Pozor na rizikové dětské postýlky!

Dětská postýlka by měla patřit k místům, kde budou děti v co největším bezpečí. Jak ukázal jejich test, opak je pravdou.

Z jedenácti testovaných dětských postýlek šest nevyhovělo požadavkům bezpečnosti a pro děti představují potenciální riziko zranění:

Anna Eco (dovozce AGS-Sport), Eva a Grzeš (neznámí výrobci), Scarlett Alek a Scarlett Kubíček (dovozce Zdislaw Krajewski, Scarlett), Rafal I (výrobce Klupš, Polsko).

Společným jmenovatelem nedostatků je nedodržování požadavků na bezpečnou velikost pro dítě přístupných mezer, v jednom případě jsou navíc pro dítě přístupné montážní díry.

Úrazy v postýlce

Mezi nejčastější úrazy malých dětí, které jdou na vrub nevyhovujícím konstrukcím postýlek, patří pohmoždění a zlomení končetin i následky pádů při selhání zajišťovacího mechanismu posuvné bočnice.

Další pro dítě bolestivé situace, jako jsou zaklíněná hlavička mezi příčkami nebo mezi bočnicí a čelem postýlky, přiskřípnutá ručička, uvízlý prstík v přístupném otvoru, se většinou obejdou bez větších zranění.

Kde je chyba?

Nelichotivé výsledky testu svědčí o tom, že výrobci buď neznají vcelku jednoduché požadavky týkající se bezpečnosti dětských postýlek, nebo znají, avšak nerespektují. „Zarážející je, že někteří výrobci dokážou zároveň vyrábět jak bezpečné, tak nebezpečné postýlky. Stejně zarážející je, že velcí a na trhu dobře zavedení dovozci zařazují do svého sortimentu i výrobky nebezpečné,“ uvádí Ida Rozová, šéfredaktorka časopisu TEST, v jehož prosincovém vydání najdete kompletní výsledek testu.

Pozor na cestovní postýlky

V poslední době se začíná objevovat jeden velký nešvar – rodiče místo klasických postýlek pořizují dětem postýlky cestovní. Cestovní postýlka ale nemůže v žádném případě nahrazovat tu klasickou.

Neprodyšné dno a většinou měkké matrace potažené nepropustným plastovým materiálem se mohou negativně odrazit na vývoji dítěte a zapříčinit chronické zdravotní problémy (bolesti zad, svalů).

„Cestovní postýlky slouží při cestách s malým dítětem a používají se pouze krátkodobě,“ upozorňuje Rozová.

30.12.2009 8:12 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist