Dovolená s malým dítětem? Proč ne

Příchod dítěte eventuelně dětí poněkud promění způsob, jakým trávíte svůj volný čas. Dá se to očekávat a není to žádná velká tragédie – tedy pro většinu z nás. Nuže, co s dětmi v čase našich dovolených? První pravidlo říká, že byste se neměli ve svých aktivitách příliš omezovat.

Existuje jisté období, tedy asi první půlrok, kdy je dobré nové miminko poněkud šetřit, ale po této ochranné lhůtě lze s trochou zdravého rozumu podnikat již leccos. On je ten zdravý rozum vůbec dost důležitý – pokud je venku léto a váš potomek zdravý, není důvodu nejet někam na dovolenou, nebo to alespoň vyzkoušet.

V šestinedělí pod stan? Proč ne

Moje dcera například spala pod stanem poprvé, když jí byly tři týdny, a nezdá se, že by jí to nějak ublížilo. Nicméně to bylo v létě. V zimě bych váhal.
Druhé dost zásadní pravidlo je, že děti mají rády společnost. Není od věci dopřát jim dětský kolektiv a překvapivě nezáleží mnoho na stáří. Čím větší pestrost věku, tím lépe. Jestli můžete namíchat nějakou dětskou partičku, kde je od každé věkové vrstvy alespoň dvojice dětí, je spokojenost většinou zaručena. Pokud máte děti starší tří let, pak vám taková skupina dětí vaše ratolesti zabaví tak, že o nich nemusíte vědět celý týden i čtrnáct dní. Nevýhodou je, že se pak dětem příliš nechce odjet. Vsadím se, že se bude dětem více líbit v Řeporyjích s kamarády než samotnému v Disneylandu. (Nic proti Řeporyjím, mohl jsem použít Čerčany, ale to by nebylo tak zvukomalebné).

Na společnosti záleží

K tomu je potřeba přičinit několik důležitých poznámek, tedy vlastně jen jednu, ale o to důležitější. Budete-li uvažovat o takovém typu trávení volného času, máte dvě možnosti – buď pošlete děti na tábor, což u těch nejmladších asi neuděláte, anebo se domluvíte s kamarády a známými a pojedete někam společně. A tu je velmi podstatné, abyste si dobře rozmysleli, s kým jedete. Není nic horšího, než trávit dovolenou s lidmi, se kterými si nerozumíte. Není možné předem říci, co od koho můžete čekat, ale je velmi užitečné začít napoprvé plánovat poněkud dříve. Například chcete-li jet v létě na vodu, začněte pátrat mezi svými známými a kamarády, domluvte si nějakou zkušební akci (jeďte na víkend na horní tok Otavy – to se musí na jaře).

Atmosféra vzájemnosti

Vyzkoušejte, zda bude fungovat ona tajemná chemie, která dá dohromady tu neopakovatelnou atmosféru samozřejmé vzájemnosti, podle které se ona dobrá dovolená pozná. Kolik vás pojede – na tom moc nezáleží, ale dvacet dětí a dvacet dospělých už je trochu moc.

Zbývá ještě rozhodnout, co vlastně budete dělat. Když se rozhodnete jet s takovou spoustou dětí, je potřeba mít připravený program. Jedete-li v zimě, je v zásadě jasno – úplně malé děti a jejich maminky, nadšení otcové a další zájemci na běžky (mimina se strčí do krosen nebo na sáňky), zbytek lyžovat. Alternativou běžek jsou procházky. Když se úplně vyčerpaní rodiče vrátí domů, vypustí se děti stále plné energie ven a staví se sněhulák eventuelně, v dnešní militarizované době, bunkr (tady vidíte výhodu starších dětí s mladšími, jen ať se starají o ty prcky, je to výchovné).

Nákupy jako bojovka

Léto skýtá mnohem více možností. Mohu samo sebou doporučit pouze to, co mám na vlastní kůži vyzkoušené – tedy prosté táboření v přírodě, sjíždějní řeky, jezdění na koních, jachting a chalupaření. Překvapivě relativně nejnáročnější je chalupaření – tam se nikdy nesejde tolik lidí, aby se děti zabavily samy, je potřeba vymýšlet výlety do přírody, nebo i do měst – mimochodem z nakupování se dá udělat i zajímavá bojovka – rozdělte děti a peníze a nákupní seznam a vypusťte je do klidného městyse. Sami čekejte u kašny na náměstí, tvařte se, že k vám děti nepatří a čekejte na výsledek – tedy bojovka hlavně pro vás. Lze vymyslet spoustu věcí, ale měli byste mít vždy na paměti, že děláte volno pro celou rodinu, nikoliv jen pro sebe.

Pokud se vám při čtení našeho článku zdálo, že to je všechno příšernost, kterou nejste ochotni podstoupit, pak vězte, že i autor těchto řádků by raději seděl celé léto zavřený doma s celofánem na oknech, jedl pizzu a hrál počítačové hry, ale to už zkrátka rodinu nebaví – tak zkouším věci, co budou bavit i ostatní.
Až budete plánovat rodinnou dovolenou, pamatujte si jednoduchou poučku – většina dětí je nejraději s jinými dětmi, většina maminek je ráda s jinými maminkami a otcové to mají s dovolenou lehčí, když mají parťáky. Ale protože nic v životě není jednoznačné, budete možná nakonec celá rodina sedět u počítačů a hrát celé léto Counter-strike. Jediné důležité je, abyste si to všichni užili. Tak krásnou dovolenou.

 

21.8.2009 10:06 | autor: Martin Prokeš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist