Deník budoucího táty. Masáže a nákup výbavičky

Jmenuji se David, je mi 35 a před nedávnem se mi obrátil život naruby. Narodil se mi syn…

denik-budouciho-taty-1100x618.jpg Zdroj: Lobey

Být nápomocný, to byla moje úloha. Z předporodního kurzu pro páry a z ostatních zdrojů jsem si odnesl i představu o častých obavách žen v těhotenství. Změna postavy, menší přitažlivost pro partnera, strie, ztráta finanční svobody v důsledku nástupu na mateřskou, vzhled poprsí po těhotenství a možné změny v oblasti intimních partií. No výčet to není krátký a jenom umocňuje již tak těžké období těhotenství pro ženu.

Láskyplné masáže

A tak jsem se rozhodl pomoci alespoň s tím, co půjde. Hlavní pro mě bylo udržet partnerku v klidu, dát jí najevo, že je pro mě stále přitažlivá a mám ji rád. Taky jsem se začal zajímat o partnerské masáže. Radili to i na kurzu, tak proč je nevyzkoušet? Ke klasické masáži tak přibylo i masírování bříška, které se pořád zvětšovalo. V podstatě šlo o to, že jsem si vzal nějaký krém nebo olejíček a bříško jemně hladil. Mělo to hned několik pozitivních efektů. Byly to opravdu hezké chvíle – uklidňující, dávaly pocit lásky a umocňovaly těšení se na naše miminko. Myslím, že to vnímal i náš syn 😊. Navíc oleje hydratovaly bříško a ostatní části těla, což je jeden ze způsobů, jak předcházet právě obávaným striím. Zkoušeli jsme i masáž prsou, ale žena tohle zvládala lépe. Masáž prsou uleví hlavně v pokročilejších fázích těhotenství, kdy se prsa zvětšují a natékají. Vzpomínám si, že byly jako kámen. Muselo to být dost nepříjemné a myslím, že taková masáž alespoň trochu pomohla.

Masáž hráze

A pak tu byla také masáž hráze. O té se moc nemluví, ale určitě je to nejintimnější partnerská těhotenská masáž. Měla by pomoci jako prevence nástřihu před samotným porodem. Princip je jednoduchý. Kritické partie, které budou během porodu namáhány, je potřeba připravit na porod pomocí hydratace pokožky vhodným olejíčkem. Roztíráním olejíčku krouživými pohyby prstů (jako byste ji chtěli roztahovat) získává hráz dodatečnou pružnost. Co se týká masáží, určitě se na internetu dají najít různé podrobné návody, když člověk chvíli hledá.

Nebezpečí zvané dětská kosmetika

V té době jsem se začal více zajímat i o to, jakou kosmetiku kupujeme. Nejenom pro partnerku, ale i pro miminko. U žen mnohdy rozhodne obal, vůně a pocit, jaký z kosmetických produktů mají. Mě zajímala spíš fakta, složení a specifikace. U potravin se snažím sledovat složení na obalu, ale u kosmetiky jsem to nikdy nedělal. No, naše těhotenství to změnilo, protože jsem chtěl pro svoji partnerku a dítě jen to nejlepší. A výsledek mého menšího průzkumu regálů?

Byl jsem zděšen. V té době se odehrávala aféra jedné nadnárodní společnosti, která několik let vyráběla dětskou kosmetiku obsahující azbest. Další studie hovořily o prostupu chemie z kosmetiky až do mateřského mléka. A já si začal uvědomovat, kolik potenciálně škodlivých látek v jednotlivých produktech je. I kdyby se člověku tyto látky nedostaly do těla, tak už stačí jen to, jaké množství jich každý den spláchneme do vodovodu a pak vlastně do řek a přírody. To mě přivedlo k nápadu začít vyrábět vlastní kosmetiku Lobey, ale o tom až jindy.

No a další věci ze seznamu ženských obav jsem upřímně vůbec neřešil. Prsa? Ano, tak budou mít po těhotenství možná jiný tvar. A co? Však já taky nemládnu, řekl jsem si. A když spolu mají dva vydržet do stáří, tak je musí spojovat víc než postava. Poslední položkou na seznamu byla finanční svoboda. Já tvrdím, že je na chlapovi, aby rodinu zajistil. Těhotenství trvá 9 měsíců, je tedy spousta času na to něco vymyslet a připravit se.

Nákupy výbavičky

Čas plynul dál a partnerka už přestala chodit do práce. Poslední měsíce byly také náročné z pohledu toho, co je potřeba ještě koupit a zařídit. Odchod z práce na mateřskou byl jasným znamením, že už se „to“ blíží. A tak jsme pořád někde jezdili a něco zařizovali. Kočárek, postýlka, přebalovací pult a stovky dalších věcí. Naštěstí jsme měli dohodnuto, kolik chceme za co utratit. Partnerka si sama vybrala, co by jí vyhovovalo a spolu jsme to jeli už v podstatě jen vyzvednout. Upřímně si jí za to vážím. Vzpomínám, jak jsem byl překvapený při výběru kočárku. V obchodě se mi jeden líbil, ale ona mi s chladnou hlavou sdělila důvody, proč není dobrý a že my potřebujeme trojkombinaci s většími kolečky. Budeme jezdit na výlety, na tenhle můžeme dát i autosedačku a vydrží nám v podstatě na celou dobu, než malý vyroste. Přednáška pokračovala a já zůstal doslova v úžasu. S radostí jsem naložil již dopředu vybraný kočárek a odškrtl si další položku ze seznamu.

Poslední fází bylo takové to čekání na porod. Bylo vidět, že každý den je to pro ni čím dál těžší. S takovým bříškem se člověk ani nevyspí. Moje partnerka pro mne byla ale krásná v každém okamžiku. I během porodu. Nechápal jsem, jak to mohla tak zvládnout, obdivoval jsem ji. O tom ale až příště.

10.7.2020 6:00 | autor: David Krobot

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist