8 rad jak zařídit dětský pokoj pro mrňouska

Dětský pokoj je útočištěm, kde by se dítě mělo cítit příjemně, a zároveň i místem, kde bude vše potřebné po ruce bez nutnosti velké přestavby, kdykoli vaše ratolest zase trochu povyroste. Jak zařídit dětský pokoj, aby byl bezpečný a útulný? Máme pro vás pár rad, jaké vybavení dětského pokoje budete potřebovat a jaké detaily vám usnadní každodenní život.

Dětský pokoj zařiďte s ohledem na bezpečnost a útulnost. A v ideálním případě tak, aby mohl bez zásadní obměny růst s vaším dítětem.


1. Rozdělení pokojíčku na zóny

Ještě než se pustíte do samotného zařizování dětského pokoje, rozdělte celou místnost na jednotlivé zóny. Jejich velikost se s rostoucím dítětem bude měnit, vždy ale bude jasná jejich funkce.

  • prostor pro spánek a odpočinek
  • hrací koutek
  • zóna pro učení a „práci“
  • úložné prostory
  • v případě miminka přebalovací kout

2. Barvy a vzory

Pestrobarevné stěny s obrázky pro malé děti jsou jistě roztomilé a miminko se v nich bude cítit dobře, ale při výmalbě myslete na to, že dětský vkus se mění tak rychle, jak dítě roste. Abyste nemuseli znovu malovat každý rok nebo s každým novým dětským hrdinou, zvolte raději neutrální barvy v teplých odstínech, které můžete doladit vyměnitelnými vzory na nábytku, textilními dekoracemi nebo lehce snímatelnými samolepkami na zeď.

To samé platí i pro koberec, u něhož pestré vzory a barvy nejsou vždy k užitku. Představte si například, že se na něj později rozsypou malé kousky stavebnice.

3. Bezpečné materiály

Malé děti objevují a zkoumají svět kolem sebe nejen hmatem a pohledem, ale také ústy. Veškeré přístupné materiály by tedy měly být naprosto bezpečné, bez syntetických látek, omyvatelné a šetrné i pro alergiky. To samé platí i pro veškeré textilie použité k vybavení dětského pokoje i prostředky pro jejich údržbu.

4. Nábytek do dětského pokoje

Kromě již zmíněných materiálů musí být vhodně vybraný i bezpečný nábytek do pokojíčku. Vyvarujte se ostrých hran a rohů, nebo na ně pořiďte pěnové pojistky. Abyste nemuseli každých pár měsíců pořizovat novou postel, počítejte s větší postelí, jakmile už nebude potřeba zabezpečená postýlka pro miminko. Do budoucna vyčleňte místo také na psací stůl a židli, které porostou s dítětem, a po obvodu rozmístěte úložné prostory, na které dítě dosáhne. Výše mohou být poličky na ukládání sezónního oblečení. Myslete na to, že veškerý nábytek, který je možné převrhnout, je třeba upevnit ke stěně.

Přebalovací pult pro miminko jednoduše vytvoříte nástavcem na komodu, která může později sloužit jako skříňka na oblečení.

5. Osvětlení dětského pokoje

Volba osvětlení do pokojíčku je neméně důležitá. Výkonné svítidlo je potřeba ke hraní i učení, pro malé děti se vám bude hodit „usínací“ lampička. Pořiďte také rolety nebo žaluzie, které se postarají o regulaci světla podle denní potřeby.

6. Prostor na hraní

Chcete-li dát dítěti určitý řád, vyhraďte mu už od malička prostor, který bude sloužit pro hraní a zábavu. Může být opticky vymezen například pěnovým kobercem nebo dekou. Děti milují nejrůznější schovávačky, a tak může být součástí hrací zóny i dětský stan nebo oblíbené teepee.

7. Myslete i na sebe

Vybavení dětského pokoje se samozřejmě přizpůsobuje hlavně těm malým, ale myslete na to, že v pokojíčku budete trávit čas i vy – krmením, čtením pohádek, učením, hraním apod. Pohodlné křeslo se vám bude jistě hodit.

8. Nechte prostor pro dětskou fantazii

Jak dítě poroste, bude mít čím dál více nápadů, jak zařídit dětský pokoj podle sebe. Bude-li se podílet na úpravách, máte jistotu, že se v pokojíčku bude cítit dobře a k věcem uzpůsobeným jeho fantazii bude mít bližší vztah.

K dokonalosti dětského pokoje už chybí pouze hračky podporující kreativitu a fantazii. Ve FunBaby naleznete vše, po čem dětská srdce touží!

29.5.2019 12:25 | autor: Redakce Babywebu.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist