temperament

9 vět, které byste svým dětem neměli nikdy říkat

Slova mají kouzelnou moc. Můžou být zdrojem skvělých vztahů, ale dokážou i ranit. Někteří lidé si výroky ostatních lidí nesou v sobě desítky let. Proto zjistěte, jaké věty je lepší při výchově dětí úplně vyřadit ze slovníku a jak si s nimi pomocí komunikace budovat krásný vztah. Celý článek »

Jaká jsem matka?

Pro jedny ženy je mateřská dovolená ta nejhezčí část života a mateřství je zcela naplňuje, pro jiné je to období, které je třeba vydržet, aby se pak zase mohly naplno věnovat své kariéře. Je něco mezi tím? Jistě. Je mnoho i takových žen, které... Celý článek »

Mateřský instinkt

Tento článek je určen všem maminkám, kterým se právě narodilo miminko nebo ho ještě čekají. Slouží jako úvod k sérii dalších článků na téma péče o novorozence a kojence a správné zacházení s ním. Celý článek »

Proč se batolata vztekají?

Dětský vzdor je charakteristický pro děti přibližně od roku a čtvrt nebo roku a půl. Ve většině případů končí ve třech letech. Ale rodič se s ním může v některých případech setkat již od třetího měsíce věku dítěte a také nemusí skončit ve třech... Celý článek »

Rodina nerovná se děti versus dospělí

MIMI LIVE! ANITA Dnešní článek začnu trochu netradičně. Je pondělí ráno. Včera jsem oslavila třicetiny. Sedím na pohovce. Anitka spí vedle mě v hacce (houpací vak na gumě). Cpu se dortem – jáhelníkem – který pro mě včera ráno upekl Tom a čtu... Celý článek »

Tatínek Emanuel (7): Koho se zeptat

Naprostou většinu výchovných problémů lze zvládnout instinktem. Na další stačí logická úvaha. Občas nezbývá, než si přečíst návod nebo příbalový leták. Ale lidstvo je na dnešní úrovni proto, že se jednotlivec dokáže poučit z cizích zkušeností.... Celý článek »

Jak být dobrým rodičem?

Výchova dětí není samozřejmá ani jednoduchá záležitost, a přece se o ní ve školách neučí. Musíme se jí tedy učit sami. Mnohokrát čerpáme z příkladu našich rodičů - ať už pozitivně, že uplatňujeme stejná pravidla, zásady a výchovné metody jako oni,... Celý článek »

Náročný život s náročným dítětem

Průměrně informovaná nastávající maminka pravděpodobně neočekává, že soužití s malým dítětem vypadá jako kašírovaný záběr z reklamy na věčně suché jednorázové plenky. Když se však místo vrnícího uzlíčku štěstí narodí vzpurná malá bytůstka, která... Celý článek »

Jak to udělat, aby mě dítě poslechlo?

Mám pět dětí a jsem psycholog, což u mnoha lidí vzbuzuje dojem, že na otázky týkající se výchovy dokážu fundovaně odpovědět. Poslední dobou nejčastěji slýchám dotaz: „Jak to udělat, aby mne moje dítě poslechlo?“ Uspokojit někdy docela nešťastného... Celý článek »

Jaký kroužek vybrat?

„Náš mladej nám dost zkomplikoval život,“ přiznává dvaatřicetiletá maminka Kateřina. „Přihlásil se na keramiku, angličtinu a ještě na plavání. Vůbec nevím, jak to všechno s manželem stačíme,“ dodává maminka malého Matěje. Ne, není řeč o školáčkovi... Celý článek »

Jaký má vaše dítě temperament?

Máte doma pytel hadích ocásků nebo naopak by ten váš mrňousek mohl být čipernější? Čím to, že někdy i sourozenci mají tak rozdílný temperament? Temperament dítěte ovlivňuje mnoho okolností. Genetické vlohy, působení okolí a později také sebevýchova. Celý článek »

Nezlob už

Není zlobení jako zlobení. Co nám vlastně děti svým "zlobením" sdělují? Jeho příčiny jsou různé a proměňují se nejen s věkem.  Celý článek »

Recept na výchovu? Neexistuje

Výchova dětí jednoznačně popírá rčení „když se chce, všechno jde“. V poradenské praxi jsem se setkal s desítkami rodičů, kteří se nedopouštěli žádných prokazatelných výchovných chyb, jednali s dětmi v souladu se zásadami správné výchovy, sami měli... Celý článek »

Jak vychovávat dítě?

Autoritativně, nebo demokraticky? Věčná otázka. Výchova je tak komplikovaný a náročný proces, že se málokdy dá přesně určit, který rodičovský postoj je správný. Dítě, kterému rodiče neustále něco zakazují, přikazují a nedají mu žádné vysvětlení,... Celý článek »

Nepotkala jste toho pravého?

„Jestliže stále hledám a nemohu najít, je pravděpodobné, že to není tím, že jsem nepotkala toho pravého, ale že možná existují důvody, proč mi nikdo není ten pravý,“tvrdí psycholožka Mgr. Kateřina Hollá. „A pokud nejsme ochotni či schopni... Celý článek »

Nejnovější články

Naposledy navštívené