Dětské sedačky Isofix

Dětská sedačka Isofix se dá velmi jednoduše spojit s karoserií vozidla a téměř vylučuje chyby při obsluze. Normální bezpečnostní pás, který je potřebný k upevnění dětské sedačky, již není k fixaci dětských sedaček Isofix nutný. Systémy Isofix jsou přípustné nejvýše do 18 kg hmotnosti a v budoucnu budou nabízeny stále častěji.

Jak funguje Isofix?
Na speciálně upravené skořepinové sedačce jsou umístěna rastrová ramena Isofix s blokovací mechanikou. Vyjíždějícími rastrovými rameny se skořepina posunuje k rastrovým třmenům umístěným na karoserii vozidla mezi opěradlem a plochou sedadla. Rovnoměrným posunováním směrem k opěradlu se dětská sedačka Isofix napíná. Nyní se musí ještě zkontrolovat, jestli blokovací mechanika správně zapadla. Existují různé druhy systémů Isofix. U jedné z možností se přímo spojí skořepina s rastrovými rameny Isofix. U jiného řešení se používá nosný systém s opěrnou patkou. Nosný systém se přitom spojí s rastrovými třmeny. Sem se potom může příslušná skořepinová sedačka upevnit.

Která vozidla nabízejí ukotvení Isofix?
Ukotvení Isofix se stále častěji vyskytuje u sériově vyráběných nových vozů. Částečně existuje možnost dodatečného vybavení. Většinou jsou vnější zadní místa k sezení ukotvením Isofix opatřena. Méně je rozšířený Isofix na sedadle pro spolujezdce. Je to pouze tehdy, pokud je možné deaktivovat airbag spolujezdce. Obchodník automobily poskytne informaci, jestli je vaše vozidlo vybaveno ukotvením Isofix nebo jestli se může dodatečně vybavit.


 

Isofix ve fotografiích:

Rastrový třmen Isofix integrovaný v sedadle.
sed3.jpg

Rastrová ramena Isofix se nasadí a přitlačí.
sed4.jpg

Pás ve vozidle není pro upevnění potřeba.
sed5.jpg


 

Mohou se používat dětské sedačky Isofix ve všech vozidlech?
Ne. Dětské sedačky Isofix jsou povoleny pouze u určitých typů vozidel. Používání těchto sedaček ve vozidlech, která nemají oprávnění, není přípustné. Která sedačka se může používat v kterém voze, si můžete přečíst v seznamu typů vozidel. Protože se tento seznam téměř denně mění, musíte si opatřit u výrobce dětských sedaček aktuální stav. Pokud je seznam typů Isofix uvolněn pro více typů vozidel, smí se pak dětská sedačka Isofix používat ve všech uvedených vozidlech.

Mohou být dětské sedačky Isofix upevněny 3bodovým pásem?
Ano. Dětské sedačky Isofix dostupné na trhu disponují vedle specifického schválení pro vozidla též všeobecným certifikátem. Je tak možné upevnit dětskou sedačku Isofix ve druhém vozidle pomocí 3bodového pásu. Platí to též pro dětské sedačky s upevněním Top Tether, které se používají ve vozidle bez ukotvení Isofix neboTop Tether.

Top Tether
Dětské sedačky isofix mají ve spojení s TopTether (horní opěrný bod) teprve krátkou dobu univerzální certifikát. Protože existuje tato úprava teprve od roku 2004, je zatím nabídka dětských sedaček s Isofix nebo Top Tether relativně malá. Mnoho nových vozidel již však tyto kotvicí body má. Proto je třeba sledovat návod k obsluze vozidla a seznam typů vozidel pro dětské sedačky. Protože se tento seznam typů mění téměř každý den, musíte si vyžádat u výrobce dětských sedaček aktuální stav.

Pozor: Dětská sedačka Isofix je přípustná pro určité typy vozidel. I u druhého vozidla se musí zkontrolovat, jestli je upevnění pomocí systému Isofix přípustné. Jinak se musí dětská sedačka připevnit bezpečnostním pásem.

Pokud je dětská sedačka vybavená systémem Isofix nebo Top Tether, ale vozidlo nedisponuje systémem Top Tether nebo nemá ukotvení Isofix, musí se dětská sedačka připevnit bezpečnostním pásem.

isofix.jpg

1. Nejprve se připevní dětská sedačka na ukotvení Isofix.
2. Potom se upevní pás Top Tether dle vozidla na podlahu zavazadlového prostoru
3. nebo na zadní plató nebo
4. za sedadlem

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist