Oslavení narození dítěte ve světě

Stát od státu se liší jak zvyklostmi, tak dárky, které se nosí miminku. V Čechách se nejčastěji rozesílají oznámení o narození, na novorozeňátko se lidé přijdou podívat většinou jednotlivě. Jinde ve světe je to ale jiné. Zjistili jsme, jak slaví příchod nového života v jiných zemích.

Pokud české rodiny pořádají oslavu, pozvou na ni jen blízké přátele a rodinu. „Když se narodil Martin, rozeslali jsme oznámení společně s pozvánkami na oslavu. Pozvali jsme asi deset lidí, kteří se na něj přišli podívat, pogratulovali nám a přinesli dárky. Celé to bylo moc příjemné a hlavně se nám lidé domů netrousili po jednom,“ vzpomíná na narození svého syna Lukáš Vatásek z Ústí nad Labem.

Téměř tradicí u nás ale bývá „tatínkovské“ zapití potomka s několika přáteli. Nadšený tatínek tak většinou náležitě oslaví s přáteli či kolegy narození dítěte ještě před příjezdem manželky z porodnice sám.

Američané slaví předem

V Americe je nejvýznamnějším zvykem spojeným s narozením miminka takzvaná baby shower. Ta se tradičně pořádá v severní Americe již od druhé světové války, kdy se oslava konala po porodu, aby bylo miminko představeno příbuzenstvu. Tato akce byla určena jen ženám.

Postupem času se z baby shower stala oslava, která je pořádána 2–4 týdny před porodem.

„Baby shower většinou organizuje blízká přítelkyně rodičů. Hosté, mezi nimiž jsou přátelé a příbuzenstvo, přinášejí většinou drahé dárky pro miminko,“ říká Lisette Giepmans, která žije v San Diegu. Na pozvané většinou čeká dort stylizovaný do podoby obrovského dudlíku, láhve na mléko či plen.

V Německu zdobí domy

V Německu poznají sousedé, že se narodilo miminko, velice rychle. „Němci zdobí po narození dítěte své domy dětským oblečením a postavičkou čápa. Buď se pověsí okolo dveří, dají se na živý plot či na speciálně připravenou konstrukci,“ vypráví o německých zvycích Němka Franziska Krumpen.

Přečtěte si také:

Holanďané si osladí život

V Holandsku dostanou zase návštěvy po příchodu do bytu rodičů novorozeněte „beschuit met muisjes“. Jedná se o kruhové sušenky, na kterých jsou barevná cukrem obalená anýzová semínka. Jsou zbarvena modrobíle, pokud se narodil chlapec, či růžovobíle, je-li to holčička.

Holanďané tímto zvykem oslavují příchod miminka již od 17. století, kdy se věřilo, že anýz je velice dobrý pro mateřské mléko a odhání zlé duchy.

Belgické fazole

Podobně sladké přivítání mají i v Belgii. Návštěvy při příchodu čeká ozdobený balíček „suikerbonen“ neboli cukrových fazolí. To jsou pastilky ve tvaru mandlí naplněné mandlemi či čokoládou, s pořádnou vrstvou cukru.

Iránské handrkování

Sladkosti jsou spojeny i s tradicemi v Iránu. V některých severních částech země přicházejí příbuzní k matce domů na návštěvu desátý den po porodu a s matkou i novorozencem poobědvají. Po obědě položí miminko s nějakými darovanými penězi do kolébky a poté nad ním za mohutného hluku a pokřikování rozbalí několik sladkostí. To aby si prý miminko zvyklo na rodičovské handrkování.

Ruská velkorysost

Velice podobně jako v Čechách se slaví narození miminka například v Rusku. Většinou se sejde celá rodina, příbuzní i známí a vše se slaví doma u společného stolu nejen dobrý jídlem, ale i dobrým pitím.

„Samozřejmostí je přinést na oslavu nějaký ten dárek, ať už oblečení, dudlík či cokoli jiného pro dítě. Pokud tedy nejste zrovna typ, který si po obchodech pečlivě vyhledává vše potřebné pro dítě, můžete si být jisti, že vám v Rusku všechno přinesou jako dárek,“ komentuje ruské zvyky Rus Michal Maliarov.

Mexičané a doutníky

Příjemným dárkem pro rodiče slaví narození miminka v Mexiku. Přátelé se většinou chodí dívat na miminko jednotlivě a vždy s sebou přinesou drobný dárek.

„V případě, že se narodí holčička, dostane rodina čokoládu. Pokud se narodí kluk, přijdou tatínkovi rodiny jistě vhod doutníky,“ říká Mexičan Fernando Contreras Flamand.

23.7.2015 12:31 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist