Gravid jóga: Ulehčí vám těhotenství i porod

Jógová praxe v těhotenství pomáhá udržet v kondici. Je skvělou prevencí bolesti zad i účinnou přípravou na porod. Je ale také prostředkem napojení se na naše děťátko.

gravid-joga-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Pocit harmonie a uklidnění v těhotenství rozhodně oceníte

Nesporný přínos jógové praxe je dosažení harmonie, uvolnění a uklidnění. Díky gravid józe neboli józe pro těhotné můžeme dostat pod kontrolu své nálady, vyrovnat hladinu hormonů a cítit se šťastnější, vyrovnanější a klidnější.

Ale jóga nepřináší benefity jenom v duševní oblasti (zbavení se stresu, klidná a soustředěná mysl, vnímání vlastních pocitů a pocitů miminka), zároveň pomáhá zpevnit postavu, svaly pánevního dna a připraví na hladký průběh porodu. Po něm usnadňuje návrat k plné síle a energii.

Hodina gravid jógy zahrnuje dechové techniky, asánové cvičení prospěšné pro maminku i děťátko, práci se svaly pánevního dna a relaxaci, ve které se lze zaměřit na splynutí budoucí maminky a jejího miminka.

Pro koho je vhodná?

S gravid jógou můžete začít kdykoli během těhotenství, před i po něm. Je vhodná i pro začátečnice, ale v případě, že s jógou začínáte, bude lepší počkat do druhého trimestru, zkušenější cvičenky mohou na gravid jógu přejít kdykoli.

Během cvičení je obzvláště důležité věnovat pozornost svému vnitřnímu pocitu a sledovat, co je pro vás komfortní a co ne. Zvlášť v prvním trimestru je těhotenství velmi křehká perla a je třeba chovat se k sobě a miminku ještě zodpovědněji.

Proto vždy spoléhejte na svůj instinkt, v případě rizikového těhotenství se poraďte se svým lékařem, zda je gravid jóga vhodným cvičením zrovna pro vás.

Pozice jsou uzpůsobeny tak, abyste neublížily sobě ani miminku. Jsou koncipovány způsobem, aby bříško nepřekáželo, ať už je jakkoli veliké. Jednotlivé cviky jsou zaměřeny na zpevnění vnitřních i vnějších svalů, na rozproudění kardiovaskulárního systému a detoxikaci organismu. Dále pomáhají zlepšit fyzickou kondici, dýchání, působí proti zácpě a jiným potížím.

Pokud jste již cvičily před těhotenstvím jiný druh jógy, zjistíte, že se její verze pro těhotné příliš neliší od toho, co znáte, má ale pomalejší tempo. Nedělají se příliš rychlé přechody vertikálních poloh, protože v těhotenství často kolísá krevní tlak a prudké změny polohy můžou způsobit točení hlavy i mdloby.

Jak jistě tušíte, nenajdete v ní žádné pozice, kde byste byla instruována ležet na břiše, praktikují se pouze krátké intervaly ležení na zádech. Pokud vám ležení na zádech není příjemné, můžete je zaměnit za ležení na boku.

S dechem se také pracuje velice opatrně. Z klasických pránájámických technik lze v gravid józe použít pouze ty, u kterých nedochází ke stlačování břišní stěny. Tedy můžete se setkat s termínem, že byste se měly věnovat pouze jemným pránájámickým technikám.

Čtěte také:

Co potřebujete na gravid jógu?

 • pohodlné oblečení (nejlépe legíny a tílko, ale záleží na vašich preferencích, důležité je, abyste se cítila dobře)
 • protiskluzovou podložku určenou na jógu, deku nebo meditační polštářek
 • jógové cihličky, pokud máte (slouží pro podpěru v obtížnějších pozicích)
 • pásek nebo ručník (v případě pro vás obtížných pozic tak můžete prodloužit své ruce a pohodlněji se přitáhnout)

Kde si gravid jógu zacvičit?

Provozuje ji většina velkých jógových studií. Nově existuje i možnost cvičení  online přímých přenosů v pohodlí domova. K tomu vám stačí pouze internetové připojení a počítač. Výhodou je, že lekci nemusíte vynechat, ani když odjedete někam na návštěvu či služební cestu.

Stačí být online a připojit se. A pak si užít 45 minut klidné, ale vydatné gravid jógy.

Podívejte se na ukázkovou lekci gravid jógy na internetu:

Nakonec přidáváme ještě pár bodů, proč začít a neposlouchat výmluvy, které si tak rády vytváříme.

10 důvodů, proč cvičit gravid jógu

 1. komunikace s miminkem
 2. komunikace s vlastním tělem
 3. nalezení vnitřní harmonie a stability
 4. zlepšení nálady
 5. zvýšení energie
 6. odstranění potíží jako jsou otoky, zácpa, bolesti v zádech, pálení žáhy, těžké dýchání…
 7. zpevnění těla
 8. příprava na hladký a krásný porod
 9. větší přísun kyslíku díky správnému dýchání
 10. vyrovnání hormonální hladiny
30.8.2023 6:00 | autor: Ing. Darja Káňová | zdroj: Článek vytvořila lektorka gravid jógy Ing. Darja Káňová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist