků z obchodu domů a z domova do popelnice. Plenky výborně sedí a na rozdíl od jednorázovek udrží i prudké střely do gatí :o)). Navíc se prý děti, které cítí vlhkost, snáze naučí chodit na nočník. Další výhodou je, že miminko není zabaleno do papíru a umělé hmoty, nýbrž je doslova v (bio)bavlnce. Ortopedové doporučují do 3 měsíců preventivně abdukční balení, což látkovky automaticky zajistí. Jednorázové plenky používáme občas také, např. na několikadenní cesty nebo když se dítko snaží o nový druh pohybu a látková, o něco objemnější plena mu zpočátku překáží. Většinou je ale v bavlnce (či bambusu) a je mu v ní dobře :o). Pleny lze koupit v mnoha e-shopech; nechci tu dělat reklamu ani jim ani výrobcům, stačí zadat klíčová slova do vyhledávače a ony už se vyrojí.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Se staršími dětmi jsem si užila látkových plen. Denně jsem prala v mýdle,vyvařovala 3x máchala a žehlila a to do 1 roku, protože syn byl alergik a měl ekzém. Kojit jsme přestali ve dvou měsících protože jsem byla utahaná a o mléko jsem přišla.Teď používám jednorázové a všechno je OK

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené