Druhé dítě? Neuspěchat ani nepromeškat

Každá dvojice to má jinak. Někde už to chtějí „mít odbyté“ a pořídit si druhé dítě co nejdřív. Jinde si dají odklad na pár let. Jaká je tedy ideální doba mezi dvěma těhotenstvími?

Biologické hodiny, profesní zájmy, existenční jistoty. V dnešní době přibývá čím dál víc faktorů, které ovlivňují rozhodnutí partnerů, kdy mít druhé dítě. V mnoha případech si ale nestačí takovou věc naplánovat, což jde díky antikoncepci na rozdíl od minulosti snadno. Lidské tělo však není stroj a i ono má své vlastní plánování.

Spěch přináší komplikace

Raději se do druhého těhotenství nehrnout moc rychle. Alespoň to vyplývá z americké studie, která vyšla vloni v BJOG (Mezinárodní časopis pro porodnictví a gynekologii), jež upozorňuje na rizika spojená s tím, když žena porodí příliš brzy druhé dítě.

Jaké tedy mohou vzniknout komplikace? Především hrozí, že se druhé dítě narodí předčasně. Výsledky uvádějí, že 53,3 % žen, které mají druhé dítě v roce, kdy porodily první, se jim narodí týden až dva před termínem. U žen, které si dají mezi dvěma porody pauzu rok a půl, je toto riziko jen u 37,5 %.

Na termín dalšího porodu má vliv i skutečnost, zda byl ten první císařským řezem. Pokud se žena, která takto rodila, rozhodne být znovu těhotná dříve než po roce až roce a půl od císařského řezu, riskuje rupturu dělohy, pokud bude rodit přirozenou cestou. Ale tato komplikace se vyskytuje relativně vzácně.

Dopřejte tělu regeneraci

I ženy, u nichž se objevila těhotenská cukrovka při prvním těhotenství, by si měly to druhé načasovat nejen podle svého přání, ale hlavně podle možností svého organismu. Především by měly tuto záležitost konzultovat s lékařem. Pokud se k těhotenské cukrovce přidruží i váhový přírůstek, je tu riziko diabetu 2. typu, tedy cukrovky vznikající v dospělosti. Aby ho lékaři vyloučili, doporučují ženám s nadváhou, aby zhubly tak o tři až pět kilo, než počnou druhé dítě. Někdy to znamená až roční odklad. Ale i pro ty, které zdravotní potíže nemají, je dobré se před dalším těhotenstvím dostat na svou váhu a nevršit kila na kila.

Organismus, a to i zdravých žen, si zaslouží po prvním těhotenství odpočinout, prostě dostat se od normálu. Měl by „dotankovat“ zásoby železa a také kyseliny listové, významné pro normální růst a vývoj plodu.

Pokud se tedy ženy rozhodnou pro rozumnou pauzu mezi dvěma těhotenstvími, měly by myslet na antikoncepci. Zavedený názor, že matka, která kojí, nemůže přijít do jiného stavu, totiž neplatí.

ExTěhulka LIVE! Kateřina si nemůže těhotenství následující těsně za sebou vynachválit. Její děti se narodily s odstupem 14 měsíců.

Víc než pět let znamená riziko

Otálet příliš dlouho s dalším rodinným přírůstkem se také nemusí vyplatit. Pokud je interval delší než pět let, může se stát, že plod v děloze dostatečně neporoste, porodní váha novorozence bude nízká nebo se narodí předčasně. Je tu i riziko preeklampsie, tedy onemocnění placenty ohrožující matku i plod. Tato komplikace se obvykle týká žen, které měly podobné potíže už v prvním těhotenství. Pokud je žena podruhé těhotná po více než pěti letech, je větší možnost výskytu recidivy, zvlášť když změní partnera.

Obecně lze říct, že potíže z prvního těhotenství se v tom druhém, pokud je opožděné, s největší pravděpodobností zopakují. Pak je tu samozřejmě i otázka věku, biologických hodin. Po pětatřicítce je schopnost otěhotnět těžší, takže jestliže první dítě přišlo o něco později, s druhým by neměly ženy příliš otálet.

Existuje hodina H?

A jaký je tedy ideální čas pro druhé dítě? Doporučuje se otěhotnět v intervalu 18 až 23 měsíců po předchozím porodu.

Ale samozřejmě to není zákon, kterým by se měly dvojice řídit a upínat se k němu. Jestliže partneři mají chuť a možnost mít druhé dítě a nehrozí žádné zdravotní komplikace, mohou všechny statistiky hodit za hlavu.

4.8.2017 12:45

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist