Nativní horoskop. Co nám řekne o dítěti?

Nativní horoskop je podle astroložky Miroslavy Randové základem toho, aby se člověk cítil pevný v kramflecích“.

„Rodiče samozřejmě očekávají, že jim řeknu, že jejich dítě je nejlepší na světě, že se bude mít jednou dobře a že o něj nebudou mít nikdy velkou starost,“ dodává s úsměvem.

Při sestavování nativního horoskopu vycházíte z časoprostoru. Když vám rodiče sdělí místo, den a čas narození dítěte, řeknete jim třeba, že jejich potomek má předpoklady stát se jednou houslovým virtuosem nebo tenisovým šampiónem?
Ne, to jim neřeknu. To já z toho nevyčtu… to bych předpovídala. Já mohu pouze říct, že dítě je talentované třeba v muzice nebo ve sportu. Ale talent sám o sobě nestačí. Je potřeba mít k tomu víc předpokladů, aby se dítě cíleně rozvíjelo a rostlo. Třeba vzor. A jsme u toho, záleží vlastně i na rodičích a nejen na dítěti.

Dobře. Takže co všechno nativní horoskop o dítěti řekne?
Prozradí jeho potenciál. V první řadě temperament dítěte, protože ten je daný. Řekne, jak bude dítě živé – jestli si bude v koutku číst knihy, nebo bude stále v pohybu. Dále prozradí nadání, schopnosti a zaměření. Například nadání na exaktní či humanistické vědy, obchodní či jazykové schopnosti. Potom také to, jak bude dítě spolupracovat – jestli bude rádo v kolektivu nebo naopak bude individualista. Sociální aspekt – jaký bude mít vztah ke svému okolí. Odhalí oblast, kde se bude cítit dobře a kde může uspět a také jeho smysly – kterým z nich bude vnímat víc, zda to bude třeba hmat nebo zrak. To jsou takové ty kladné věciJe dobré říct také něco o nedostatcích. O tom, jaká kvalita v horoskopu není zastoupena, co tam schází. Slabé stránky máme všichni a musíme je přijmout. Když je nepřijmeme, nejsme celiství. Takže se můžeme bavit o podnětech, na které bude dítě špatně reagovat, kde se bude cítit nejisté. Říct si, kde je potřeba rozvíjet jeho sebevědomí. Myslím si, že nejzákladnější u dítěte je, aby uspělo v nějaké oblasti. Jestliže uspěje, je schopno přijmout i menší neúspěchy a nebude se cítit frustrované. Pokud tohle rodiče vědí, dokážou se ve výchově a práci s dítětem lépe orientovat.

A není to pro rodiče zklamání, že přece jenom nejste trochu konkrétnější?
To si nemyslím. Rodičům iluze neberu. Vnímavost rodičů je velká, ale na druhou stranu potřebují spoustu informací slyšet. Už když ode mne odcházejí, tak si věci jakoby srovnají v hlavě a je jim jasné, že musejí dbát víc na požadavky dítěte.  Například maminka, která začínala jako zpěvačka a nepodařilo se jí to, vidí, že její dcera má na zpívání talent, tak ji obsazuje do všech možných soutěží. Ale je otázka, jestli je to dobře. Dítě sice umí zpívat, ale může mít i potenciál k něčemu silnějšímu. Nakonec se hudba pro něj stane zálibou, ale bude se živit něčím jiným. Každá doba má své fenomény. Teď je to obchod, byznys. Rodiče se snaží dávat děti do obchodních škol. A to i děti, které jsou humanitárně zaměřené. Až jim jednou bude čtyřicet a budou bilancovat, řeknou si, že sice vydělaly dost peněz, ale jsou opravdu šťastné?. Nativní horoskop neznamená, že se jím rodiče musí řídit, není to žádná determinace. Má také řadu variací. Záleží na tom, v jakém prostředí se dítě ocitne, co dělají rodiče, protože dítě se vždycky s něčím identifikuje.

A jak je to například s tím temperamentem?
I tady můžeme s energií dítěte pracovat. Třeba zjistíme, že má dítě dobrou startovací energii, nebo má pevnou energii, případně umí věci dotahovat. V prvním případě se dá předpokládat, že se rychle nadchne, ale nevydrží mu to. V druhém případě zase není jasně dáno, že to dotáhne k nějakému cíli.  Na lidi, kteří umějí věci dotáhnout, se toho v profesním životě zase většinou hodně nakládá. Kdyby rodiče chtěli, aby se dítě věnovalo sportu, tak dítě, které má rychlou startovací energii, bude dobrý běžec na krátké tratě. Ten, který má pevnou energii, zase na maratón.

Mýlím se v tom, že díky horoskopu mnohé věci rodiče tolik nezaskočí?
Nemýlíte. Opravdu rodiče některé věci tolik nepřekvapí. Nezačnou hledat důvody, proč se to stalo. Když budou vědět, že je dítě těkavé, budou hledat program, který by udržoval jeho vzrušivost. Nebo naopak budou vědět, že takové dítě je lehce rozrušitelné a potřebuje hodně odpočinku. Takže je třeba je vést ke zklidnění. A jednou pro něj zvolit za sport třeba plavání, které je pro to dobré.

Kdy je nejlepší nechat nativní horoskop dítěti udělat?
Brzy. Neříkám hned v šestinedělí, ale brzy. Aby šlo s jeho potenciálem pracovat. Jakmile se děti dostanou do školy a nejsou v souladu sami se sebou, se svým centrem, jsou trošičku nejistí, rozhození. Myslím si, že škola to do pořádku nedá. Naopak je rozhodí ještě víc.

Prozradíte nám, jak se nativní horoskop vytváří?
Nepočítám to ručně, mám na to samozřejmě software. Z něho vidím postavení planet a začnu s tím pracovat. Většinou si markanty vypisuji. Některé věci vás brnknou do očí hned, některé musím porovnávat. Hledám dominanty, které se tam objevují. Základem je vždycky Slunce a Měsíc, pak teprve dávám do kontextu i ostatní planety, znaky a symboly, které tam jsou. Trvá mi to pár hodin. Na druhou stranu bych se v tom mohla hrabat pořád a přicházet na další a další souvislosti. Může se vám například stát, že v horoskopu najdete, že je dítě netrpělivé a pak tam najdete několik potvrzení, že je hodně trpělivé. A tu je třeba hledat, v které oblasti je netrpělivé a proč.  U větších dětí vycházím i z toho, co mi řeknou rodiče. Někdy přijdou za mnou a mají sami v sobě nějaké obavy, jsou nejistí. Některé modely chování byly zpočátku roztomilé, ale rozvinuly se do něčeho, co je obtěžuje. Něco se vyvíjí jinak, než předpokládali. Například se tam objeví nečekaný vzdor vůči rodičům – dítě léta poslouchá a najednou se obrátí proti nim. Když mi rodiče dají takto konkrétní dotaz, tak hledám: Proč to vzniklo?

Můžete prozradit ještě o trochu víc?
(paní Randová bere tužku a papír a dělá nákres) Takže horoskop je kruh, kromě deseti planet máte v horoskopu čtyři základní body, které tvoří osu. Čtyři výseče, které mohou odpovídat kvalitě melancholika, sangvinika, cholerika a flegmatika. Podle časoprostoru, tedy toho, kdy a kde se dítě narodí, jsou planety postavené po obvodu kruhu v různých vzdálenostech od sebe. Vidíte, která kvalita je tam silněji zastoupená – kde je planet více a kde je jich méně. Záleží na tom, jaká planeta kde je a čemu odpovídá. Pak je v horoskopu dvanáct domů, které jsou různě široké, záleží na tom, odkud se díváte. To všechno hraje roli. Když děti mají třeba planety rozstrkané pravidelně po obvodu kruhu a jsou hodně dobré ve všem, mají velký problém se zaměřit, vyprofilovat. Mají pocit, že umějí všechno.

To je docela věda…
Jak už jsem říkala na začátku, není to o tom, že já řeknu: Tohle dítě, to je rozený chemik. Můžu říct, že se hodí na exaktní vědy, protože hodně pracuje s racionální hemisférou. Má planety postavené v horní části horoskopu, to znamená, že bude mít tendence držet emoce pod kontrolou a že se daleko lépe uplatní v oborech, které budou racionální. Každý člověk disponuje obdobnou škálou vlastností. Jde jen o míru a o to, kolik má k tomu houževnatosti a volních vlastností, jak vše zpracuje. Záleží také na tom, jaké bude mít dítě kolem sebe vzory a v jakém prostředí bude vyrůstat. Tedy jaká planeta (kvalita) bude rozvíjena.

18.3.2009 3:57 | autor: Monika Langrová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist