Cvičení pro těhotné

„Těhotenské cvičení se svým zaměřením od běžných fyzických aktivit liší tím, že se maminka nezaměřuje jen sama na sebe, ale i na své miminko. Maminky se mnohem víc soustředí na sladění tělesné a duševní stránky svého těla. Tahle psychofyzická neoddělitelnost maminkám velmi pomáhá při cvičení samotném,“ vysvětluje Vlaďka Parýzková, lektorka cvičení pro těhotné.

Cvičení má vliv na fyzický i na psychický stav ženy. Cvičení odvádí pozornost od úzkostného sebepozorování a nácvikem relaxace lze navodit a zlepšit celkové uvolnění a schopnost odpočívat.

Co je cílem hodin cvičení pro těhotné?

1. Posílit břišní svaly 

Zvětšující se obsah dutiny břišní v těhotenství bývá příčinou oslabení břišních svalů. Vzniká nebezpečí rozestupu břišních svalů a návyky vadného držení těla s následnými bolestmi v kříži.

2. Posílit prsní svaly

Během těhotenství se prsní žlázy zvětšují a prsní svalstvo je oslabováno a vytahováno. Po porodu s nástupem laktace je to ještě výraznější. Proto se již v těhotenství posiluje svalstvo prsní a zabraňuje tak těmto kosmetickým vadám.

3. Posílit svaly dna pánevního a naučit tyto svaly uvolňovat

K poškození těchto svalů dochází při porodu. Při episiotomii dojde k protětí svalových vláken a jejich síla se zhorší o 50 %. Proto je důležité dosáhnout zpevnění svalů pánevního dna již v těhotenství. Důležitější je naučit se tyto svaly uvolňovat, a to hlavně v první době porodní, protože se porodní cesty pak rychleji otvírají.

4. Naučit se správnému držení těla

Páteř je udržována ve fyziologickém postavení společnou silou břišních a zádových svalů. Zvětšující se obsah dutiny břišní v těhotenství vyrovnává žena zvětšeným prohnutím bederní páteře. To má za následek neustálé přetěžování zádového svalstva v bederní oblasti a vznik častých bolestí v kříži.

5. Zabránit vzniku plochých nohou

V těhotenství prosakují vazy a svaly dolních končetin. Zvětšující se váha těla způsobuje jejich velké zatížení. Svaly a vazy se unavují, uvolňují a protahují. Klenba nožní klesá. Následkem jsou bolesti nohou při chůzi.

6. Zabránit vzniku křečových žil 

Zvětšující se děloha tlačí na žilní výstup z dolních končetin, krev v žilách tedy stagnuje.

7. Udržet a zvýšit kapacitu plic

Zvětšující se obsah dutiny břišní vytlačuje bránici vzhůru a stlačuje hrudní. Vitální kapacita plic se zmenšuje. Na hodině se proto cvičí dechová cvičení , která zlepšují vitální kapacitu plic, udržují pružnost hrudníku a podporují dostatečné okysličení krve procházející plícemi. Je tak zajištěn dostatečný přívod kyslíku do tkání matky i plodu.

8. Podpořit peristaltiku střevní – zabránit vzniku zácpy

Zvětšující se obsah dutiny břišní a časté oslabení břišních svalů způsobuje zpomalení střevní pasáže a zácpu. Cvičením se urychlí střevní peristaltika a zabrání se tím vzniku zácpy.

Cvičte v pohodlí domova za pomoci profesionálních videí.

Většina hodin cvičení pro těhotné není bohužel rozdělena podle trimestrů maminek. Pokud máte možnost navštěvovat cvičení pro těhotné rozdělené podle trimestrů, určitě neváhejte. Vyberte si cvičitelku (či cvičitele), se kterou se budete cítit příjemně, a sdělte jí, v jakém jste právě měsíci. Máte-li nějaké zdravotní komplikace, cvičitelka o nich musí vědět! Dobrá lektorka bude mezi těhotnými chodit, opravovat a přizpůsobovat cvičení jednotlivě.


 

Zacvičit si cvičení pro těhotné můžete dojít do každého většího fitness centra. Zkuste: 

www.sipkova.cz
www.factorypro.cz
www.studioprozeny.cz

 

23.2.2009 6:11 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist