Fotosenzitivita: Když kůže nesmí na slunce

V létě se před sluníčkem musíme chránit. Nicméně není to jen spálená kůže, co nám mohou sluneční paprsky způsobit. Co dalšího nás může potkat?

kid-6106557_1280-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Překvapení v podobě vyrážky

Možná jste něco podobného zažili doslova na vlastní kůži. Sluníčko vám nikdy nevadilo, slunili jste se rádi, ale najednou vám po pobytu na slunci vyskočila svědivá vyrážka. A zdaleka nešlo o několikahodinové opékání se u moře. Stačila kratší procházka, třeba při prvním pořádném sluníčku pomalu ještě na jaře.

Nejde o pravou alergii na slunce, jak se mnozí domnívají, správně takovou reakci kůže nazýváme fotosenzitivita. Co přesně tento mírně krkolomný pojem znamená, vysvětluje MUDr. Helena Grohová, dermatoložka z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice v Motole.

„Fotosenzitivitou rozumíme abnormální reakci při vystavení se slunečnímu záření. Jde o zvýšenou citlivost kůže na sluneční záření. Je třeba na ni pomýšlet všude tam, kde po krátkém pobytu na slunci dojde k rychlému popálení, vzniku puchýřů a otoku, výsevu vyrážky a intenzivnímu svědění.

Většinou jen v místech, které byly vystavené slunci, nejčastěji na obličeji, hřbetech rukou a na krku. Zvýšená citlivost na slunce má různé příčiny, mohou ji vyvolat vnitřně užívané léky, chemikálie nebo produkty rostlin, které se dostanou na kůži, příčiny mohou být i imunologické.

Existují i nemoci, jejichž průběh sluneční záření zhoršuje, například lupus erythematodes, při některých vzácných vrozených onemocněních se pobyt na slunci vůbec nedoporučuje.“

Pozor na léky a masti

Často jsou lidé citliví na sluneční paprsky z neznámého důvodu a bez zjevné příčiny, ale k přehnané kožní reakci může dojít po užití léků. Některé běžně užívané, i volně prodejné léky způsobí, že je pokožka citlivější na slunce než obvykle. Nemusí jít jen o léky užívané orálně, ale i lokálně aplikované masti nebo krémy mají potenciál vyvolat takzvaně fototoxickou reakci.

Pro laiky možná překvapivě by se to podle doktorky Grohové nemělo týkat penicilinových antibiotik. Každopádně neuděláte chybu, když se poradíte s lékařem nebo lékárníkem.

MUDr. Grohová navíc říká, že lékaři většinou v létě fotosenzitivní léky nepředepisují, jen pokud je to opravdu nutné, ale v takovém případě pacienta upozorní. Zajímavé je, že u dětí nastupuje fotosenzitivní reakce neobvykle rychle, už po pěti až třiceti minutách.

Lokální reakce mohou být nepříjemné až velice bolestivé, a to nejen u dětí a mnohdy se odhojují dlouho přetrvávajícími hyperpigmentacemi. Vzácně může dojít až k odloučení nehtového lůžka, zejména při užívání tetracyklinových antibiotik.

Nejlepší je prevence

Aby k nežádoucí reakci nedošlo, je třeba kůži před sluníčkem chránit. Způsoby ochrany jsou notoricky známé, ale i přes masivní osvětu se dermatologové v ordinacích stále setkávají s lehkomyslnými pacienty.

Opakování je matka moudrosti a proto určitě neuškodí shrnout základní pravidla. Rozhodně není dobré pobývat na slunci mezi jedenáctou a třetí odpoledne. Nejstarší a nejjistější metoda ochrany před sluncem je oblečení. Součástí oděvu by měl být i klobouk a brýle s kvalitním UV filtrem.

Kojencům doporučuje MUDr. Grohová ponechat dlouhé rukávy a nohavice z lehké látky.

Pokud už se chcete opalovat nebo je vystavení se slunci nevyhnutelné, třeba při koupání, rozhodně používejte opalovací přípravky. U dětí je vhodné používání těch s fyzikálními filtry, protože odrážejí sluneční záření. Fungují jako mechanická bariéra, prakticky stejně jako oblečení. Jestli opalovací přípravek obsahuje fyzikální filtr, určitě poradí v lékárně.

Použití gelů a sprejů se do 12 let nedoporučuje, protože mohou podráždit kůži a oči. Po opalování zklidněte kůži přípravky Aftersun nebo přípravky obsahujícími panthenol.

„Opalovací přípravky je třeba nanést už 30 minut před sluněním. Nezapomeňte na uši, rty a nárty. Aplikaci přípravků je třeba během dne opakovat,“ upozorňuje doktorka Grohová a prozrazuje i pár dalších praktických rad: „Když se chráníte oblečením, je dobré vědět, že světlé barvy propouštějí více UV záření, stejně tak i mokré látky. U dětí nezapomeňte na klobouk s ochranou šíje, aby nedošlo ke spálení krku.“

Čtěte také:

Děti chraňme dvojnásob

Není příliš známo, že děti obdrží za normálních okolností (pobyt na hřišti, v bazénku, během jízdy v kočárku) třikrát více slunečního záření než dospělí. Nejvíc se sluníčku vystavujeme právě v dětství, doktorka Grohová proto upozorňuje na intenzivní prevenci u dětí a přidává jedno velmi jednoduché, ale užitečné pravidlo pro děti, které můžete dětem podat i formou hry: Schovej se do stínu, když je tvůj stín kratší, než jsi ty.

Když už dojde k nežádoucí kožní reakci, léčba by měla patřit do rukou dermatologa. Ten zvolí vhodnou lékovou formu aplikace na kůži. Lokální léčba závisí na stupni spálení a kožní reakce a je zaměřena především na mírnění obtíží. Velice důležitý, ne-li nejdůležitější je dostatečný přísun tekutin.

Každopádně MUDr. Grohová se třemi vykřičníky za větou apeluje, že lékaři v tomto případě prevenci rozhodně upřednostňují před léčbou!!!

16.8.2023 5:24 | autor: RNDr. Anna Mészárosová | zdroj: dermatoložka z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice v Motole., Konzultace poskytla MUDr. Helena Grohová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist