Je kojení antikoncepce?

Na mýtus, že kojení je bezpečnou antikoncepcí, doplatila už řada žen. Proto je vhodné, aby se žena na preventivní prohlídce po skončení šestinedělí poradila se svým lékařem o antikoncepci, která jí bude nejvíce vyhovovat. Kombinovaná hormonální antikoncepce, která obsahuje hormon estrogen, není pro kojící ženu vhodná. Žena si může zvolit z několika možností tzv. gestagenní antikoncepce, která existuje ve formě tablet, injekcí, implantátů a nitroděložních tělísek.

Tabletová hormonální antikoncepce ( tzv. minipilulky) – například Cerazette, Azalia. Užívat se začíná první den menstruace, při kojení kdykoli. Balení obsahuje 28 tablet, které se užívají každý den bez týdenní pauzy nepřetržitě. Užívání minipilulek lze ukončit kdykoli, nástup plodnosti je okamžitý. Injekční forma gestagenní antikoncepce (Depo-Provera) se podává do svalu jedenkrát maximálně za 12 – 14 týdnů. Nástup plodnosti po ukončení podávání Depo-Provery je pozvolný a může trvat i řadu měsíců. Gestagenní implantát (Implanon) – implantát je zaveden do podkoží na vnitřní straně horní části paže maximálně na dobu 3 let. Plodnost je obnovena ihned po vyjmutí implantátu.

Nevýhody a komplikace gestagenní antikoncepce

Častou nevýhodou při užívání gestagenní antikoncepce jsou poruchy menstruace. Objevuje se nepravidelné krvácení nebo špinění, které může časem zmizet a žena nemenstruuje vůbec. Mezi komplikace patří bolesti hlavy, častější výskyt vaječníkových cyst, zhoršení akné a úbytek kostní hmoty.

Nitroděložní tělísko je založeno na uvolňování hormonu levonorgestrelu, který paří do skupiny gestagenů. Je vhodný pro ženy, které porodily a neplánují v příštích pěti letech těhotenství. Obvykle se zavádí v prvním týdnu menstruace po skončení šestinedělí. Kontraindikací k zavedení je nevysvětlitelné krvácení z dělohy, vrozené vývojové vady dělohy, probíhající akutní pánevní zánět a zhoubný nádor prsu.

19.3.2009 7:15 | autor: MUDr. Radka Gregorová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist