Kdy je nejlepší otěhotnět? Ve 20ti, 30ti nebo 40ti?

Těhotenství a následně mateřství má v každém životním období svá specifika i úskalí. Jinak budete reagovat ve dvaceti a jinak ve čtyřiceti. A protože narození dítěte není jen otázkou těla, ale i duše. Nikdo vám nepoví, že nastal ten správný čas. To musíte cítit vy sama.

Těhotenství ve 20. letech

Stav těla:

Pokud budeme brát v potaz pouze fyzickou stránku věci, ve dvaceti letech je tělo na mateřství připraveno nejlépe, v tom se shoduje většina odborníků na reprodukční medicínu. V tomto věku je organismus na vrcholu svých sil a proto má dostatek energie na potřeby související s těhotenstvím i porodem.

  • Existuje menší riziko vzniku těhotenských komplikací jako je například cukrovka, vysoký krevní tlak nebo preklampsie.
  • Menší je také pravděpodobnost genetických vad a malformací u dítěte. Například – ve 25 letech je riziko Downova syndromu 1/1250. Ve 35 letech je to 1/378.
  • Mladší maminky si také méně často stěžují na nedostatek energie nebo stavy vyčerpání v porovnání se staršími matkami. „Stoprocentně mohu říci, že těhotenství, které jsem prožívala ve dvaceti, bylo mnohem snazší než ty, které jsem prožívala ve třiceti a čtyřiceti,“ říká Diane Ross Glazer, psychoterapeutka z Kalifornie, která porodila každé své dítě v jiné dekádě života.

Stav duše a mysli:

Váš partnerský vztah je relativně čerstvé, stojíte na začátku kariéry a většina vašich přátel ještě na děti nepomýšlí.

  • V mladším věku máte vyšší potřebu kontajktu se svými vrstevnicemi a je možné, že ve vašem okolí budete těžko hledat maminky ve stejném věku. V tom případě hledejte na internetu. Dnes již existuje mnoho diskusních fór, které se točí právě okolo témat těhotenství, porodu a mateřství. Získáte zde podporu a alespoň virtuální „partu“ žen, které mají stejný zájem a starosti jako vy.
  • Možná také zvažujete co dál s vaší kariérou nebo studiem. Budete se snažit skloubit obojí – mateřství i práci nebo kariéru odložíte na později?
  • Nový přírůstek do rodiny může vaše mladé partnerství posílit, ale také narušit. Velkou většinu vašeho času zaujme péče o děťátko a partner se může cítit na vedlejší koleji. Nedopusťte to. Alespoň 1x za 14 dní si sežeňte hlídání a věnujte večer jen sami sobě. Pracujte na svém partnerství stejně jako na celé rodině.

Těhotenství ve 30. letech

Stav těla:

Máte o něco větší riziko těhotenských i poporodních komplikací, nicméně velká většina těhotenství probíhá i v tomto věku bezproblémově. Jaká jsou fakta?

  • Po 30. roce se zvyšuje riziko preklampsie, stejně jako výskyt jiných chromozomálních abnormalit. Podle studií se do 35. roku objevuje některá z chromozomálních vad u jednoho z 200 těhotenství, což je stejné číslo jako v případě rizika potratu po amniocentéze. To je také jeden z důvodů, proč se u matek po 35. roce amniocentéza v některých státech doporučuje jako součást prenatálního screeningu.
  • Po třicítce je také větší šance, že budete mít vícečetné těhotenství. Tato šance se ještě zvyšuje, pokud podstupujete hormonální léčbu s cílem otěhotnět.
  • U těhotných po třicátém roce se také mnohem častěji zakončuje porod císařským řezem. Proč? Jedna z teorií je jednodušší než byste čekali: U mladších žen se předpokládá více síly a energie a zároveň méně komplikací při porodu. Lékaři tedy bývají trpělivější a déle vyčkávají, než zvolí císařský řez.

Stav duše a mysli:

Většina žen se teprve po třicítce cítí psychicky připravené na mateřství.

  • Čekáte své první dítě? Pak jste pravděpodobně měla čas sama na sebe, vztah s partnerem, cestování i na vybudování kariéry. Možná právě teď cítíte, že nyní je ten správný čas na pauzu a pár let strávených převážně s vaším dítětem doma.
  • Minimálně polovina vašich kamarádek a známých již děti má nebo je právě těhotná, takže nebudete mít problém najít přítelkyni na procházky, popřípadě vzájemné návštěvy s dětmi.
  • Ve třiceti již nad dítětem a rodičovstvím celkově přemýšlíte mnohem více zodpovědně a s delší perspektivou, než byste přemýšlela ještě před pár lety. „Většina vztahů či manželství má také pevnější základy, což je další z důležitých faktorů, které je třeba v souvislosti s dítětem vzít v úvahu,“ říká psycholožka Margaret Howard.

Těhotenství ve 40. letech

Stav těla:

Těhotné ženy, které již dávno překročily čtyřicítku, nejsou dnes nic výjimečného. Přestože většina těchto těhotenství probíhá normálně a výsledkem jsou zdravé děti, je třeba mít na paměti, že po čtyřicátém roku stoupá riziko všech možných komplikací i rizik jak pro matku, tak i pro dítě.

  • Čekáte vícerčata? Pak u vás stoupá riziko předčasného porodu či narození dítěte s nižší váhou. Podle americké studie se totiž děti s extrémně nízkou váhou rodí právě nejmladším a naopak nejstarším matkám. Při hodnocení nižší porodní váhy dětí starších matek je však třeba brát v potaz právě vyšší procento vícečetných těhotenství.
  • Po čtyřicátém roce také dramaticky stoupá riziko a výskyt těhotenské cukrovky, vysokého krevního tlaku, preklampsie a dalších.
  • A dobrá zpráva na závěr? Pokud jste fyzicky zdravé, správně se stravujete a nemáte žádné zdravotní potíže (jako je cukrovka či vysoký krevní tlak) není vaše těhotenství ohroženo žádnými dalšími komplikacemi o nic více než u žen v jejich dvaceti či třiceti letech.

Stav duše a mysli:

Když pomineme případy neplánovaného otěhotnění (překvapení!), jste v tomto věku s velkou pravděpodobností na mateřství více než dobře připravena – především pokud jste dítě již delší dobu plánovala či jste dokonce podstupovala hormonální léčbu či umělé oplodnění. Uvádíme několik věcí, které můžete očekávat:

  • Sebedůvěra a životní nadhled vám mohou dobře posloužit v prvních měsících po porodu, kdy se budete muset vyrovnávat s nároky a potřebami vašeho miminka i celkovou životní změnou.
  • Můžete na sebe klást větší nároky a být k sobě celkově přísnější než byste byla ve svých dvaceti. Není divu – na otěhotnění jste pravděpodobně čekala velmi dlouho a možná jste do něj i hodně investovala. Pokud však cítíte, že si potřebujete vydechnout, aspoň trochu se prospat nebo zkrátka být jen chvíli mimo vaše děťátko, nevyčítejte si to. Zajistěte si hlídání a vyjděte vstříc svým potřebám. Dobijete si baterky, a o to lépe se pak budete moci starat o svého drobečka. Nevyčítejte si ani občasné pocity lítosti nad ztrátou svého života „před dítětem“. Je to úplně normální.
  • Je možné, že ve svém okolí nebudete mít dalších deset matek ve vašem věku s malým dítětem. Proto se neostýchejte navazovat přátelství a kontakt s mladšími maminkami. Mateřství je skvělý sjednocovač – jakmile jste venku v parku, je úplně jedno, jaký jste ročník narození. Hlavním tématem jsou děti.
20.3.2013 10:22 | autor: Pavla Maříková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist