Fotíme děťátko

Chystáte se udělat první fotku vašeho děťátka? Už se těšíte, jak ji rozešlete všem příbuzným a známým? Poradíme vám pár fíglů, jak takový snímek pořídit co nejlépe.

Blesk

Velice často je na fotkách z porodnice vidět unavená nenalíčená maminka a červené flekaté miminko. Tomu předejdete, když nepoužijete blesk. Ten totiž pouze zvýrazní nedostatky pleti či únavu jak u maminky, tak u děťátka.
TIP od profesionála: „Musíte-li použít blesk, použijte externí blesk, který neosvěcuje přímo, ale odrazem. Musíte-li kvůli špatným světelným podmínkám použít vestavěný blesk, použijte funkci Fill-in (tzv. přiblesknutí), která zachová atmosféru, ale zároveň dosvítí místnost,“ radí profesionální fotograf Richard Dvořák.

Světlo

Světelné podmínky v nemocnici nejsou k focení zrovna vhodné. Většinou se tu svítí zářivkami a ty vydávají obvykle tzv. zelené světlo, které my vnímáme jako bílé, ale fotoaparát už ne. Proto se snažte přiblížit co nejvíce k přírodnímu zdroji světla – k oknu.

TIP od profesionála: „Na digitálních fotoaparátech se nachází funkce Vyvážení bílé, která slouží přesně pro tyto situace.“

Kompozice

Ať už budete fotit samotné děťátko či miminko s maminkou, měli byste vždy vybrat tu správnou kompozici.

  •  Fotíte-li miminko, vyhněte se záběrům z nadhledu. Fotografie budou mnohem zajímavější, když se snížíte na úroveň dětského obličeje. Nebojte se používat detaily – nemocniční prostředí není právě hezké pozadí.
  •  Fotíte-li maminku společně s miminkem, můžete si s fotografií již více pohrát. Velice pěkně na snímku vypadá, nakloní-li maminka hlavu k rameni či k dítěti. Opět se nebojte detailů.

Nesnažte se umístit osobu na střed, platí zde pravidlo zlatého řezu (umístění osoby přibližně v 1/3 délky a 1/3 výšky snímku). Máte-li digitální fotoaparát, můžete fotky následně upravit v počítači. Jednou z největších výhod je ořezání fotografie. Proto se v nemocnici nestresujte, obrázek v nejhorším doma prostě upravíte na počítači.

TIP od profesionála: „Velice dobrým pomocníkem při focení je program Portrét, který má dnes již většina fotoaparátů. Program udržuje minimální zaclonění a v důsledku malé hloubky ostrosti je pozadí rozostřené.“

Barvy

Ať chcete nebo nechcete, v nemocnici zřejmě zářivě barevnou fotografii nepořídíte. Nemá tedy smysl se o barevnou dokonalost snímku příliš snažit. V podstatě není ani tak důležité, jaké barvy se v záběru objeví, ale jestli dohromady ladí. Snažte se je proto barevně sladit. Vyhněte se barevným kontrastům (např. zelená x červená, fialová x žlutá).
TIP od profesionála: „Je-li v nemocnici opravdu špatné osvětlení a nevhodné barvy, neděste se. Soustřeďte se na kompozici a vše ostatní vyřešíte doma převedením fotografie na černobílou.“

Stativ

Berete-li focení vážně, vezměte s sebou stativ. Fotoaparát můžete také podepřít o židli či nemocniční stolek.

19.3.2009 7:37 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist