Dítě poutejte do autosedačky i na pár metrů jízdy!

Při poslední celorepublikové dopravně bezpečnostní akci zaměřené především na kontrolu používání zádržných systémů (bezpečnostních pásů a autosedaček), policisté „nachytali“ 23 řidičů, jejichž malí pasažéři nebyli v zádržném systému řádně připoutáni.

Bezpečí na prvním místě

Přitom v průběhu předloňského roku bylo při dopravních nehodách usmrceno celkem 24 dětí, z toho 6 nebylo v zádržném systému, 226 dětí bylo zraněných těžce a 2133 lehce, jak nám sdělila tisková mluvčí Policejního prezídia Veronika Benediktová.
Čísla jsou varující, vždyť co víc bychom si měli chránit než děti?
Jednoznačně platí, že už od první jízdy z porodnice je nutné, aby dítě bylo bezpečně připoutáno ve správně zvolené, umístěné a naistalované autosedačce. Podrobnosti najdete v našem Průvodci používáním autosedaček nebo v článku Jak vybrat správnou autosedačku.

Stručná anketa mezi maminkami – řidičkami
Kdo a jak jezdí?

Martina (28 let), dcera Julie (2 roky):
„Jezdím často, jak po Praze, tak na chalupu, kde s Julinkou trávím většinu času. Snažím se jezdit opatrně, určitě jezdím pomaleji, než když jedu sama. Měla jsem trochu problémy s tím, když Julinka plakala nebo jí třeba vypadl dudlík. Vždycky jsem měla tendenci řešit situaci za jízdy, to zná určitě spousta maminek. Pak jsem si pořídila zrcátko, kterým vidím přímo na dceru a jistím situaci. Když zhodnotím, že je třeba zasáhnout, rychle někde zaparkuju. Julča mi díky zrcátku vidí taky do obličeje a je klidnější.“

Jana (35 let), dcera Natálie (10 let), syn Marek (7 let):
„Řídím, samozřejmě, ale upřímně řečeno jsem radši, když jezdí manžel. Mě nervuje, když se děti dohadují, neustále se hádají a já se někdy přistihnu, že se úplně nesoustředím na řízení, ale poslouchám, o co se vzadu jedná. Proto jezdím hodně pomalu, když děti vozím. Manžel je kliďas a vůbec ho to nevytočí.“

Iveta (30 let), syn Jakub (4 roky), dcera Agáta (2 roky):
„Neustále se pohybujeme mezi domovem, lékařem, babičkami, které máme asi 60 kilometrů od domova. Jsem vlastně profesionální řidič. Je to poměrně náročné, když máme dvě malé děti. Už jsem si zvykla, mám systém a používám různé pomůcky. Držák na láhev, klipsem připevněnou hračku a dudlík, to je k nezaplacení. Radím ostatním maminkám: když budete vybírat autosedačku pro starší dítě (od roku věku), určitě neopomeňte polohování. Když dítě usne, je lepší mu nastavit příjemnější polohu a nenechat ho vsedě!

Nenechte se ukolébat

„Dopravně bezpečnostní akce budou v průběhu roku plánované na základě vývoje bezpečnostní situace v dopravě a vyhodnocení dopravní nehodovosti,“ dodává nprap. Bc. Veronika Benediktová.
Je potěšující, že se při kontrolách policisté nesetkali s většími problémy. „Nikdy se mi nestalo, že by mě policie zastavila, když jsem vezla dítě,“ komentuje Martina.
„Mně se to stalo, v rámci běžné silniční kontroly. Kromě kontroly dokladů mých a vozidla, policista zjišťoval, jestli mám dceru v autosedačce správně připnutou,“ říká Nina (40 let), matka dcery Natálie (12 let). „Sama jsem měla před lety autonehodu, nikdy bych to neriskla, jezdit bez autosedačky, ale mám kamarádky, které ji nepoužívají.“

Kdo jak řídí

Obecně lze říci, že ženy jezdí méně razantně, pomaleji a opatrněji, když mají za spolucestujícího potomka. Ale samozřejmě existují výjimky. „Vždycky je nutné posuzovat individuální řidičské schopnosti a vlastnosti konkrétní osoby bez ohledu na to, zda jde o rodiče či nikoliv,“ říká nprap. Bc. Veronika Benediktová.

Nepodceňujte nebezpečí

Rozhodně se snažte eliminovat rizika tím, že budete řídit odpočinutí, vyspalí, ne ve stresu. Ve vypjatých okamžicích snadno uděláte chybu. Raději cestu odložte nebo zvolte jiný dopravní prostředek. Někdy jízda vlakem, kdy se dítě může proběhnout, zahrajete si spolu, pomazlíte se, je příjemnější a užitečnější, než autem.
A ještě jedno varování: sledujte rychlost. Nejvíc přestupků zjistili policisté právě u překročení povolené rychlosti.

19.2.2009 12:10 | autor: Regina Rothová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist