Bolí vás hlava? Zkuste tantru

Míváte migrény? Cítíte se věčně nespokojená? Viníkem může být váš sexuální život. Jak tedy lépe, hlouběji a duchovněji prožívat svou sexualitu? Prožívat uspokojivé milování plné lásky a vzájemného obdivu? Jednou z cest, která nás může dovést ke zlepšení nejen této stránky našeho života, je tantra jóga.

„Na první pohled se to nemusí zdát jasné, ale právě sexualita v sobě ukrývá bohaté zdroje pro vnitřní sebepoznání. Tantra se zabývá kontrolou našeho sexuálního potenciálu, což může vést k velkému sebezdokonalení a nalezení zdrojů vlastní vitality,“ říká lektorka jógy a tantry Eliška Linkovová.

Sexualita na Západě a Východě

Na Západě, tedy i v našem kulturním prostředí, které tradičně vychází z křesťanské puritánské morálky, je sexualita považována za cosi nečistého a odsouzeníhodného. I dnes, po dávno minulé sexuální revoluci šedesátých let, nás tyto postoje ovlivňují a kazí nám city a prožitky spojené se sexualitou. Vše potlačené má však tendenci se nakonec projevit, a o to mocněji. Jsme tak svědky i druhého pólu sexuality v naší kultuře, sexuality zcela nevázané, odosobněné a cynické. Mnoho lidí tak má k sexualitě nadále spíše rozporuplný (ambivalentní) vztah.

Sexualita jako akt ducha

Východ měl k sexualitě jiný vztah. Platila totiž vždy za přirozenou součást života, byla však zároveň daleko duchovnější, přesto ale (nebo právě proto!) ne tabuizovaná. V tantře je sexualita uctívána v nejvyšším smyslu tohoto slova jako oslava, tvořivý akt, opravdové umění vznesené k absolutnu. Pohlavní akt se stává hlubokým milostným splynutím, formou meditační disciplíny. Obraz muže a ženy v milostném spojení není považován za nečistý. Naopak je obrazem opravdového kosmického rituálu. Indové ženu vždy hluboce uctívali a považovali sexuální spojení s ní za nejkrásnější praxi, za čistý duchovní akt. V tomto směru jsou tantrické texty jasné: „Bez lásky nemůžeme najít Boha.“

Mužský a ženský princip

Tantra pracuje se zákonitostmi dvou kosmických principů, mužského a ženského, které na sebe neustále vzájemně působí, tvoří a vstřebávají nepřerušovaně celé stvoření. V každém z nás jeden princip převládá, zároveň v sobě však nosíme i princip druhý, který můžeme různým způsobem rozvíjet a tříbit.

Přeměna sexuální energie

Sexualita a milování jsou silným momentem v lidském životě, protože představují maximální intimitu a sblížení. Díky přitažlivosti dvou lidí se uvolňuje velké množství energie a síly. Tak je zajištěno pokračování lidského rodu. Ale zároveň to představuje velký potenciál energie využitelný v individuálním životě.

Tento potenciál se postupně vyčerpává skrze ejakulaci a menstruaci (každý muž má k dispozici určitý omezený /ač obrovský/ počet spermií, každá žena se již rodí s určitým počtem vajíček, která postupně v plodném věku dozrávají). Možná by stálo za zamyšlení, proč bývají muži po milování ospalí a unavení, ženy při menstruaci podrážděné a bolavé? Tantra nabízí techniky, jak se s obojím naučit šetrně zacházet skrze víceméně dokonalou „kontrolu sexuálního potenciálu“. Dochází při ní k sublimaci sexuálních energií, neboli jejich uchování a využití pro vyšší účely. To však nevylučuje nepopsatelně krásný požitek z intimního styku.

Milování podle tantry

Prospěšné pro vitalitu muže i ženy je delší, protahované milování, se zadržováním mužského orgasmu. Když se muž naučí vyvrcholení oddalovat, bude postupně zažívat při styku stále intenzivnější rozkoš provázenou pocity, které se budou podobat orgasmu ženskému, který je poněkud niternější než mužský. K ovládnutí tohoto umění je zapotřebí relativně velkého úsilí, které se však vrátí v podobě prožitků dosud nepoznaných.

Čtěte také:

Slavné osobnosti praktikující Tantru

Na rozdíl od jiných rockových hvězd Sting září jak na jevišti, tak i v každodenním životě. Od roku 1991 ho přitahovala jóga. Velkou část své energie a času věnoval ze začátku karmajóze – službě světu. Po nějaké době začal skoro každý den praktikovat dvě hodiny i hathajógu . S překvapením zjistil, že tak, jak mu říkal jeho učitel, čas se roztahuje, aby obsáhl dobu těchto cvičení. „Jestliže praktikuji brzy ráno ásany a pránájámu, mám více energie pro celý den. Dokážu více věcí. Moje mysl je klidnější. Nejzajímavější je, že začínám poznávat své tělo a chápat, že určité fyzické bloky jsou výsledkem některých psychických problémů.“

Doslechl se, že některé jogínské techniky velmi pomáhají i v sexuální oblasti, kde umožní kontrolu ejakulace, tím prodlouží milování a umožní využít přebytek energie v blahodárných směrech. Dlouho neudělal žádné veřejné prohlášení o tom, jak dlouho se umí nepřerušovaně milovat jóginským způsobem, s plnou kontrolou sexuálního potenciálu, aby zbytečně nevyvolával závist. Nedávno však řekl, že když mu čas dovolí, miluje se osm hodin s přestávkou pro jídlo po čtyřech hodinách.

Půvabná herečka Raquel Welch je ve věku, kdy většina žen je babičkami a už se odváží snít jen nad dobrodružstvími svých vnuků. Pro ni se ale čas jako by zastavil. Málokdo ví, že její dokonalé tělo a zářivá tvář, nedotčené plastickou operací, i její optimismus jsou stejného původu jako u Stinga. Raquel se ptá svých obdivovatelek: „Jestliže vaším cílem jako ženy je totální krása a skvělá nálada, proč nehledáte zdroj toho všeho v józe? Některé ženy se snaží zapomenout, že mají těla. Ale pokud se o tělo nestaráme, začne se chovat jako opuštěné dítě.“

K józe Raquel přivedl údiv nad mladistvostí herečky Mae West. Začala sledovat její život a zjistila, že praktikuje jednu východní formu milování, díky které si udržuje svou vitalitu a krásu až do věku, v němž se většina žen cítí stará. Po dvou letech se setkala se svým idolem a proslulá herečka se stala jejím mistrem.

Raquel přiznává, že bylo dost těžké najít partnera, který by chtěl trénovat s její pomocí, aby získal kontrolu nad svou erotickou energií, ale když přišly první úspěchy, její překvapení neznalo mezí. „Štěstí, které cítíme při každé milostné hře, roste našimi něžnostmi a láskou k vrcholu oddanosti, která je těžko přestavitelná i pro nejharmoničtější pár, jenž nezná tantru. Hodiny jsme zůstali ponořeni v nekonečné radosti, při které jsme se rozpustili jeden v druhém. Štěstí, jež jsme cítili v takovém stavu, bylo opojné a my nevycházeli z úžasu. Objevovali jsme jeden na druhém postupně blahodárné změny. Spojení mezi námi a upřímnost, se kterou jsme se vyjadřovali, mimořádně zvětšovaly naše štěstí. Telepatická komunikace mezi námi přišla sama od sebe a vnitřně jsme cítili, jako bychom se stali jeden druhým.“


Zdroj: www.jogin.cz

8.9.2017 2:14 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist